Wskaźnik PMI dla przemysłu w X wyniósł 49,2 pkt. wobec 48,6 pkt. we wrześniu - S&P Global
Wskaźnik PMI dla przemysłu w październiku wyniósł 49,2 pkt. wobec 48,6 pkt. we wrześniu - podał S&P Global.
"Najnowsze wyniki badań PMI zasygnalizowały ogólne pogorszenie warunków gospodarczych wytwórczym w polskim sektorze w październiku, pojawiły się jednak oznaki ożywienia, ponieważ zarówno produkcja, jak i zatrudnienie wzrosły" - napisano.
Z badania wynika, że główny wskaźnik odnotował najwyższą wartość od dwóch i pół roku pomimo przyspieszonego spadku nowych zamówień.
"Presje cenowe osłabły – koszty produkcji spadły w najszybszym tempie od 12 miesięcy, a tempo spadku cen wyrobów gotowych było najwyższe od siedmiu miesięcy. Tymczasem prognozy dotyczące produkcji w nadchodzącym roku były wciąż względnie słabe, co odzwierciedlało obawy o niemiecką gospodarkę i sektor motoryzacyjny" - napisano.
Autorzy badania podają, że najnowszy odczyt wskaźnika był najwyższy w trwającej od dwóch i pół roku sekwencji zniżkowej, która rozpoczęła się w maju 2022 roku.
Trzy z pięciu komponentów głównego indeksu - produkcja, zatrudnienie i czas dostaw - wpłynęły pozytywnie na październikowy wynik. Zostały one jednak z nawiązką zniwelowane przez negatywny wpływ nowych zamówień i zapasów pozycji zakupionych.
"Polscy producenci zwiększyli w październiku produkcję, zamykając tym samym rekordowy 29-miesięczny okres spadku. Tempo ekspansji było jednak marginalne. Przedsiębiorcy z sektora wytwórczego nadal zmniejszali zaległości produkcyjne, a zapasy wyrobów gotowych uszczupliły się po raz pierwszy od lipca" - napisano.
Z raportu wynika, że w październiku napływ nowych zamówień do polskich fabryk ponownie osłabł. Nowe zlecenia spadły trzydziesty drugi miesiąc z rzędu (najdłużej trwający trend zniżkowy), a tempo spadku przyspieszyło po raz pierwszy od pięciu miesięcy.
Sprzedaż eksportowa też zmalała, choć w wolniejszym tempie niż miesiąc wcześniej. (PAP Biznes)
map/ ana/