DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street przewaga spadków, ale Nasdaq ma nowy rekord

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków wśród głównych indeksów, a Nasdaq ustanowił swój nowy rekord wszech czasów. Wzrosty kontynuowała Tesla po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,61 proc., do 42.114,40 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,03 proc. i wyniósł 5.808,12 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,56 proc. do poziomu 18.518,61 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 0,41 proc. do 2.209,81 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 6,71 proc., do 20,36 pkt.

W skali całego tygodnia S&P 500 i Dow przerwały sześciotygodniową serię zwycięstw. Pierwszy z nich spadł o 1 proc. od początku tygodnia, podczas gdy drugi stracił około 2,7 proc. Tymczasem Nasdaq zanotował siódmy tygodniowy wzrost, rosnąc w tym tygodniu o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wyraźnie ochłodziła się z trzymiesięcznych maksimów po przebiciu powyżej poziomu 4,25% podczas środowej sesji. W piątek jego notowania oscylowały wokół 4,21%.

"Stopy kapitalizacji znacznie wzrosły, więc jest to problem dla rynku akcji" – powiedział Phillip Colmar, partner zarządzający i strateg globalny w MRB Partners.

"Inwestorzy są nadal bardzo ostrożni, ponieważ zbliżamy się do kluczowych kilku tygodni, które obejmą szereg raportów o wynikach spółek, raport o zatrudnieniu w USA w przyszłym tygodniu i wybory w USA. Widzimy niechęć, aby popchnąć rajd bardziej, zanim nie uzyskamy pewnej jasności w tych kwestiach” – napisali analitycy Deutsche Bank w raporcie.

Analityczka Solita Marcelli z UBS pozostaje optymistycznie nastawiona do rynku akcji w USA.

"Zasygnalizowaliśmy, że inwestorzy powinni spodziewać się zmienności rynku w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w USA, a S&P 500 znajdował się na rekordowo wysokim poziomie przed spadkami w ostatnich dniach. Jednak utrzymujemy pozytywne nastawienie do akcji amerykańskich i spodziewamy się, że S&P 500 osiągnie 6.600 punktów do końca przyszłego roku” — napisała w raporcie Marcelli.

Według danych LSEG inwestorzy wyceniają kolejną obniżkę stóp o 25 punktów bazowych na listopadowym posiedzeniu Fedu i oczekują dwóch obniżek stóp do końca roku.

"Rynki wyczuwają republikańskie zwycięstwo, a może nawet ogromną wygraną w Kongresie. Gdyby tak się stało, a uważamy, że to bardzo możliwe, spodziewalibyśmy się, że skromny rajd, którego doświadczyliśmy od lipca, nabierze rozpędu. Zwycięstwo Trumpa prawdopodobnie sprzyjałoby spółkom finansowym, przemysłowym, energetycznym i akcjom o małej kapitalizacji” – napisał w raporcie Stephen Auth, dyrektor ds. inwestycji w akcje w Federated Hermes.

"Po wyborach w USA nadal spodziewamy się, że indeks dolara będzie spadał, ponieważ oczekujemy, że Fed obniży stopy procentowe niezależnie od tego, kto wygra” – powiedziała Carie Li, globalna strateg rynkowa DBS Bank Hong Kong w wywiadzie dla Bloomberg Television.

Akcje Tesli zyskały na koniec dnia ponad 3 proc., po tym jak dzień wcześniej zanotowały wzrost o 22 proc., najmocniej od dekady. Przyczyną silnego trendu wzrostowego są podane przez producenta samochodów elektrycznych wyniki za trzeci kwartał, które przebiły oczekiwania analityków, a także optymistyczne wypowiedzi prezesa Elona Muska na temat przyszłego roku.

Akcje Apple spadły nieznacznie po tym, jak dane wykazały spadek sprzedaży iPhone'ów w Chinach w trzecim kwartale. KeyBanc obniżył rekomendację dla akcji firmy do „niedoważaj” z „równoważ”.

Nvidia zyskała około 1 proc., w górę poszły też notowania Mety, Amazon, Microsoft i Netflix.

HCA Healthcare zniżkował 10 proc. po informacji, że zakłócenia spowodowane huraganem uderzyły w jego kwartalne zyski i całoroczne prognozy.

Akcje Colgate-Palmolive spadły o 4 proc. po tym, jak firma obniżyła dolną granicę szacunków sprzedaży na ten rok.

Zamówienia na dobra trwałe w USA we wrześniu spadły o 0,8 proc. mdm wobec oczekiwanego spadku o 1 proc. i spadku o 0,8 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 0,0 proc. - poinformował Departament Handlu w I wyliczeniu.

Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu w ujęciu miesięcznym zanotowały wzrost o 0,4 proc. wobec wzrostu o 0,6 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,5 proc. Tu oczekiwano spadku o 0,1 proc. mdm.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad zwyżkują o 2,09 proc. do 71,67 USD za baryłkę, a grudniowe futures na Brent rosną o 2,12 proc. do 75,96 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana