RPP neutralna dla FX i FI, istotne będą czwartkowe minutes z posiedzenia Fed (opis)

Wtorkowa decyzja i komentarz RPP okazały się neutralne z punktu widzenia notowań złotego i polskich obligacji. W najbliższych dniach inwestorzy będą oczekiwać na czwartkową publikację minutes z wrześniowego posiedzenia Fed.


"Dzisiejsza decyzja RPP i jej komentarz nie przyniosły niczego, czego rynek wcześniej, by nie oczekiwał. Komentarz wskazuje na czynniki zewnętrzne, które wpływają na naszą gospodarkę i w gruncie rzeczy pokrywa się to z poglądem rynku" - powiedział PAP Jarosław Kosaty, strateg rynków walutowych z PKO BP.

"Złoty jest słabszy właśnie przez czynniki zewnętrzne, więc z tej perspektywy mamy potwierdzenie sytuacji dyskontowanej przez rynek od dłuższego czasu. Z tego punktu komunikat RPP odczytujemy neutralnie" - dodał.

Kosaty wskazał, że w najbliższych dniach kluczowym wydarzeniem dla złotego będzie czwartkowa publikacja minutes z wrześniowego posiedzenia Fed.

"Wiemy, że decyzja o podwyżce stóp nie zapadła, ale w kontekście gorszych pay-rolls, które pojawiły się w międzyczasie, bardzo ważne będą w tym sprawozdaniu wszystkie elementy, które będą sygnalizowały czynniki, które mogą skłonić Fed do przesunięcia terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych" - powiedział.

"Na tych elementach będzie skupiał się rynek. Natomiast biorąc pod uwagę taki ogólny kontekst, czyli spowolnienie w Chinach, spadające rezerwy Chin, to dla złotego Fed nie powinien jakoś zdecydowanie zmienić obrazu notowań" - dodał.

Rada Polityki Pieniężnej na wtorkowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej.

W komunikacie po październikowym posiedzeniu RPP oceniła, że w najbliższych kwartałach dynamika cen będzie powoli rosnąć. Jednocześnie poprzez m.in. utrzymujące się ryzyko silniejszego spowolnienia w gospodarkach wschodzących oraz obniżenie prognoz inflacji w otoczeniu polskiej gospodarki zwiększa się niepewność dotyczącą tempa powrotu inflacji do celu.

W ocenie Sebastiana Cichego, dilera SPW z BGŻ BNP Paribas wtorkowa decyzja i komentarz RPP były neutralne również z punktu widzenia notowań polskich obligacji.

"RPP nie wpłynęła dziś jakoś specjalnie na rynek. Można powiedzieć, że zarówno decyzja, jak i towarzyszący jej komentarz zostały odebrane neutralnie. Mogliśmy usłyszeć, że polityka pieniężna ma charakter dość neutralny, a nie stymulujący dla gospodarki" - powiedział PAP Cichy.

"Rynek co prawda wycenia prawdopodobieństwo obniżek procentowych i biorąc pod uwagę niską inflację ma to uzasadnienie. Natomiast wydaje mi się, że należy na to patrzeć jako możliwość, a nie scenariusz bazowy" - dodał.

Cichy powiedział również, że wtorkowa sesja na polskim długu znajdowała się głównie pod wpływem sytuacji na rynkach bazowych.

"Polski rynek dziś trochę słabiej. Wynika to po części z sytuacji na rynkach bazowych, a po części z ogłoszonej przez MF aukcji zamiany" - powiedział.

"W najbliższych dniach mamy minutes Fed. Jest to ważny czynnik, ale wydaje mi się, że ostatnie dane makro z gospodarki amerykańskiej mogą sprawić, że podwyżki stóp się opóźnią" - dodał.

wtorek wtorek poniedz.
16.55 8.50 16.00
EUR/PLN 4,2481 4,2457 4,2477
USD/PLN 3,7731 3,7944 3,7889
EUR/USD 1,1260 1,1192 1,1210
OK0717 1,64 1,60 1,60
PS0420 2,13 2,09 2,06
DS0725 2,62 2,58 2,55

(PAP)

kam/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5366 0,71%
1 EUR 4,2458 0,24%
1 GBP 5,0398 0,25%
100 JPY 2,5999 0,56%
1 USD 3,7906 0,41%