Rozpoczęło się Europejskie Forum Nowych Idei 2024 (MediaRoom)

1.jpg

Premier Donald Tusk na otwarciu Forum podkreślił, że polski cud gospodarczy nie byłby możliwy bez ducha polskiej przedsiębiorczości, który stał się bardzo ważnym silnikiem napędzającym wzrost gospodarczy. „Bez niego Polska nie stałaby się tak dobrym miejscem do inwestowania” – powiedział.


Uczestników powitali Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Maciej Witucki, prezydent Lewiatana, Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu, Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI i Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Henryka Bochniarz, witając premiera, zaproponowała, by dla wzmocnienia gospodarki powołać wicepremiera odpowiedzialnego za koordynację tematów gospodarczych, a także Radę Gospodarczą przy premierze, która oceniałaby efektywność rożnych koncepcji i pomysłów.

Z kolei Maciej Witucki zwrócił uwagę na konieczność znowelizowania ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, która zaostrzy kryteria reprezentatywności organizacji pracodawców, dziś umożliwiające zdobycie takiego statusu organizacjom fikcyjnym.

„Byłem obecny przy narodzinach EFNI. Cieszę się, że jestem tu ponownie, kiedy mija 35 lat naszej transformacji gospodarczej. Chciałem podziękować ludziom, którzy przez długie lata pokazali, że nie dadzą się skorumpować żadnej władzy. Prowadzić działalność gospodarczą i zachować niezależność nie jest łatwo. Chcę za to podziękować szefowej Lewiatana Henryce Bochniarz” – powiedział Donald Tusk.

Premier mówił także o ambicjach polskiej prezydencji w UE. Wyliczył w tym kontekście politykę migracyjną, inwestycyjną oraz energetyczną. Na koniec odniósł się do propozycji zgłoszonych przez Henrykę Bochniarz i Macieja Wituckiego. Podkreślił, że martwi go brak prawdziwego dialogu społecznego między biznesem a przedstawicielami władzy wykonawczej. „Zrobimy wszystko, żeby ten stan rzeczy zmienić, tak aby dialog nie był udawany, a żeby był autentyczny. Musimy rozmawiać z przedsiębiorcami chociażby o kształcie strategii migracyjnej”. Jednocześnie powiedział, że byłoby trudno uzyskać w tej chwili zgodę koalicjantów na powołanie wicepremiera ds. gospodarczych.

W pierwszym panelu „#CoBędzieJutro – oczami polityków” udział wzięli Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej i Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych.

„Globalizacja była korzystna dla biednych ludzi w biednych krajach, a niekorzystna dla biednych ludzi w bogatych krajach. Elektoraty się wypowiedziały. Globalizacja jest teraz w odwrocie. Najazd Rosji na Ukrainę był ciosem w globalizację. Setki firm musiały się wycofać z Rosji. Także ograniczanie współpracy z Chinami negatywnie wpływa na globalizację. Ale Polska może na tym skorzystać” – powiedział Radosław Sikorski.

Zdaniem Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz to co się dzieje na świecie ma wpływ na Europę i Polskę. Staliśmy się krajem przyfrontowym. „Widzę jednak w globalnych zmianach szanse dla Polski, które musimy wykorzystać. Polska jest gospodarką bardziej lokalną niż globalną. Podbiliśmy rynek europejski. W czasach, kiedy zawęża się rynek światowy, skracają się łańcuchy dostaw, rodzą się szanse dla Polski. Musimy zdefiniować rynek europejski według własnych zasad, zdefiniować własny model rozwojowy. Nie chcemy być drugą Danią czy Szwecją, chcemy mieć własny pomysł na gospodarkę i dobrobyt”.

Jakub Jaworowski przekonywał, że mamy do czynienia z tektonicznymi zmianami, które wpływają na prywatny biznes. Autorytaryzm rywalizuje z demokracją, postęp technologiczny stawia przed firmami nowe wyzwania. Globalizacja w pewnych aspektach się zatrzymała, w innych cofnęła. Ale to stwarza szanse na większą integrację w ramach cywilizacji zachodniej. To okazja dla firm, także polskich, na poszerzenie rynków.

Panel moderowała Katarzyna Pisarska, profesor, współzałożycielka oraz przewodnicząca Rady w Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, SGH.

Drugi panel #CoBędzieJutro - oczami twórców poprowadziła Katarzyna Kasia, filozofka i publicystka. Magdalena Środa, profesorka, na wstępie zwróciła uwagę, że niedawna pandemia koronawirusa radykalnie zmieniła rozumienie świata, model pracy oraz relacje międzyludzkie. Dodała, że w czasie pandemii utrwaliła się internetowa forma komunikacji i wizji świata, w którym żyjemy. Zaczynamy nieodwracalnie żyć w innym świecie, a człowiek stał się homo digitalis. Oceniła, że mnogość informacji nie sprzyja komunikacji, lecz izoluje.

Andrzej Leder, profesor, filozof kultury, lekarz zwrócił uwagę, że epoka, w której ogłoszono koniec historii do pewnego stopnia zabiła przyszłość, która miała być tylko wydłużoną, unowocześnioną teraźniejszością. Leder podkreślił, że tymczasem w gruncie rzeczy zaprzeczamy temu, jak trudne decyzje i wybory nas czekają, a to może uniemożliwić zrozumienie tego, co realnie się dzieje. Wyjaśnił, że posługujemy się mechanizmem zaprzeczenia, tzn. widzimy fakty, ale myślimy o nich za pomocą wygodniejszych sposobów interpretowania.

Diana Lelonek, artystka wizualna, doktora sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, przestrzegła, że za 20-50 lat będziemy odczuwać straszne skutki katastrofy klimatycznej. Podkreśliła, że nie jest możliwy ciągły wzrost gospodarczy i myślenie o przyrodzie jako o zasobie. Dodała, że tu i teraz należy przedefiniować nasze relacje z przyrodą, a w zwierzętach i roślinach nie powinniśmy widzieć tylko zasobów.

EFNI 2024 odbywa się w Sopocie od 16 do 18 października. Organizatorem jest Konfederacja Lewiatan z BusinessEurope i miastem Sopot.

Źródło informacji: Konfederacja Lewiatan

UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5699 0,79%
1 EUR 4,2715 0,14%
1 GBP 5,0733 -0,43%
100 JPY 2,6673 1,72%
1 USD 4,1904 1,18%

Powiązane