DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na rynkach akcji małe zmiany indeksów
Na europejskich giełdach indeksy notują małe zmiany - w obie strony. Inwestorzy oceniają amerykańską politykę handlową, która wciąż budzi obawy wśród rynkowych graczy. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro. Bitcoin kosztuje ok. 109.500 USD. Notowania złota idą w dół - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx 600 Europe zwyżkuje o 0,09 proc.
FTSE 100 spada o 0,13 proc.
CAC 40 jest wyżej o 0,06 proc.
DAX idzie w górę o 0,23 proc.
Hexatronic spada o 22 proc. po publikacji wstępnych danych finansowych za II kw.
Currys zniżkuje o 7,1 proc. po cięciu rekomendacji dla akcji spółki przez analityków RBC do "trzymaj".
Metsa zniżkuje o 7,9 proc. po aktualizacji danych finansowych.
Na rynkach widoczne są napięcia handlowe, a inwestorzy cały czas monitorują postępy w negocjacjach handlowych różnych krajów ze Stanami Zjednoczonymi.
Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział w piątek, że jego administracja zacznie tego dnia wysyłać do rządów innych państw pisma informujące je o wysokości taryf celnych, jakie USA nałożą na ich eksport.
Przed odlotem do stanu Iowa Trump powiedział dziennikarzom, że USA zacznie "wysyłać listy (...) może 10 (listów) dziennie, do różnych krajów, o tym, ile będą płacić, by móc robić interesy z USA".
Powiadomił też, że zamierza podpisać kilka porozumień handlowych, jednak nie ujawnił szczegółów.
9 lipca upływa 90-dniowe zawieszenie tych ceł. Wbrew swoim wcześniejszym wypowiedziom Trump wskazał w ub. tygodniu, że nie rozważa przedłużenia tego terminu.
Donald Trump wprowadził też nowe niepewności co do swojego programu handlowego, zobowiązując się do nałożenia 10-procentowego cła na każdy kraj bęący członkiem bloku BRICS.
"Opłata ta będzie pobierana niezależnie od wszelkich innych taryf i nie będzie żadnych wyjątków od tego" - napisał Donald Trump w "Truth Social".
W skład grupy BRICS, która nie jest formalną organizacją międzynarodową, wchodziły do niedawna tylko Brazylia, Chiny, Indie, Rosja i RPA. W ubiegłym roku przyjęto Egipt, Etiopię, Iran, Arabię Saudyjską i ZEA, a w styczniu br. - Indonezję. 10 innych państw ma status „krajów partnerskich”, wśród nich Białoruś, Kuba, Malezja i Nigeria.
Analitycy wskazują, że główni partnerzy handlowi spieszyli się w ten weekend, aby zapewnić sobie umowy handlowe z USA lub też lobbować za dodatkowym czasem, podczas gdy sekretarz skarbu USA Scott Bessent powiedział, że niektóre kraje, którym nie uda się osiągnąć porozumienia handlowego z USA do środowego terminu 9 lipca, będą miały możliwość przedłużenia negocjacji o 3 tygodnie.
"Będziemy bardzo zajęci przez następne 72 godziny" - mówił Bessent w niedzielę w programie CNN State of the Union, odnosząc się do czasu, jaki pozostał do 9 lipca, czyli ostatecznego terminu wyznaczonego na negocjacje handlowe przez administrację USA.
Z kolei sekretarz handlu USA Howard Lutnick powiedział w niedzielę dziennikarzom, że cła zaczną obowiązywać od 1 sierpnia. "Ale to prezydent (Donald Trump) ustala stawki i oferty już teraz" - podkreślił.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 144,77 za 1 USD, niżej o 0,2 proc.
Euro jest po 1,1771 USD, stabilnie.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,33 proc., w dół o 1 pb.
Bitcoin kosztuje 109.478 USD za token, wyżej o 0,7 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.311,71 USD za uncję, w dół o 0,8 proc.
Ropa WTI na NYMEX jest po 66,33 USD za baryłkę - niżej o 1,00 proc., a Brent na ICE zniżkuje o 0,35 proc. do 68,06 USD.(PAP Biznes)
aj/ gor/