Zagraniczne rynki akcji nadal atrakcyjniejsze od GPW - Alior Bank BM (opinia)
Zdaniem analityków Biura Maklerskiego Alior Banku zagraniczne rynki akcji są nadal bardziej atrakcyjne od krajowego. Ich zdaniem, polski rynek w maju zachowywał się bardzo słabo, głównie ze względu na niepewny sektor bankowy.
"Chociaż wyniki gospodarcze I kwartału były dość imponujące, to już w II kwartale powtórzenie tak dobrych odczytów będzie trudne. Kwietniowe odczyty o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej wykazują istotne spowolnienie wzrostowej dynamiki" - napisano w raporcie.
"Dodając do tego ostatnie publikacje wskaźnika PMI, gdzie dla sektora przemysłu jest zwrócona uwaga na osłabienie po stronie nowych zamówień i wielkości produkcji, można oczekiwać, że odczyty za kolejne miesiące dla produkcji przemysłowej nie będą znacznie bardziej pozytywne" - dodano.
Analitycy zwrócili uwagę, że raportowane kwartalnie nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw potwierdzają ich wzrost, co wyraża oczekiwania w zakresie zwiększania rozmiarów produkcji. Ich zdaniem, nadal w lepszej kondycji pozostaje sektor średnich i mniejszych spółek. Analitycy podali, że indeks mWIG40 w maju zniżkował o 0,4 proc., podczas gdy WIG20 stracił na wartości 3,1 proc., a WIG 1,7 proc.
"Takie zachowanie wynika przede wszystkim ze struktury krajowego rynku kapitałowego, którego główne indeksy (WIG i WIG20) są zdominowane sektorem finansowym, a ten w ostatnich okresach był w szczególnej niełasce inwestorów" - napisano w raporcie.
"Uwzględniając powyższe argumenty nadal nie preferujemy krajowego rynku względem rynków zagranicznych. Dodatkowo zmniejszamy alokację w segmencie mniejszych i średnich spółek" - dodano.
Analitycy podali, że globalny rynek akcji mierzony indeksem MSCI World w maju stracił 0,4 proc., a na wartości traciła część giełd zachodnioeuropejskich, głównie Niemcy, Francja i Hiszpania.
"Można założyć, że to częściowy efekt braku porozumienia Grecji z jej wierzycielami. Wyraźne pogorszenie nastrojów jest obserwowane w grupie szeroko rozumianych rynków wschodzących" - ocenili analitycy.
Jak wskazują, liderem wzrostu rynków rozwiniętych pozostaje Japonia z blisko 5 proc. zwyżką. (PAP)
sar/ ana/