DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie na minusach; kontrakty w USA rosną
Giełdy w Europie zniżkują, a kontrakty w USA są na plusach. Rynki oceniają perspektywy dla rynku akcji przed rozpoczęciem urzędowania Donalda Trumpa w Białym Domu. Dolar osłabia się.
Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 spada o 0,15 proc.
FTSE 100 spada o 0,03 proc., CAC 40 zniżkuje o 0,69 proc., a DAX traci 0,26 proc.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,35 proc. do +0,5 proc.
Sektory z ekspozycją na Chiny, takie jak górnictwo, akcje spółek luksusowych i producenci samochodów, znalazły się pod presją. Inwestorzy martwią się o gospodarkę Chin i zbliżającą się wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi przed inauguracją prezydenta Trumpa 20 stycznia.
„Biorąc pod uwagę świetny rok dla akcji amerykańskich w 2024 r., nie dziwi fakt, że w obliczu niepewności co do polityki pieniężnej, zwłaszcza w obliczu nieprzewidywalnych zmian ze strony Białego Domu, wkradła się odrobina ostrożności” — powiedziała Susannah Streeter, szefowa działu pieniężnego i rynków w Hargreaves Lansdown.
Członek Rady Prezesów EBC Yannis Stournaras powiedział w czwartek, że spodziewa się obniżenia głównej stopy procentowej banku do 2 proc. do jesieni. Oznaczało to kolejne 100 pb. łagodzenia w tym roku, co mniej więcej odpowiada oczekiwaniom rynków.
Tullow Oil rośnie o 10 proc. po tym, jak firma z siedzibą w Afryce Zachodniej została zwolniona z podatku w wysokości 320 mln USD od swoich operacji w Ghanie.
Luksemburska grupa stalowa ArcelorMittal spada o 3,5 proc. po informacjach medialnych, że prezydent USA Joe Biden postanowił zablokować proponowany zakup U.S. Steel przez Nippon Steel.
Inwestorzy przygotowują się również na prezydenturę Donalda Trumpa przed jego inauguracją 20 stycznia.
„Przełom roku to był trudny okres dla akcji, ale na rynkach o niskiej płynności mogą się zdarzyć dziwne rzeczy. Nie sądzę, że powinniśmy ekstrapolować te wahania na giełdach. Mimo to silniejszy dolar i wyższe rentowności obligacji będą miały wpływ na nastroje w przyszłości, a inwestorzy giełdowi będą mieć nadzieję, że to się wkrótce zmieni” — powiedział Ben Bennett, strateg ds. inwestycji w regionie Azji i Pacyfiku w Legal and General Investment Management.
Vasu Menon, dyrektor zarządzający ds. strategii inwestycyjnej w OCBC, powiedział, że prowzrostowa i probiznesowa agenda Trumpa może pobudzić gospodarkę USA, ale dla reszty świata może okazać się trudna ze względu na możliwe cła i silniejszego dolara.
„Tak więc na rynkach panuje pewien stopień ostrożności i oczekiwania, zwłaszcza po dobrych wynikach inwestycyjnych w ciągu ostatnich dwóch lat” – powiedział Menon.
Dolar osłabia się o 0,33 proc. wobec koszyka walut do 109,05 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,22 proc. do 1,0288.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,23 proc. do 157,15.
Kurs funta zwyżkuje o 0,19 proc. wobec dolara do 1,2402.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na lutowe zniżkują o 0,44 proc. do 72,82 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent spadają o 0,43 proc. do 75,60 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ gor/