W IV kw. koniunktura w Polsce poprawiła się, ożywienie ma stabilny charakter - IRG SGH
W IV kw. koniunktura gospodarcza w Polsce poprawiła się, a ożywienie ma stabilny charakter - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.
"W ostatnim kwartale 2024 r. koniunktura gospodarcza w Polsce po raz kolejny poprawiła się. Wzrost wartości barometru koniunktury BARIRG obserwujemy od czterech kwartałów. Po raz pierwszy od czerwca 2021 r. wskaźnik BARIRG przyjął wartość dodatnią, równą 2,21 pkt., o 5,03 pkt. wyższą niż w poprzednim kwartale oraz o 9,3 pkt. wyższą niż przed rokiem. Wartość barometru w IV kwartale 2024 jest znacznie wyższa od średniej dla tego okresu obliczonej dla ostatnich 20 lat (ok. 10 pkt. powyżej średniej)" - napisano w raporcie SGH.
Wzrost wartości barometru jest skutkiem polepszającej się kondycji w trzech analizowanych przez IRG SGH sektorach: przetwórstwie przemysłowym (wartość wskaźnika składowego wynosi 1,8 pkt., o 2,8 pkt. więcej niż rok temu oraz o 7,53 pkt. więcej niż w III kwartale br.), gospodarstwach domowych (wartość wskaźnika ich kondycji równa -14,8 pkt.; wzrost o 2,9 pkt. kdk i spadek o 1,3 pkt. rdr) i w sektorze finansowym (aktualna wartość wskaźnika koniunktury finansowej wynosi 40 pkt., wzrost o 40 pkt. w ujęciu kwartalnym oraz o 31,7 pkt. w ujęciu rocznym).
W pozostałych badanych działach gospodarki odnotowano spadki aktywności ekonomicznej – w przypadku handlu wartość wskaźnika koniunktury ukształtowała się na poziomie -0,5 pkt., o 3,5 pkt. mniej niż w kwartale poprzednim, lecz o 9,0 pkt. więcej niż przed rokiem, natomiast w przypadku budownictwa wskaźnik cząstkowy osiągnął wartość 2,0 pkt., o 12,7 pkt. mniej niż III kwartale br., ale o 11,9 pkt. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
"Wyniki badań koniunktury w IV kwartale 2024 r. wskazują, że ożywienie aktywności ma stabilny charakter. Należy jednak wskazać, że głównym motorem wzrostu ogólnego wskaźnika koniunktury w badanym okresie był wysoki wzrost kondycji sektora finansowego. Analizując sytuację w realnej sferze gospodarki, warto zauważyć umiarkowany optymizm w sektorze przetwórstwa przemysłowego, stabilizację sytuacji gospodarstw domowych oraz pogarszającą się sytuację w handlu i sektorze budowalnym, choć w przypadku ostatniej z branż istotne znaczenie ma wpływ efektu sezonowego" - konkluduje raport SGH. (PAP Biznes)
tus/ asa/