Większy wybór urządzeń w ramach programu Czyste Powietrze - NFOŚiGW

Nowy regulamin listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) zwiększy dostępność urządzeń grzewczych w programie Czyste Powietrze - podano w informacji prasowej NFOŚiGW. Nowe zasady zwiększają wybór urządzeń, na które będzie można otrzymać dotacje.


"Nowy regulamin listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) zwiększy dostępność urządzeń grzewczych w programie Czyste Powietrze. Zmiany dotyczące urządzeń grzewczych ograniczają bariery administracyjne oraz gwarantują wysoką jakość wsparcia dla beneficjentów programu" - napisał fundusz.

Nowy regulamin zaczyna obowiązywać 29 kwietnia 2025 r.

"W takcie uzgodnień są kolejne planowane zmiany dotyczące dofinansowania w programie Czyste Powietrze tylko urządzeń grzewczych wyprodukowanych na terenie Unii Europejskiej" - zaznaczono.

Fundusz m.in. ułatwił wpisanie na listę ZUM trzech kategorii pomp ciepła: pomp powietrze/powietrze, gruntowych oraz do ciepłej wody użytkowej.

"W przypadku tych pomp możliwy będzie wpis na listę ZUM na podstawie uznanych europejskich znaków jakości: HP Keymark, EHPA-Q, Eurovent. Poprawi to dostępność urządzeń na liście dla odbiorców końcowych. Obecnie na liście ZUM w tych trzech kategoriach łącznie wpisano tylko 122 urządzenia" - napisano.

Dodano, że obowiązek badań laboratoryjnych pozostaje i pozostanie w długim terminie bez zmian dla najpopularniejszych pomp powietrze/woda (aktualnie na liście ZUM jest ich ponad 1400).

"Wprowadzamy uproszczone wymagania dotyczące badań laboratoryjnych. W przypadku badań laboratoryjnych pomp ciepła wymagamy, by były one zrobione w warunkach pracy, gdy pompa podgrzewa wodę do 55 st. C." - napisał fundusz, zaznaczając, że nie będą wymagane dodatkowe badania dla podgrzewania wody do 35 st. C.

Zdaniem NFOŚiGW spowoduje to obniżenie kosztów i ułatwi proces wpisu na listę ZUM dla producentów.

"Konieczna będzie weryfikacja urządzenia w bazie EPREL. Każde urządzenie zgłaszane na listę ZUM będzie musiało być zarejestrowane w europejskiej bazie EPREL (Europejski rejestr etykiet energetycznych)" - zastrzegł fundusz.

Dodał, że wszystkie urządzenia, które już są na liście ZUM, będą do 15 grudnia sukcesywnie weryfikowane pod kątem obecności w bazie EPREL - wymóg ten nie dotyczy urządzeń, które nie podlegają etykietowaniu.

Program Czyste Powietrze po zmianach ruszył ponownie z końcem marca. Wprowadzono nowe zasady dla dotacji udzielanych w ramach programu.

Jak tłumaczyła w marcu szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska nowe zasady mają wyeliminować nadużycia ze strony dostawców związane z zawyżaniem kosztów. Wyeliminowany ma być też problem montowania niedopasowanych urządzeń grzewczych lub niskiej jakości.

Ponadto mają być pokrywane "koszty racjonalne", a więc stosowane są już limity dotacji na poszczególne rodzaje urządzeń, usług i materiałów z listy ZUM.

Wśród nowych zasad znalazł się też obowiązkowy audyt energetyczny przed każdym projektem, a po inwestycji - obowiązkowe wykonanie świadectwa energetycznego budynku.

Nowy budżet programu to 10 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego, co ma wystarczyć na funkcjonowanie programu przez kolejny rok-dwa. (PAP Biznes)

jz/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5445 0,37%
1 EUR 4,2791 0,28%
1 GBP 5,0328 0,64%
100 JPY 2,6314 0,66%
1 USD 3,7652 0,19%