W średnim okresie inflacja w celu, niepewność co do horyzontu dają ceny energii w II poł. '25 - RPP
W średnim okresie, przy obecnym poziomie stóp proc. i spowalnianiu płac, inflacja powinna wrócić do celu, a niepewnością dla horyzontu osiągnięcia celu jest kształtowanie się cen energii w II poł. 2025 r. - podano w informacji po posiedzeniu RPP. Podtrzymano ocenę, że ograniczająco na inflację w Polsce działa wcześniejsze osłabienie PLN.
"W najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także zaplanowane wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych. W średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP. Czynnikiem niepewności dotyczącym oczekiwanego horyzontu powrotu inflacji do celu pozostaje jednak kształtowanie się cen energii ze względu na ich prawdopodobne odmrożenie w II połowie 2025 r., a także wpływ podwyższonej dynamiki cen energii na oczekiwania inflacyjne" - napisano.
"Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo oczekiwanego ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy. W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie" - dodano.
Względem poprzedniego komunikatu dodano słowo "oczekiwanego" przed "ożywieniem gospodarczym".
Rada podtrzymała, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.
Rada powtórzyła także, że jej dalsze będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
Powtórzono, że NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie, a NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.
W ocenie Rady inflacja jest obecnie istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii, a także inne czynniki regulacyjne.
W kierunku wyższej presji cenowej w krajowej gospodarce oddziałuje również wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym.
Powtórzono, że presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą ogranicza krajową presję inflacyjną.
Również powtórzono, że tym samym kierunku oddziałuje także wcześniejsze umocnienie kursu złotego.
W Polsce dynamika PKB w III kw. 2024 r. – według wstępnego szacunku GUS – wyniosła 2,7 proc. rdr wobec 3,2 rdr w II kw..
Rada odnotowała, że taki wynik gospodarka wypracowała przy wyraźnym obniżeniu się dynamiki konsumpcji i inwestycji i ujemnym wkładzie eksportu netto, a dodatnio na roczną dynamikę PKB oddziaływał przyrost zapasów.
"Jednocześnie w październiku br. roczne dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej przyspieszyły i były dodatnie, przy wciąż ujemnej dynamice produkcji budowlano-montażowej. Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w październiku br. było niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie dynamika wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie" - napisano.
Rada ponownie odnotowała, że na podwyższonym poziomie utrzymuje się wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii, w tym ze względu na relatywnie wysoką dynamikę cen usług oraz że utrzymuje się przy tym wyraźny spadek PPI.
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 3-4 grudnia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. Decyzja była zgodna z konsensusem rynkowym.
W czwartek, 5 grudnia o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. (PAP Biznes)
tus/ osz/