DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street nieduże zmiany głównych indeksów po wystąpieniu szefa Fed

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się niedużymi zmianami głównych indeksów. Inwestorzy analizowali ostrożne komentarze prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella na temat stóp procentowych. Na rynku utrzymują się obawy o kierunek gospodarki w obliczu amerykańskich ceł i możliwej eskalacji globalnej wojny handlowej.


Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,28 proc. do 44.593,65 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,03 proc. i wyniósł 6.068,5 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 0,36 proc. do 19.643,86 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 0,56 proc. do 2.275,09 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 0,8 proc. do 15,93 pkt.

Prezes Fed Jerome Powell miał we wtorek wystąpienie przed Komisją Bankową Senatu USA. Jak poinformował, bank centralny USA nie musi spieszyć się z dostosowaniem stóp procentowych.

W ocenie Powella gospodarka USA pozostaje silna, a inflacja nadal jest nieco podwyższona.

"Ze względu na to, że nasze nastawienie w kwestii polityki monetarnej jest teraz znacznie mniej restrykcyjne niż wcześniej, a gospodarka pozostaje silna, nie musimy się spieszyć z dostosowywaniem naszego stanowiska. Wiemy, że zbyt szybkie lub zbyt duże luzowanie ograniczeń w polityce monetarnej mogłoby utrudnić postęp w kwestii inflacji. Jednocześnie zbyt wolne lub zbyt małe znoszenie tych ograniczeń mogłoby nadmiernie osłabić aktywność gospodarczą i zatrudnienie" - powiedział Powell.

W środę szef Fedu będzie miał kolejne wystąpienie w Kongresie.

Według danych LSEG inwestorzy spodziewają się co najmniej jednej obniżki stóp procentowych przez Fed w tym roku, a prawdopodobieństwo kolejnej obniżki o tej samej skali wynosi 60 proc.

Inwestorzy czekają na środowy odczyt CPI w USA za styczeń.

„Dane nt. CPI w USA będą najważniejsze w tym tygodniu. Ryzyko jest asymetryczne; gdyby inflacja miała wzrosnąć, byłoby to gorsze dla rynków kredytowych niż korzyść, gdyby inflacja miałaby spaść” – powiedział Viktor Hjort, globalny szef ds. strategii kredytów i instrumentów pochodnych w BNP Paribas.

Prezydent Donald Trump nałożył 25-proc. cła na zagraniczną stal i aluminium, w tym dla głównych dostawców - Meksyku i Kanady - od 12 marca. W ocenie Goldman Sachs doprowadzi to wzrostu cen.

„Rynki zakładają, że cła Trumpa są taktyką negocjacyjną, dlatego czekają, aby zobaczyć rzeczywisty wpływ taryf” — powiedział George Lagarias, główny ekonomista w Forvis Mazars.

Kurs Apple zyskał 2,2 proc. po tym, jak The Information poinformowało, że firma współpracuje z Alibaba w celu opracowania funkcji AI dla użytkowników iPhone'a w Chinach.

Akcje spółki Phillips 66 zyskały 4,7 proc. po doniesieniach, że Elliott Investment Management zgromadził udziały o wartości ponad 2,5 mld USD w tej spółce naftowej.

Notowania Intela poszły we wtorek w górę o 6 proc. Kurs Tesli spadł 6,3 proc.

W reakcji na lepsze od oczekiwań wyniki za IV kwartał wzrósł kurs akcji Coca-Coli, o 4,7 proc.

Jak wynika z danych zebranych przez LSEG, ponad połowa spółek z indeksu S&P 500 opublikowała już swoje wyniki kwartalne, a 76,6 proc. z nich przebiło oczekiwania analityków.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec zwyżkują o 1,29 proc. do 73,25 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent rosną o 1,4 proc. do 76,93 USD/b. (PAP Biznes)

pel/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4565 0,24%
1 EUR 4,1829 -0,19%
1 GBP 5,0218 -0,13%
100 JPY 2,6751 0,47%
1 USD 4,0565 0,53%