W ocenie RPP w najbliższych miesiącach CPI obniży się poniżej 3,5 proc., więc trzeba było dostosować stopy
W ocenie RPP, zgodnie z dostępnymi prognozami, CPI w najbliższych miesiącach obniży się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego i biorąc to pod uwagę uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp proc. o 25 pb. - podano w komunikacie po lipcowym posiedzeniu RPP.

"Zgodnie z dostępnymi prognozami inflacja CPI w najbliższych miesiącach obniży się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Biorąc to pod uwagę, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP" - podaje RPP.
"Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Czynnikiem niepewności pozostaje kształt polityki fiskalnej, zmiany presji popytowej i sytuacji na rynku pracy w kolejnych kwartałach oraz poziom administrowanych cen nośników energii. Źródłem niepewności jest również kształtowanie się inflacji na świecie, w tym ze względu na zmiany polityki handlowej głównych gospodarek" - dodano.
Komunikat RPP nie zawiera wzmianki, że obecny poziom stóp proc. sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim terminie, jak podano w poprzednim komunikacie.
RPP podtrzymała w lipcu, że NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Dodano jak zwykle, że NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.
Wg RPP, uwzględniając wstępne dane GUS o CPI za czerwiec (4,1 proc. rdr) można szacować, że w czerwcu br. również inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii była zbliżona do notowanej w maju, przy wciąż podwyższonej dynamice cen usług.
"Wcześniejszy wzrost administrowanych cen nośników energii, a także nadal podwyższona roczna dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych przekładają się na wciąż podwyższony poziom inflacji CPI" - dodano.
Rada wzmiankowała, że w Polsce, w maju 2025 r. roczne dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej były dodatnie, natomiast produkcja budowlano-montażowa po raz kolejny obniżyła się w ujęciu rocznym.
"Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2025 r. było niższe niż rok wcześniej. Roczna dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej w I kw. 2025 r. obniżyła się. Także dane z sektora przedsiębiorstw za maj wskazują na spowolnienie wzrostu wynagrodzeń" - dodano.
Z kolei na świecie wg RPP inflacja kształtuje się na poziomach zgodnych z celami inflacyjnymi banków centralnych, jednak perspektywy aktywności i inflacji na świecie obarczone są niepewnością, w tym w związku ze zmianami polityki handlowej.
RPP obniżyła w środę wszystkie stopy procentowe NBP o 25 pb., w tym referencyjną do 5,00 proc., podczas gdy rynek oczekiwał utrzymania stóp na niezmienionym poziomie.
W czwartek, 3 lipca o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. (PAP Biznes)
tus/ ana/