MC prognozuje, że rząd do 2030 roku wyda na cyfryzację 100 mld zł, Polska chce mieć swojego satelitę
Resort cyfryzacji prognozuje, że do 2030 roku rząd przeznaczy na szeroko pojętą cyfryzację państwa ponad 100 mld zł - poinformował podczas konferencji poświęconej Strategii Cyfrowej Polski do 2035 roku, wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Ponadto wskazał, że strategia zakłada m.in. prace nad wystrzeleniem krajowego satelity telekomunikacyjnego.
"Cyfryzacja musi w państwie kosztować. Jeżeli ktoś wyobraża sobie, że cyfryzacja dzieje się sama, to tak nie jest i nigdy nie było. Prognozujemy, że do 2030 roku na cyfryzację wydamy łącznie ponad 100 mld zł" - powiedział wicepremier Gawkowski.
"Wiemy również jak ważna jest łączność satelitarna (...) Dlatego będziemy pracowali nad wystrzeleniem polskiego satelity komunikacyjnego. Bez tego, bezpieczeństwo państwa - szczególnie w czasie wojny - jest niemożliwe" - dodał.
Cele zawarte w Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku zakładają, że do tego czasu na krajowym rynku będzie obecnych 1,5 mln specjalistów z sektora ICT - podał resort cyfryzacji w strategii. Ponadto dokument zakłada, że do 2035 roku przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe będzie miało 85 proc. obywateli.
Ponadto celem do 2035 roku jest 100 proc. projektów IT o publicznym zastosowaniu realizowanych zgodnie z jednolitymi standardami i rekomendacjami architektonicznymi Architektury Informacyjnej Państwa. Dodatkowo strategia zakłada, że wszystkie podmioty realizujące zadania publiczne będą pracowały na systemie elektronicznego zarządzania dokumentami oraz, że 100 proc. spraw prowadzonych przez te podmioty załatwianych będzie elektronicznie.
Strategia zakłada również, że do 2035 roku 20 mln Polaków posiadać będzie portfel tożsamości cyfrowej, a wszystkie kluczowe e-usługi będą dostępne w aplikacji mObywatel.
Ponadto do tego czasu zakłada się, że 100 jednostek chorobowych będzie diagnozowanych wspomagająco z wykorzystaniem AI.
Jak podano, do 2035 roku wszystkie jednostki administracji publicznej będą udostępniały e-płatności, a ponadto strategia zakłada, że do tego czasu 50 proc. firm będzie wykorzystywało narzędzia AI.
Na cyfryzację od 2035 roku ma być przeznaczane 5 proc. PKB. (PAP Biznes)
mcb/ osz/