DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na europejskich rynkach; niepokój o cła
Spadają indeksy na europejskich giełdach w związku z odnowionymi obawami inwestorów o amerykańskie cła oraz w związku z napięciem na linii UE-Chiny. Tracą też kontrakty futures w USA, dolar nieco słabnie, utrzymują się spadki na rynku ropy.
Około godz. 13.55 indeks Stoxx Europe 50 traci o 1,13 proc., FTSE 100 zniżkuje o 0,29 proc., CAC 40 idzie w dół 1,00 proc., a DAX traci 0,76 proc.
Na notowaniach w Europie ciążą obawy związane z amerykańskimi cłami, czego skutki odczuwają zwłaszcza narażone na problemy w globalnym handlu spółki wydobywcze i producenci samochodów.
Eskalują też napięcia handlowe pomiędzy Unią Europejską a Chinami - Pekin zapowiedział, że zamierza odwołać część wydarzeń w ramach dwudniowego szczytu z europejskimi liderami, który był planowany w drugiej połowie lipca.
Oczekiwanych zysków nie przynoszą też akcje z Francji, mimo że wiodący producenci koniaku osiągnęli porozumienie cenowe z Chinami, na mocy którego będą wyłączeni z zaostrzonych ceł chińskich.
Tradycyjnie lepiej radzi sobie sektor użyteczności publicznej, lekko powyżej kreski kształtują się też notowania europejskich telekomów.
Na rynku walutowym amerykański dolar słabnie wobec euro - notowania EUR/USD zwyżkują o 0,14 proc. do 1,1773. Kwotowanie USD/JPY spada o 0,40 proc. do 144,33.
Na rynku ropy WTI na NYMEX baryłka tanieje o 0,8 proc. do 66,4 USD za baryłkę, a Brent na ICE spada o 0,8 proc. do 68,2 USD.
W USA rynek kasowy jest zamknięty, a kontrakty na futures zniżkują: kontrakty na S&P 500, Dow Jones Industrial i Nasdaq Comp. spadają o ok. 0,54-0,60 proc. w związku z powrotem niepewności związanej z cłami Donalda Trumpa.
Prezydent USA zapowiedział, że jego administracja zacznie w piątek rozsyłać listy do partnerów handlowych, wyznaczając w nich jednostronne stawki celne.
9 lipca upływa 90-dniowe zawieszenie tych ceł. Wbrew swoim wcześniejszym wypowiedziom Trump w środę powiedział, że nie rozważa przedłużenia tego terminu.
Czwartkowa, skrócona sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami, a indeksy S&P 500 i Nasdaq Composite osiągnęły nowe rekordy. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy. (PAP Biznes)
jz/ osz/