W VI pogorszenie koniunktury w przemyśle w sektorze prywatnym, przewidywania optymistyczne - IRG SGH

W czerwcu koniunktura w polskim przemyśle przetwórczym pogorszyła się, ale tylko w sektorze prywatnym, natomiast przewidywania na najbliższe miesiące są optymistyczne - podano w raporcie IRG SGH.


"W czerwcu wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGIND) zmalała o 0,2 pkt i wynosi -0,4 pkt. W ciągu roku wartość wskaźnika wzrosła o 5,7 pkt. Pogorszenie się koniunktury odnotowano tylko w sektorze prywatnym. Wartość wskaźnika dla sektora prywatnego wynosi -3,4 pkt. W ciągu miesiąca zmalała o 1,2 pkt. Jest jednak wyższa niż rok temu o 5,5 pkt. Wskaźnik dla sektora publicznego zwiększył swoją wartość o 1,3 pkt, do poziomu 16,7 pkt. Jest ona o 0,5 pkt wyższa niż przed rokiem. Przewidywania na najbliższe miesiące są optymistyczne" - napisano.

W analizowanych przekrojach zmiany wartości wskaźnika koniunktury były zróżnicowane. W przekroju wg głównych grup produktowych poprawa miała miejsce w produkcji dóbr inwestycyjnych oraz nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. Producenci półproduktów i trwałych dóbr konsumpcyjnych odnotowali pogorszenie się koniunktury.

W przekroju wg wielkości zatrudnienia koniunktura poprawiła się w grupach z zatrudnieniem od 51 do 250 i od 251 do 500 pracowników, a pogorszyła dla firm z zatrudnieniem do 50 osób i ponad 500.

W przekroju regionalnym poprawa koniunktury miała miejsce w sześciu makroregionach: centralnym, wschodnim, północno zachodnim, południowo zachodnim, północnym i województwie mazowieckim. Tylko w makroregionie południowym koniunktura pogorszyła się.

Zmiany w skali miesiąca wartości sald bilansowych były zróżnicowane. Odnotowano spadki wartości sald dotyczących produkcji, zamówień, zapasów wyrobów gotowych i zatrudnienia. Wzrósł poziom cen producentów i poprawiła się ich sytuacja finansowa i opinie o ogólnej sytuacji w polskiej gospodarce.

Zmiany wartości wskaźnika koniunktury jak i sald bilansowych w skali roku były na ogół dodatnie.

"Ogólnie rzecz biorąc, w czerwcu koniunktura w przemyśle przetwórczym nie uległa istotnej zmianie w porównaniu z majem i raczej nie należy spodziewać się takiej zmiany w najbliższej przyszłości" - podsumowano. (PAP Biznes)

tus/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5450 0,06%
1 EUR 4,2514 0,17%
1 GBP 4,9189 -0,14%
100 JPY 2,4858 -0,33%
1 USD 3,6227 0,55%