DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zniżkują; rynki czekają na Fed
Kontrakty w USA spadają, a indeksy w Europie są głównie na plusach. Inwestorzy oczekują na środową decyzję Fedu, a także na możliwe ogłoszenie nowych informacji na temat negocjacji handlowych USA z partnerami. Dolar osłabia się.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,88 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,69 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 1,11 proc.
W centrum uwagi rynków finansowych będą w najbliższym tygodniu decyzje banków centralnych ws. stóp procentowych w USA, Wlk. Brytanii, Szwecji, Norwegii, czy Czechach. Rynek oczekuje, że Fed pozostawi w środę stopy proc. bez zmian w przedziale 4,25-4,50 proc.
Rynki czekają na ocenę przez główne banki centralne perspektyw dla wzrostu gospodarczego i inflacji w obliczu wzrostu niepewności wywołanego przez politykę handlową USA.
„Zajmie to kilka miesięcy, zanim będziemy mieć wystarczająco dużo twardych danych, aby uzasadnić cięcia” – napisali w raporcie ekonomiści Goldman Sachs, w tym Jan Hatzius i David Mericle. Goldman Sachs prognozuje trzy kolejne obniżki stóp proc. w USA o 25 pb. w lipcu, wrześniu i październiku.
„Odporność danych o zatrudnieniu w kwietniu ułatwi zignorowanie negatywnego odczytu z raportu o PKB z zeszłego tygodnia, pozostawiając Fed w tym tygodniu w trybie wyczekiwania” – podali w raporcie analitycy Wrightson ICAP.
Prezydent USA Donald Trump zasugerował, że jego administracja może zawrzeć umowy handlowe z niektórymi krajami w ciągu kilku dni. Prezydent USA nie wymienił nazw krajów.
Donald Trump wskazał też, że nie planuje rozmów w tym tygodniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.
W ub. tygodniu wiceprezydent USA JD Vance powiedział w wywiadzie w Fox News, że umowa handlowa USA z Indiami będzie jedną z pierwszych.
„Biorąc pod uwagę siłę ożywienia gospodarczego, istnieje ryzyko spadków na rynkach, jeśli pozytywne oczekiwania dotyczące umów handlowych się nie spełnią” – powiedział Jan von Gerich, główny strateg rynkowy Nordei.
„Uważamy, że te wzrosty na rynkach są bardziej oparte na ekscytacji niż na rzeczywistych, solidnych podstawach” — powiedział Ryan Dykmans, dyrektor ds. inwestycji w Dunham & Associates Investment Counsel.
Amerykańskie firmy produkujące filmy i programy telewizyjne spadają w handlu przedsesyjnym po tym, jak Trump w niedzielę ogłosił 100-proc. cła na filmy wyprodukowane poza USA, ale nie przedstawił sposobu wdrożenia tych taryf.
Netflix traci ponad 5 proc. przed sesją, podczas gdy Walt Disney i Warner Bros. Discovery spadają po 3 proc.
Akcje Berkshire Hathaway Warrena spadają o 3 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak inwestor powiedział w weekend, że zrezygnuje ze stanowiska dyrektora generalnego konglomeratu.
W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,39 proc., czyli o ponad 560 punktów, do 41.317,43 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,47 proc. i wyniósł 5.686,67 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,51 proc. do 17.977,73 pkt. S&P 500 wzrósł dziewiąty dzień z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od 20 lat.
Bitcoin spada o 1,69 proc. i jego kurs wynosi 93.973 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 24,53 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,33 proc., niemiecki DAX idzie w górę 0,6 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,68 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 1,17 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,01 proc.
Erste Group Bank zyskuje 7,5 proc., najmocniej od 10.04., po tym, jak Erste Group podpisał umowę w sprawie zakupu 49 proc. w Santander Bank Polska i 50 proc. w Santander TFI za łącznie 7 mld euro. To jedna z największych transakcji na rynku bankowym w Europie w ostatnich latach.
Akcje Shell rosną o 2 proc. Agencja Bloomberga podała, powołując się na źródła, że gigant naftowy współpracuje z doradcami w celu oceny potencjalnego przejęcia konkurencyjnej firmy BP.
Akcje francuskiej spółki satelitarnej Eutelsat rosną o 7,5 proc. po ogłoszeniu, że nowym dyrektorem generalnym został Jean-François Fallacher, były dyrektor naczelny operatora telekomunikacyjnego Orange. Obejmie on stanowisko 1 czerwca.
Dolar osłabia się o 0,42 proc. wobec koszyka walut do 99,62 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,42 proc. do 1,1342.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,76 proc. do 143,86.
Kurs funta zwyżkuje o 0,33 proc. wobec dolara do 1,3216.
Rentowności 10-letnich UST spadają o 1 pb. do 4,3 proc. Dochodowość 30-letnich UST rosną o 1 pb. do 4,79 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +50 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -2 pb.
Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spadają o 3 pb. do 2,5 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zniżkują o 1,5 proc. do 57,44 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent spadają o 1,3 proc. do 60,50 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ asa/