ElevenLabs ma pozyskać 250 mln USD w nowej rundzie finansowania
ElevenLabs, startup z polskimi korzeniami, który opracowuje technologię systentycznego głosu, ma pozyskać w rundzie finansowania C kwotę 250 mln USD, co daje wycenę spółki w przedziale 3-3,3 mld USD - poinformował amerykański portal TechCrunch, powołując się na swoje źródła.
Runda jest prowadzona przez ICONIQ Growth. Andreessen Horowitz, jeden z głównych inwestorów w serii B firmy o wartości 80 milionów dolarów w styczniu 2024 roku, jest jednym z nazwisk wymienianych jako potencjalny inwestor w tej rundzie.
TechCrunch podaje, że od miesięcy inwestorzy starają się zainwestować w ElevenLabs po szybkim okresie wzrostu firmy.
Źródła informują, że ElevenLabs początkowo szukał finansowania przy wycenie 4 miliardów dolarów. Ale wycena na poziomie 3 miliardów dolarów to i tak trzykrotnie więcej niż wycena jednorożca, którym firma stała się po emisji serii B rok temu.
Jedno ze źródeł powiedziało, że firma przygotowuje się do ogłoszenia rundy w tym miesiącu, więc oficjalne potwierdzenie może nadejść lada dzień.
Zbiórka funduszy przez ElevenLabs następuje po kilku mocnych latach zarówno dla firmy, jak i całej branży.
Firma została założona w 2022 roku przez Polaków Matiego Staniszewskiego i Piotra Dąbkowskiego, którzy wcześniej pracowali odpowiednio w Palantirze i Google. Przyjaciele z dzieciństwa z Polski zainspirowali się słabą jakością dubbingu w amerykańskich filmach, które oglądali dorastając, i dostrzegli możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji do opracowania czegoś lepszego.
Ich pomysł trafił w dobry moment. Ponieważ usługi generatywnej sztucznej inteligencji stały się bardziej zaawansowane, multimedia wysunęły się na pierwszy plan i rośnie zainteresowanie tworzeniem aplikacji, które obejmują dźwięk i wideo wraz z usługami tekstowymi GenAI.
ElevenLabs wypuściło swój pierwszy produkt beta w styczniu 2023 roku, a pierwsze finansowanie serii A w wysokości 19 mln USD zebrało w czerwcu 2023 roku.
Technologia spółki, której można używać za pośrednictwem interfejsu API, obejmuje szeroki zakres zastosowań: tłumaczenie tekstu na mowę (w wielu językach), klonowanie głosów, zmianę głosów na ścieżce dźwiękowej, tworzenie zupełnie nowych głosów, a także inne narzędzia do edycji głosu.
Wśród klientów znajdują się inne platformy technologiczne, takie jak Syntheisa, startup zajmujący się zamianą tekstu na wideo, który współpracuje z firmami i który ogłosił zbiórkę funduszy w wysokości 180 milionów dolarów na początku tego miesiąca; giganci wydawniczy, tacy jak Washington Post, HarperCollins i Bertelsmann; firmy zajmujące się grami itd.
W październiku 2024 roku źródła poinformowały TechCrunch, że roczne powtarzalne przychody ElevenLabs (ARR; zwykle oblicza się je, mnożąc ostatnie miesięczne przychody przez 12) wzrosły z 25 mln USD w 2023 roku do 80 mln USD.
Dwie osoby, na które powołuje się TechCrunch, w listopadzie oszacowały, że jego ARR jest prawdopodobnie bliższy 90 mln USD. Jeśli ta ostatnia liczba jest dokładna, wycena 4 mln USD oznaczałaby, że jego wielokrotność wyceny wyniosłaby 44-krotność ARR, chociaż ostatecznie wydaje się, że transakcja zostanie zawarta przy nieco bardziej umiarkowanej wielkości 37 x ARR - podał portal.
Nie są to obecnie najbardziej wygórowane wyceny: inwestorzy wydają się skłonni zapłacić nawet 50-krotność ARR za najszybciej rozwijające się firmy zajmujące się generatywną sztuczną inteligencją.
Bardziej umiarkowany mnożnik ElevenLabs może być efektem mocnej konkurencji firmy, do której należy mnóstwo startupów, a także giganci, tacy jak Google i OpenAI.
Wśród dotychczasowych sponsorów ElevenLabs są Sequoia, Credo Ventures, Concept Ventures, Salesforce Ventures, Disney i prawie dwa tuziny znanych aniołów biznesu. (PAP Biznes)
pr/