Zakończenie rozmów z KE o oskładkowaniu umów zapewne w ciągu miesiąca - Szyszko
Wiceminister funduszy Jan Szyszko spodziewa się zakończenia rozmów z Komisją Europejską o oskładkowaniu umów cywilnoprawnych w ciągu miesiąca. W miejsce reformy zapisanej w Krajowym Planie Odbudowy rząd proponuje wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy oraz wliczanie umów-zleceń do stażu pracy.
Oskładkowanie umów jest jedną z reform zapisanych w KPO. Jeśli rządowi nie udałoby się wynegocjować z KE zmian w KPO w tej sprawie, straci 2 mld zł.
"Komisja Europejska rozumie i przyjmuje do wiadomości argumentację merytoryczną, którą przedstawiamy, a ta argumentacja jest taka, że polski rynek pracy zmienił się nie do poznania przez ostatnie 10 lat" - powiedział Szyszko polskim dziennikarkom w Brukseli.
Jak poinformował, odbyły się już w tej sprawie trzy rundy rozmów. W jego ocenie, negocjacje powinny zakończyć się w ciągu miesiąca. Wówczas rząd złoży formalnie wniosek o dokonanie zmiany w KPO.
Rząd w rozmowach z Komisją argumentuje, że w 2015 r. umowy czasowe, w tym umowy-zlecenia, na polskim rynku pracy stanowiły 22,5 proc., a obecnie - 11,7 proc.
"Jesteśmy mniej więcej tam, gdzie Niemcy i Szwecja, i tam, gdzie UE chce, żeby były państwa członkowskie" - powiedział Szyszko.
"A wiemy to stąd, że Rumunia, która ma najmniej umów-zleceń ze wszystkich państw członkowskich w swoim rynku pracy, w swoim KPO ma zapisaną reformę, by zwiększyć udział umów zleceń, dobić do poziomu, gdzie my dzisiaj jesteśmy" - podkreślił. (PAP)
mce/ akl/ amac/ asa/