Pakiet deregulacyjny zostanie przedstawiony po świętach - KPRM
Pakiet deregulacyjny zapowiadany przez premiera na czwartek będzie ogłoszony po świętach; konferencja została przełożona - wynika z informacji PAP w KPRM. O tym, że pakiet zostanie przedstawiony w czwartek Donald Tusk informował we wtorek podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Warszawie.
Podczas kongresu EFNI szef rządu zapowiedział, że w czwartek zaprezentuje pierwszy, masywny pakiet dotyczący deregulacji. Jak mówił, jest przekonany, iż uwolnienie od biurokratycznych barier gospodarki europejskiej odbędzie się z korzyścią dla Polski. Premier zapowiedział, że w maju grupa przedsiębiorców, menedżerów i ekspertów, którzy pracują nad deregulacją, uda się do Kopenhagi, by wspólnie opracować kontynuację programu deregulacji na prezydencję duńską w Radzie UE, która rozpocznie się 1 lipca, po polskim przewodnictwie. "Wzięliśmy na siebie obowiązek - jako prezydencja - przekonania Europy, że ta akcja deregulacyjna musi dotyczyć całej Unii Europejskiej" - dodał.
W lutym premier zaproponował szefowi InPostu Rafałowi Brzosce pokierowanie zespołem przygotowującym pakiet propozycji deregulacji. W marcu rząd otrzymał pierwszą turę rozwiązań deregulacyjnych. Kilka dni temu Brzoska zapowiedział, że do 1 czerwca złożonych zostanie 400 propozycji deregulacji przepisów.
W środę przewodniczący rządowego zespołu ds. deregulacji, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Maciej Berek powiadomił, że rząd rozpatrzył dotąd 173 propozycje kierowanej przez Rafała Brzoskę inicjatywy SprawdzaMY.
Berek uściślił, że 108 postulatów (62 proc.) zostało zaakceptowanych, 11 spośród nich jest zostało już zrealizowanych (Rada Ministrów przyjęła odpowiedni akt prawny/projekt ustawy), a 17 kolejnych jest w procesie legislacyjnym.
Przewodniczący rządowego zespołu ds. deregulacji przekazał również, że 26 złożonych przez inicjatywę SprawdzaMY postulatów (15 proc.) wymaga "pogłębionych analiz". "Na 32 postulaty (19 proc.) nie wyraziliśmy zgody, ze względu m. in. na kwestie bezpieczeństwa i stabilności finansów publicznych" - dodał Berek.
Poinformował również, że podczas środowego spotkania rządowego zespołu ds. deregulacji omawiane były m. in. propozycje dotyczące poprawy efektywności funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Minister wskazał, że poza rozpatrywaniem propozycji inicjatywy SprawdzaMY, rząd pracuje też nad własnymi projektami deregulacyjnymi. Przypomniał, że rząd przyjął we wtorek projekt resortu sprawiedliwości, wprowadzający uproszczenia w systemie nieodpłatnej pomocy prawnej. Korzystanie z tej pomocy nie będzie już wymagało składania oświadczenia dot. braku możliwości poniesienia kosztów pomocy. Z porady będzie można korzystać także online lub w rozmowie telefonicznej.
Zmiany deregulacyjne przygotował też resort rozwoju kierowany przez Krzysztofa Paszyka (PSL). Projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego jest po pierwszym czytaniu w Sejmie.
Projekt zawiera 47 ułatwień, m.in. skraca czas kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni, wprowadza obowiązek doręczenia przedsiębiorcy przed wszczęciem kontroli wstępnej listy informacji i dokumentów oraz dopuszcza możliwość wniesienia sprzeciwu wobec czynności kontrolnych.(PAP)
kmz/ par/ ana/