DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach indeksy rosną
Na europejskich giełdach indeksy rosną, a inwestorzy czekają na ogłoszenie planów prezydenta USA Donalda Trumpa ws. wzajemnych ceł. Na rynku walutowym USD jest słabszy do euro i JPY. Bitcoin kosztuje ok. 83.500 USD. Notowania złota rosną - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,67 proc. Dobrze radzą sobie takie sektory jak m.in. motoryzacja, opieka zdrowotna i bankowość. Największymi "maruderami" są spółki użyteczności publicznej.
FTSE 100 zyskuje 0,62 proc.
CAC 40 idzie wyżej o 0,42 proc.
DAX rośnie o 0,84 proc.
Travis Perkins traci 13 proc., do najniższego poziomu od VI 2009 r. po tym, jak spółka zaliczyła "mieszany" początek 2025 r.
Enav zyskuje 9,1 proc., najmocniej od XI 2020 r. Spółka podała, że spodziewa się rocznego wzrostu przychodów o 4,3 proc. do 2029 r.
Inwestorzy czekają na ogłoszenie planu wprowadzenia ceł przez prezydenta USA Donalda Trumpa - w środę o 15.00 w Ogrodzie Różanym Białego Domu.
Donald Trump zapowiadał w niedzielę, że wzajemne cła, które mają zostać ogłoszone w tym tygodniu, obejmą wszystkie kraje, z którymi USA utrzymują stosunki handlowe.
"(Cła) Są wzajemne. Więc cokolwiek oni od nas pobierają, my pobieramy od nich, ale jesteśmy milsi niż oni" - mówił Trump.
Amerykański przywódca zapowiedział przedstawienie w środę obszernego planu dotyczącego polityki celnej, który nazwał "Dniem Wyzwolenia".
"Prezydent ogłosi plan taryf, który wyeliminuje nieuczciwe praktyki handlowe, które okradały nasz kraj przez dziesięciolecia" - powiedziała sekretarz prasowa Białego Domu Karoline Leavitt.
"Nadszedł czas na wzajemność i czas, aby prezydent dokonał historycznej zmiany, aby zrobić to, co słuszne dla narodu amerykańskiego" - podkreśliła Leavitt.
Dotychczas administracja USA nałożyła cła na aluminium, stal i samochody, a także podwyższyła taryfy na wszystkie towary importowane z Chin.
Na razie zakres ceł USA, które mają być podane w środę, pozostaje niejasny.
Niepewność związana z planami taryfowymi USA, które często ulegały zmianom i były przedmiotem takich zmian nawet w ostatniej chwili, wywołuje obawy, że mogą one m.in. doprowadzić do zerwania łańcuchów dostaw na świecie.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 149,66 za 1 USD, wyżej o 0,2 proc.
Euro jest po 1,0827 USD, w górę o 0,1 proc.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,20 proc., niżej o 1 pb.
Bitcoin kosztuje 83.486,48 USD za token, wyżej o 1,3 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.146,43 USD za uncję, wyżej o 0,7 proc
Ropa WTI na NYMEX jest po 71,52 USD za baryłkę - wyżej o 0,06 proc., a Brent na ICE zwyżkuje o 0,05 proc. do 74,80 USD. (PAP Biznes)
aj/ asa/