DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA spadają; dolar osłabia się
Kontrakty w USA zniżkują, a główne giełdy w Europie są zamknięte ze względu na poniedziałek wielkanocny. Inwestorzy niepokoją się, że prezydent USA Donald Trump może zwolnić prezesa Fedu. Dolar osłabia się, a ceny złota przekroczyły 3.400 USD za uncję.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,82 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,69 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,96 proc.
W poniedziałek główne europejskie giełdy są zamknięte.
Inwestorzy oceniają sytuację po tym, jak prezydent USA Donald Trump skrytykował Fed. Prezydent USA powiedział w czwartek, że jeśli będzie tego chciał, prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell bardzo szybko odejdzie ze stanowiska, dodając, że ma prawo go zwolnić. Po raz kolejny skrytykował szefa banku centralnego, twierdząc, że powinien obniżyć stopy procentowe.
Z kolei w piątek Kevin Hassett, doradca prezydenta USA ds. gospodarczych, powiedział, że Donald Trump wraz ze swoim zespołem będzie nadal analizował sprawę dotyczącą możliwego zwolnienia szefa Rezerwy Federalnej.
Ciągłe ataki na Powella zwiększyły obawy dotyczące niezależności Rezerwy Federalnej i kierunku dla polityki pieniężnej w największej gospodarce świata. Według analityków podważyły one zaufanie inwestorów do aktywów amerykańskich, które i tak zostało nadwątlone przez zmiany w polityce handlowej wprowadzone przez Trumpa.
„Jakiekolwiek oznaki presji politycznej na bank centralny USA mogą podważyć niezależność Fed i skomplikować ścieżkę dla stóp procentowych, podczas gdy inwestorzy szukają stabilności pośród globalnej zmienności” — powiedziała Charu Chanana, główna strateg inwestycyjna w Saxo.
„Chociaż polityka pieniężna jest stosunkowo tępą bronią, można jej użyć do kontrolowania średnioterminowej inflacji. Zależy to od zaufania do banku centralnego. Budowanie tego zaufania zajmuje lata. Jego utrata może nastąpić z dnia na dzień” — powiedział Paul Donovan, główny ekonomista UBS Global Wealth Management.
Prezes Rezerwy Federalnej w Chicago Austan Goolsbee powiedział w wywiadzie dla CBS, że cła mogą doprowadzić do spadku aktywności gospodarczej w USA do lata. Nastąpiło to po wyrażeniu w środę przez przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella obaw, że cła prezydenta Trumpa mogą stanowić trudności dla banku centralnego w kontrolowaniu inflacji i pobudzaniu wzrostu gospodarczego.
Według Adama Crisafulliego z Vital Knowledge, inwestorzy mają do czynienia z nowym źródłem niepokoju makroekonomicznego, czyli groźbami Trumpa wobec niezależności Fedu.
„To zagrożenie jest związane z wojną handlową Trumpa, ponieważ Powell i jego współpracownicy są zmuszeni pozostać na uboczu i czekać na rozwój wydarzeń z powodu perspektywy gwałtownego wzrostu inflacji wywołanego taryfami celnymi w nadchodzących miesiącach, pomimo niedawnej zmienności na rynku i umacniających się czynników ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB” napisał w raporcie Crisafulli.
„Jednoczesny spadek kursów akcji, USD i obligacji skarbowych sugeruje, że wojna handlowa Trumpa zapoczątkowała exodus z amerykańskich aktywów finansowych, którego żadne negocjacje nie będą w stanie odwrócić” – dodał.
Wyniki spółek będą uważnie obserwowane w tym tygodniu w poszukiwaniu wskazówek, jak korporacje radzą sobie z niepewnością, a Tesla i Alphabet rozpoczną publikację wyników dla akcji spółek o wysokiej kapitalizacji, tzw. „wspaniałej siódemki”.
Akcje Netfliksa rosną o 3 proc. w handlu przedsesyjnym. Netflix podał, że nadal prognozuje całoroczne przychody na poziomie od 43,5 do 44,5 mld USD.
Niepewność dotycząca polityki handlowej i pieniężnej uderzyła w akcje na Wall Street w tym roku, a S&P 500 spadł o ponad 10 proc. w tym roku i 14 proc. od swojego rekordowego maksimum. W zeszłym tygodniu DJI spadł o 2,66 proc., S&P 500 stracił 1,5 proc., a Nasdaq zniżkował o 2,62 proc.
Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków głównych indeksów, a Dow Jones stracił prawie 530 pkt. i przedłużył do trzech dni spadkową serię.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,33 proc., czyli o 527,16 pkt., do 39.669,39 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,13 proc. i wyniósł 5.282,70 pkt.
Nasdaq Composite zniżkował o 0,13 proc. do 16.286,45 pkt.
Członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller wskazywał w poniedziałek, że cła handlowe USA i wyższe wydatki publiczne w Niemczech mogą spowodować wzrost inflacji.
Ceny złota osiągnęły w poniedziałek nowy rekordowy poziom i przekroczyły 3.400 USD za uncję. Analitycy Goldman Sachs prognozują, że cena złota w połowie 2026 r. może osiągnąć 4.000 USD za uncję.
Bitcoin rośnie o 2,6 proc. i jego kurs wynosi 86.799 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 32.41 pkt.
Dolar osłabia się o 1,1 proc. wobec koszyka walut do 98,32 pkt.
Eurodolar umacnia się o 1,11 proc. do 1,1517.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,81 proc. do 141.
Kurs funta zwyżkuje o 0,69 proc. wobec dolara do 1,3379.
Rentowności 10-letnich UST rosną o 4 pb. do 4,38 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 6 pb. do 4,87 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +59 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +5 pb.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zniżkują o 2,32 proc. do 63,19 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent spadają o 2,3 proc. do 66,42 USD/b. (PAP Biznes)
kek/