DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street lekkie wzrosty na koniec dnia i nowy rekord S&P 500
Wtorkowa, pierwsza w tym tygodniu, sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi wzrostami głównych indeksów pomimo spadków w ciągu dnia. S&P 500 ustanowił na koniec dnia nowy historyczny rekord notowań.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,02 proc. do 44.556,34 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,24 proc. i wyniósł 6.129,58 pkt.
Nasdaq Composite zwyżkował o 0,07 proc. do 20.041,26 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o o,45 proc. do 2.290,35 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX spada o 0,13 proc. do 15,35 pkt.
Indeksy Dow i Nasdaq są o około 1 proc. niżej od swoich ostatnich rekordów. S&P 500 na koniec wtorkowej sesji ustanowił nowy historyczny szczyt.
Najlepiej radzącym sobie sektorem w indeksie S&P 500 była we wtorek energetyka, która wzrosła o 1,9 proc. Halliburton i Valero Energy przewodziły zwyżkom.
Akcje spółek technologicznych również poszły w górę.
Po ponad 1 proc. spadły akcje sektorów usług dyskrecjonalnych i komunikacyjnych dla konsumentów. Meta Platforms straciła 3 proc., podczas gdy Amazon spadł o 2 proc.
"Ogólnie rzecz biorąc, rynek wciąż próbuje wyrwać się z konsolidacji, w której znajduje się od początku grudnia" – powiedział Chris Larkin, dyrektor zarządzający ds. handlu i inwestycji w E-Trade z Morgan Stanley.
"W tym tygodniu rozpoczyna się sezon wyników dla firm detalicznych, ale wiadomości z Waszyngtonu, zwłaszcza na froncie taryfowym, mogą nadal być dziką kartą dla rynków" - dodał.
Na początku roku notowania akcji podlegały dużej zmienności. Wciąż jednak znajdują się one w zasięgu rekordowych poziomów, ponieważ niektóre składowe danych o inflacji sygnalizują łagodniejszą presję cenową, niż sugerują to główne liczby. To z kolei może utrzymać Rezerwę Federalną na ścieżce w kierunku obniżenia stóp procentowych.
"Myślę, że istnieje niezerowa szansa, że Rezerwa Federalna zmieni kurs w przyszłym roku, gdy inflacja stanie się historią na rok 2026" – powiedział Steve Wyett, główny strateg inwestycyjny w BOK Financial.
"W chwili obecnej nie znajduje to odzwierciedlenia w wartościach aktywów. Jestem bardziej optymistą niż pesymistą, ale myślę, że musimy też być realistami" - dodał.
"hWraz ze wzrostem oczekiwań dotyczących zysków i otwarciem możliwości odkupu akcji dla większości spółek, kluczowe założenia argumentów niedźwiedzi załamują się, a przez to rosną szanse na to, że indeks S&P 500 wybije się z przedziału, w którym utknął od wyborów” — napisał w raporcie Mark Hackett, główny strateg rynkowy w Nationwide.
Inwestorzy śledzą informacje dotyczące rozmów USA-Rosja ws. Ukrainy. Departament stanu USA podał, że sekretarz stanu USA Marco Rubio i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow uzgodnili, że powstaną zespoły, które mają działać na rzecz jak najszybszego zakończenia rosyjskiej wojny w Ukrainie. Departament Stanu dodał, że Rubio i Ławrow zgodzili się na współpracę w kwestiach będących przedmiotem wspólnych interesów geopolitycznych.
Członek FOMC Christopher Waller powiedział, że jego zdaniem nowe cła prezydenta USA Donalda Trumpa będą miały jedynie umiarkowany wpływ na ceny.
Prezes Fedu w Filadelfii Patrick Harker powiedział, że nie widzi powodu, aby zmieniać politykę ws. stóp procentowych w tej chwili.
Inwestorzy oczekują na środową publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA.
Według danych LSEG inwestorzy obecnie przewidują w tym roku co najmniej jedną obniżkę o 25 pb. i 58 proc. szans na dodatkową obniżkę.
„Biorąc pod uwagę, że Fed nadal uważa swoją politykę pieniężną za restrykcyjną — co oznacza, że obniżki stóp procentowych będą potrzebne w pewnym momencie — nadal spodziewamy się złagodzenia w drugiej połowie 2025 r., ponieważ inflacja z czasem będzie umiarkowana” — powiedział w notatce Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.
Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork (Empire Manufacturing) w lutym wzrósł o 5,7 pkt. z -12,6 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie -2 pkt.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec zwyżkują o 1,43 proc. do 71,75 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent rosną o 0,73 proc. do 75,77 USD/b. (PAP Biznes)
pr/