Jak branża delivery napędza polską gospodarkę? Wkład Glovo i partnerów wart tyle co roczny budżet dużego miasta (MediaRoom)
Glovo, lider branży delivery w Polsce, opublikowało wyniki najnowszego raportu ekonomicznego Yellow Effect Report. W 2023 roku firma i jej partnerzy wspólnie wygenerowali w Polsce Ekonomiczną Wartość Dodaną (EVA) na poziomie 552 milionów euro, czyli niemal 2,5 miliarda złotych, oraz przyczynili się do zabezpieczenia ponad 9000 miejsc pracy. To równowartość rocznego budżetu dużych polskich miast, co pokazuje, jaką rolę odgrywają cyfrowe platformy w napędzaniu gospodarki i wspieraniu przedsiębiorstw.
Wkład ekonomiczny
Glovo, prezentując wyniki wpływu ekonomicznego w ramach raportu Yellow Effect Report, opracowanego przez platformę badawczą Statista, podkreśla znaczący wkład działalności firmy i jej partnerów w gospodarkę w Polsce. W 2023 roku Ekonomiczna Wartość Dodana (EVA) wyniosła 552 miliony euro, czyli niemal 2,5 miliarda złotych. EVA to miara, która pokazuje całkowity wkład finansowy firmy w gospodarkę. Obejmuje bezpośrednie efekty działalności, jak wartość generowana w sektorze gastronomii czy transportu, jak i pośrednie, wynikające ze współpracy z dostawcami i producentami.
Łańcuch współpracy napędzający gospodarkę
Wynik Glovo nie byłby możliwy bez synergii całego łańcucha współpracy między platformą, partnerami, dostawcami i innymi interesariuszami. Restauracje, sklepy spożywcze, kwiaciarnie, dostawcy produktów i usług - wszyscy oni współtworzą sieć wartości, która napędza lokalną gospodarkę.
„Dane z wielu niezależnych źródeł wskazują, że jesteśmy obecnie liderem rynku w Polsce. Rośniemy dynamicznie nie tylko w segmencie zamówień restauracyjnych, ale także zakupów spożywczych i w retail w różnych kategoriach” - podkreśla Sacha Michaud, współzałożyciel i wiceprezes Glovo. I dodaje: „Chcemy wspierać cały ekosystem, w którym działamy - pomagamy naszym partnerom rozwijać obecność cyfrową i osiągać sukcesy w trudnym otoczeniu rynkowym. Dzięki temu jesteśmy nie tylko platformą, ale także długoterminowym partnerem biznesowym, także w obszarze docierania do nowych klientów, zwiększania dochodów i budowania rozpoznawalności marek”.
Zabezpieczenie miejsc pracy
Raport Yellow Effect obejmuje również badanie wpływu platformy na zatrudnienie. Jak wynika z danych, współpraca Glovo z partnerami przyczyniła się do zabezpieczenia 9032 pełnoetatowych miejsc pracy (FTE). Największe korzyści w zakresie zatrudnienia odnotowano w sektorze gastronomii i transportu. To istotny impuls dla rynku pracy w Polsce, szczególnie w obecnych czasach wyzwań gospodarczych.
Cyfryzacja MŚP - wyzwanie i szansa
Ponad 90% aktywnych partnerów Glovo to małe i średnie przedsiębiorstwa. Firma cały czas stara się wspierać mniejsze firmy, szczególnie że dla wielu z nich, sprzedaż poprzez Glovo, to pierwsze doświadczenie w e-commerce.
Według danych z raportu SME & Partner Impact Survey, badającego wpływ Glovo na małe i średnie firmy, aż 79% partnerów Glovo w Polsce uznaje współpracę z platformą za kluczową dla swojego sukcesu. Dzięki wsparciu technologicznemu firmy te zwiększyły średniomiesięczną sprzedaż o 26%, co często staje się impulsem do dalszych inwestycji, m.in. w rozwój obecności w mediach społecznościowych.
Lider napędzający branżę
W 2024 i 2025 roku Glovo kontynuuje inwestycje w rozwój szybkiej dostawy artykułów spożywczych, AGD oraz produktów specjalistycznych, jak kwiaty, sprzęt AGD, czy kosmetyki. „Glovo to platforma, która spaja różne sektory rynku, wspierając lokalne społeczności i gospodarkę. Dążymy do tego, by każdy nasz partner mógł rozwijać się dzięki współpracy z nami” - podkreśla Adam Skrzypek, General Manager Glovo w Polsce.
Źródło informacji: Glovo
UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.