Państwa Europy Środkowej zwiększają presję na KE w sprawie taryfy gazowej Niemiec
Cztery kraje Europy Środkowej - Austria, Czechy, Słowacja i Węgry - zwróciły się do Komisji Europejskiej, aby podjęła działania przeciwko Niemcom w związku z taryfą gazową, która, ich zdaniem, godzi w bezpieczeństwo energetyczne tych państw - poinformowała w środę agencja Reutera.
Opłata jest następstwem kryzysu energetycznego, który osiągnął szczyt w 2022 roku, po odcięciu dostaw gazu do Europy przez Rosję. Jest ona nałożona na surowiec pobierany z niemieckich magazynów gazu, co ma doprowadzić do "odzyskania" miliardów euro wydanych na zakup gazu po zawyżonych cenach za granicą w trakcie kryzysu energetycznego.
Austria, Czechy, Węgry i Słowacja stwierdziły, że rozwiązanie to szkodzi ich wysiłkom na rzecz rezygnacji z rosyjskiego gazu, ponieważ powoduje, że zakup paliwa z Niemiec staje się droższy.
We wspólnym dokumencie cztery kraje wezwały Komisję do "przełożenia słów na konkretne działania" w celu rozwiązania problemu.
Komisja przygotowała postępowanie prawne przeciwko Niemcom w związku z taryfą, postrzeganą jako naruszenie zasad jednolitego rynku UE, ale jak dotąd nie wniosła pozwu - podał Reuters.
"Wraz z planowanym zakończeniem tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do końca tego roku, opłata znacząco zmniejszy bezpieczeństwo dostaw dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej" – podkreśliły cztery kraje.
Oczekuje się, że ministrowie energii krajów UE i Komisja omówią kwestię niemieckiej opłaty na czwartkowym spotkaniu w Brukseli.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ szm/ asa/