Profil:
Forte SAWartość produkcji sprzedanej firm meblarskich w '24 co najwyżej utrzyma się na poziomie z '23 - OIGPM
Wartość produkcji sprzedanej polskich firm meblarskich w 2024 roku co najwyżej utrzyma się na poziomie z 2023 r., być może koniunktura poprawi się w drugiej połowie roku - podała Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli i firma badawcza B+R Studio.
Jak podano, wartość produkcji sprzedanej polskich firm meblarskich w 2023 roku wyniosła 64 mld zł, co oznacza spadek o 6 proc. w stosunku do 2022 roku.
"Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec trudnej sytuacji na rynku meblarskim. Według prognoz, wartość produkcji sprzedanej co najwyżej utrzyma się na poziomie z 2023 r (ok. 64 mld zł). Brak nadziei na poprawę przekłada się na plany dalszej redukcji zatrudnienia. Według wstępnych szacunków, w branży meblarskiej w 2024 roku ubędzie kolejnych 5 tys. etatów" - napisano w komunikacie prasowym.
"Branża ma nadzieję na lekką poprawę dopiero w drugim półroczu, jednak dużo zależy od tego, jak będzie wyglądało otocznie rynkowe sektora, zwłaszcza to krajowe" - dodano.
Do najważniejszych problemów polskich producentów mebli zaliczono dostęp do surowca drzewnego z certyfikatem odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC (ForestStewardship Council).
"Certyfikat FSC jest bowiem wymagany przez dystrybutorów mebli na całym świecie. Jeżeli Lasy Państwowe nie powrócą do certyfikacji FSC, możemy spodziewać się dalszych spadków wolumenu produkcji mebli nawet o 20-30 proc." - napisano.
Dodano, że kolejnym czynnikiem, który utrudnia wyjście branży meblarskiej z dołka jest system sprzedaży drewna wprowadzony przez poprzednią dyrekcję Lasów Państwowych.
"Prawdopodobnie dużym wyzwaniem dla branży meblarskiej będą również zapowiadane ograniczenia w pozyskaniu surowca drzewnego" - napisano w komunikacie. (PAP Biznes)
seb/ osz/