Profil:
Genomtec SAGenomtec planuje zmiany w strukturze organizacyjnej spółki w związku z procesem M&A
Zarząd Genomtec podjął decyzje dotyczące dostosowania struktury organizacyjnej w odpowiedzi na oczekiwania ze strony potencjalnych partnerów w procesie M&A, rozwoju projektu OncoSNAAT oraz obszaru diagnostyki bezpieczeństwa żywności - podała spółka w komunikacie prasowym.
Jak podano, jednym z głównych działań jest wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa odpowiedzialnej za projekt Genomtec ID do spółki zależnej Genomtec ID.
"Takie podejście, w ocenie zarządu, zwiększa szanse na przyspieszenie przeprowadzenia transakcji M&A i pozwoli na elastyczne dostosowanie się do oczekiwań potencjalnych nabywców, ponieważ daje większe gwarancje zamknięcia transakcji szybciej i bez komplikacji prawnych dla potencjalnych kupujących" - podała spółka.
Genomtec podał, że rosnące zainteresowanie projektem OncoSNAAT ze strony potencjalnych partnerów otwiera możliwość jego sprzedaży jako osobnego aktywa.
"Prowadzone rozmowy związane z rozpoznaniem rynku pokazały czego oczekują potencjalni partnerzy, dlatego aby wpisać się w sygnalizowane potrzeby i przez to zwiększyć wartość transakcji rozważana jest ewentualna osobna sprzedaż projektu OncoSNAAT. W celu przyspieszenia prac nad transakcją, spółka planuje powiększenie zespołu realizującego projekt oraz zaangażowanie międzynarodowego doradcy, który wesprze proces przygotowania i sprzedaży tego projektu" - napisano w komunikacie.
Genomtec planuje utworzenie grupy kapitałowej, w której skład wejdą spółki zależne: Genomtec ID oraz OncoSNAAT. Każda z nich będzie dedykowana odrębnemu segmentowi technologii i potencjalnym nabywcom, co - jak podała spółka - umożliwi bardziej elastyczne prowadzenie rozmów M&A.
„Zmiany organizacyjne oznaczają, że każda ze spółek celowych będzie mogła być oferowana różnym kupującym. Tak jak deklarowaliśmy już przeszło rok temu, naszą intencją jest sprzedaż 100 proc. udziałów w spółce Genomtec ID Sp. z o.o. oraz wypłacenie całej kwoty (po odjęciu niezbędnych opłat) inwestorom w formie dywidendy lub umorzenia akcji. Taką samą strategię zamierzamy zrealizować w przypadku spółki celowej OncoSNAAT Sp. z o.o., po uzyskaniu przez nią odpowiedniej gotowości technologicznej" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Miron Tokarski, współzałożyciel, akcjonariusz i prezes Genomtec.
Dodatkowo powołana grupa kapitałowa może rozszerzyć się o trzecią spółkę zależną, ponieważ w odpowiedzi na rosnące zapytania od podmiotów z branży diagnostyki bezpieczeństwa żywności, Genomtec rozważa rozwój oferty w tym segmencie.
"Jeżeli założenia dotyczące potrzeb rynkowych aplikacji technologii izotermalnych lab-on-chip w branży diagnostyki bezpieczeństwa żywności potwierdzą się, Genomtec wydzieli trzecią spółkę w 100 proc. zależną od Genomtec, której technologię będzie można zaoferować podmiotom działającym w tej właśnie branży" - napisano.
Zarząd Genomtec zastrzegł, że przedstawione działania mogą ulec zmianie w zależności od wyników analiz prawnych i negocjacji z partnerami. Proces przeglądu opcji strategicznych pozostaje w toku. (PAP Biznes)
pel/ ana/