DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach przewaga spadków; geopolityka i PCE w centrum uwagi
Pod koniec tygodnia na europejskich giełdach przeważają spadki. W centrum uwagi inwestorów pozostają kwestie amerykańskiej polityki celnej i dane makro, w tym deflator PCE z USA za luty. Euro nieznacznie osłabia się wobec dolara
Wskaźnik Stoxx Europe 50 zniżkuje o 0,30 proc., FTSE 100 rośnie o 0,21 proc., CAC 40 traci 0,38 proc., a DAX idzie w dół o 0,40 proc.
Akcje francuskiego wydawcy gier wideo Ubisoft rosną o ponad 11 proc. po tym, jak chiński gigant technologiczny Tencent ogłosił, że przejmie 1,25 miliarda dolarów udziałów w nowej spółce zależnej, skupiającej się na markach gier Ubisoft Assassin's Creed, Far Cry i Tom Clancy's Rainbow Six.
Ze strefy euro napłynęły pierwsze szacunki inflacji za marzec – odczyty flash opublikowały już Francja i Hiszpania.
Inflacja wg HICP we Francji w marcu wyniosła 0,9 proc. rdr wobec 0,9 proc. rdr miesiąc wcześniej. Oczekiwano wskaźnika na poziomie 1,1 proc. rdr. Z kolei w Hiszpanii inflacja HICP wyniosła 2,2 proc. rdr wobec 2,9 proc. miesiąc wcześniej i wobec oczekiwań na z poziomie 2,6 proc.
Wstępne dane o inflacji za marzec z całej strefy euro zostaną opublikowane w najbliższy wtorek.
W piątek kluczową publikacją dla rynków będzie jednak deflator PCE z USA za luty, która zostanie opublikowana o godz. 13.30 czasu polskiego.
"Ta preferowana przez FOMC miara procesów cenowych według konsensusu ustabilizowała się w lutym na poziomie 2,5 proc. rdr. Jednocześnie deflator w wersji bazowej prawdopodobnie wzrósł do 2,7 proc. rdr z 2,6 proc. rdr miesiąc wcześniej" - oceniają ekonomiści PKO BP.
"Ewentualna pozytywna niespodzianka mogłaby wzmocnić apetyt na obniżki stóp procentowych. Na jej spore prawdopodobieństwo wskazuje wynik inflacji CPI za luty" - dodają.
Z danych amerykańskiego Departamentu Pracy wynika, że ceny konsumpcyjne w USA w lutym wzrosły o 2,8 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,2 proc. Oczekiwano +2,9 proc. rdr i +0,3 proc. mdm.
Obok danych makro w centrum uwagi rynków finansowych pozostają kwestie wojen handlowych.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że nałoży 25 proc. cła na "wszystkie samochody, które nie są produkowane w Stanach Zjednoczonych"; opłaty mają wejść w życie 2 kwietnia. Doradca Trumpa w Białym Domu, Will Scharf, powiedział, że nowe taryfy dotyczą "samochodów osobowych i lekkich ciężarówek wyprodukowanych za granicą".
Lider Białego Domu skorzystał później ze swojej platformy Truth Social, aby zagrozić "znacznie większymi" cłami na Unię Europejską i Kanadę, jeśli będą współpracować w celu "wyrządzenia szkody gospodarczej USA".
Premier Kanady Mark Carney poinformował w czwartek, że Kanada odpowie na amerykańskie cła na samochody działaniami, które będą miały jak największy wpływ na USA. Dodał, że w najbliższych dniach będzie rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Z kolei rzecznik KE Olof Gill podał, że wizyta komisarza ds. handlu Marosza Szefczovicza w USA nie przyniosła rezultatu w postaci porozumienia, jakiego oczekiwano. Szefczovicz w ostatnich dniach był w USA, gdzie próbował przekonać przedstawicieli nowej administracji, że nakładanie ceł na UE jest szkodliwe dla obu stron.
Inwestorzy śledzą też rozmowy ws. potencjalnego pokoju w Ukrainie.
Przywódca Rosji Władimir Putin zasugerował przekazanie Ukrainy pod zarząd tymczasowy przed rozmowami pokojowymi – podała w piątek agencja Reutera, cytując media rosyjskie. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu oświadczył, że rządy na Ukrainie określa jej konstytucja i obywatele.
Wypowiedź Putina padła w czasie, gdy administracja prezydenta USA Donalda Trumpa prowadzi osobne negocjacje z Ukrainą i Rosją, starając się doprowadzić do zawieszenia broni, a w dalszej perspektywie do zakończenia wojny, toczącej się na pełną skalę od 2022 roku.
Około godziny 10.00 na rynku walutowym notowania EUR/USD spadają o 0,12 proc. do 1,0776, a USD/JPY spada o 0,3 proc. do 150,53.
Ropa WTI na NYMEX jest notowana po 69,9 USD za baryłkę - bez większych zmian, a Brent na ICE zniżkuje o 0,07 proc. do 73,98 USD. (PAP Biznes)
pat/ ana