DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki kontraktów na amerykańskie indeksy
Kontrakty w USA zniżkują, podczas gdy indeksy w Europie notują wzrosty. Rynki w USA osłabia m.in. zawirowanie w relacjach handlowych miedzy USA a Chinami. Dolar pozostaje stabilny, a ropa spada.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,21 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,15 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,24 proc.
Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy spadają w poniedziałek, z uwagi na to, że inwestorzy zbliżają się do tygodnia wypełnionego kluczowymi danymi gospodarczymi i zyskami niektórych z największych spółek z Wall Street, podczas gdy rozwój polityki handlowej administracji Trumpa pozostaje w centrum uwagi.
Jednak konkurujące ze sobą twierdzenia na temat stanu negocjacji ze strony Pekinu i prezydenta USA Donalda Trumpa uwypukliły niepewność, z jaką borykają się inwestorzy, próbując poradzić sobie z zawirowaniami światowego handlu przez Trumpa.
„Chociaż prace nad wieloma dwustronnymi umowami handlowymi są kontynuowane i oczekuje się pewnego złagodzenia stosunków między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, nadal utrzymuje się duża niepewność” - powiedziała Susannah Streeter, szefowa działu pieniędzy i rynków w Hargreaves Lansdown.
W nadchodzącym tygodniu 180 spółek z indeksu S&P 500 opublikuje wyniki kwartalne, a w centrum uwagi znajdą się megacapy z „wspaniałej siódemki” - Apple, Microsoft, Amazon i Meta Platforms.
Większość ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutersa stwierdziła, że ryzyko pogrążenia się globalnej gospodarki w recesji w tym roku jest wysokie, a wielu wskazuje na cła Trumpa jako szkodliwe dla nastrojów biznesowych.
Kluczowe dane gospodarcze, w szczególności miesięczne dane o zatrudnieniu w USA, dane o PKB i indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą, będą w tym tygodniu również uważnie obserwowane pod kątem sygnałów, w jaki sposób nowe cła wpływają na wzrost gospodarczy, inflację i rynek pracy.
Akcje Tesli rosną o 1,3 proc. w handlu przedsesyjnym po wzroście o prawie 10 proc. w poprzedniej sesji.
Dominos Pizza zniżkuje przed sesją 1,6 proc. po tym, jak spółka odnotowała niespodziewany spadek sprzedaży w USA w pierwszym kwartale z powodu słabych wydatków konsumenckich.
W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,05 proc., do 40.113,50 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,74 proc. i wyniósł 5.525,21 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,26 proc. do 17.382,94 pkt.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.311,20 USD za uncję, rosnąc o 0,4 proc.
Bitcoin rośnie o 1,9 proc. i jego kurs wynosi 95.551 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 25,30 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,65 proc., niemiecki DAX idzie w górę 0,56 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,89 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,20 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,50 proc.
Inwestorzy są w dobrych nastrojach w reakcji na informacje o fuzjach i przejęciach spółek w regionie i mają nadzieję, że uda się też uniknąć tych najbardziej dotkliwych gospodarczo skutków amerykańskich ceł dla innych krajów.
Do tego pozytywne sygnały płyną z Chin, gdzie władze planują zapewnienie większego wsparcia dla gospodarki i krajowych eksporterów podczas trwającej wojny handlowej z USA.
Inwestorzy mają też nadzieję, że Europejski Bank Centralny będzie prowadził taką politykę ułatwień, aby zabezpieczyć gospodarkę eurolandu przed wpływem amerykańskich ceł.
Aneeka Gupta, szefowa działu badań makro w Wisdomtree UK Ltd., uważa, że wzrosty na rynkach akcji na początku nowego tygodnia i w ub. tygodniu wynikają z oznak łagodzenia napięć handlowych, a także z niespodzianek związanych z wynikami finansowymi podawanymi przez spółki.
"W miarę rozwoju sezonu wyników finansowych spółek ulga w rozmowach handlowych lub też większa przejrzystość dotycząca ceł prawdopodobnie zdefiniują wyniki europejskich eksporterów i podmiotów cyklicznych" - ocenia Gupta.
"Nadal szersze ramy taryfowe pozostają jednak krytycznym +nawisem+ dla rynków" - dodaje.
Na razie europejskie wskaźniki są dalekie od odrobienia kwietniowych strat zainicjowanych "Dniem Wyzwolenia" przez prezydenta USA Donalda Trumpa 2 kwietnia.
Banca Generali zyskuje 6,6 proc. po ofercie Mediobanca ws. przejęcia spółki za 6,3 mld euro. Mediobanca zwyżkuje o 0,2 proc.
Deliveroo drożeje o 17 proc. Spółka zajmująca się dostawą żywności podała, że DoorDash zaproponował jej ofertę przejęcia po 180 pensów za akcję.
ITV idzie w dół o 3,4 proc. po wzroście rano spowodowanym informacją "Financial Times", że francuska spółka Banijay pracuje nad planami złożenia oferty przejęcia ITV.
Dolar umacnia się o 0,01 proc. wobec koszyka walut do 99,48 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,04 proc. do 1,1369.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,32 proc. do 143,21.
Kurs funta zwyżkuje o 0,24 proc. wobec dolara do 1,3346.
Rentowności 10-letnich UST rosną o 5 pb. do 4,29 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o niecałe 5 pb. do 4,75 proc. Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 5 pb. do 2,52 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zniżkują o 0,40 proc. do 62,78 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent spadają o 0,33 proc. do 66,64 USD/b. (PAP Biznes)
han/ gor/