Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 12-13 października
Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty-niedzieli, 12-13 października.
WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------
Na pewno nikt w przyszłym roku nie będzie płacił składki zdrowotnej od tzw. środków trwałych; do końca roku przyjmiemy projekt ustawy o składce zdrowotnej - powiedział w sobotę premier Donald Tusk.
Grupa Azoty zawarła w imieniu własnym oraz wybranych spółek z grupy kapitałowej aneks do porozumienia z 2 lutego. Zgodnie z nim, okres obowiązywania porozumienia został wydłużony do 29 listopada 2024 r. - dodano.
Ceny używanych mieszkań w największych polskich ośrodkach utrzymują się na tym samym poziomie, bądź spadły - wynika z danych portalu GetHome pl. Wyjątkiem jest Trójmiasto, gdzie wrzesień był drugim miesiącem wzrostu cen lokali na rynku wtórnym.
Według Stowarzyszenia Producentów Cementu produkcja cementu może rozwiązać problem nadwyżek energii pochodzących z odnawialnych źródeł. Ekspert z Forum Energii Marcin Dusiło uważa, że kierunek jest dobry, ale sam przemysł cementowy, z deklarowaną możliwością zwiększenia poboru, problemu nie rozwiąże.
Agencja ratingowa Fitch utrzymała notę Francji na poziomie AA-, zmieniając przy tym perspektywę ze "stabilnej" na "negatywną". To pierwsza ocena po przedstawieniu przez francuski rząd projektu budżetu na 2025 rok.
We Francji skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN), dawny Front Narodowy Marine Le Pen, zapowiedziało, że przedstawi własną propozycję budżetu na 2025 rok. Projekt rządowy jest bowiem "nie do zaakceptowania" - oznajmił w sobotę poseł RN Thomas Menage.
Kilkaset tysięcy mieszkańców Madrytu i Barcelony przeszło w niedzielę ulicami miast domagając się od lokalnych władz oraz rządu Hiszpanii podjęcia kroków na rzecz obniżenia cen wynajmu mieszkań.
Kanadyjska ustawa o Pharmacare, powszechnym dostępie do tanich leków, weszła w życie. Rząd został zobowiązany do przedstawienia konkretnych rozwiązań w ciągu roku.
WYDARZENIA Z KRAJU------------------
We wtorek na posiedzeniu rządu przedstawię strategię migracyjną; jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu - zapowiedział podczas sobotniej konwencji KO premier Donald Tusk. Oświadczył, że rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, jak pakt migracyjny.
Nie będziemy respektować ani implementować żadnych europejskich pomysłów, jeśli będziemy mieli pewność, że one godzą w nasze bezpieczeństwo - powiedział w sobotę premier Donald Tusk odnosząc się m.in. do paktu migracyjnego. Zapewnił, że nikt go nie przekona ani nie zmusi do zmiany zdania.
Nie wycofujemy się z żadnego zobowiązania, choć nie wszystko było możliwe w ciągu pierwszych 100 dni - powiedział w sobotę na konwencji Koalicji Obywatelskiej premier Donald Tusk.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz p.o. prezesa Suwerennej Polski Patryk Jaki podpisali w sobotę 10-punktową deklarację ideową w związku z połączeniem ugrupowań.
Połączenie ze środowiskiem Suwerennej Polski stało się faktem - oświadczył szef klubu PiS Mariusz Błaszczak po zakończeniu Rady Politycznej. Nowymi wiceprezesami PiS zostali Elżbieta Witek, Patryk Jaki i Michał Wójcik, do czasu powrotu do zdrowia Zbigniewa Ziobro.
Wierzę, że będziemy partią nie stu konkretów, tylko partią stu, a może nawet dwustu konkretnych propozycji; pod koniec czerwca ogłosimy nasz program - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sobotniego kongresu partii w Przysusze (woj. mazowieckie).
Rzecznik PiS Rafał Bochenek przekazał PAP listę osób, które zostały wybrane do Komitetu Wykonawczego podczas sobotniej Rady Politycznej ugrupowania. Komitetem będzie kierował szef klubu, wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak.
Szef KPRM Jan Grabiec podkreślił, że podstawowym celem polityki migracyjnej będzie ograniczenie napływu migrantów, przede wszystkim taniej siły roboczej. "Trzeba zerwać z dotychczasową zasadą, że skoro biznes potrzebuje tanich rąk do pracy, to sprowadźmy kogo się da, a później jakoś się ułoży" - dodał.
Szef komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej Marek Sowa poinformował PAP, że komisja złoży 11 zawiadomień do prokuratury m.in. ws. braku nadzoru nad wydawaniem wiz. Projekt sprawozdania z prac komisji ma być przedstawiony pod koniec października. Na kolejnym posiedzeniu komisja przyjmie raport końcowy.
Podpisaliśmy już 600 tys. umów na inwestycje z Krajowego Planu Odbudowy. To 600 tys. historii lepszego życia, rozwoju biznesu, miast i wspólnot lokalnych. Nadrabiamy czas stracony przez naszych poprzedników - podkreśliła w niedzielę minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050).
Projekt ustawy zakładającej likwidację CBA jest w uzgodnieniach międzyresortowych i czeka na opinię Kolegium ds. Służb Specjalnych – przekazał PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Planowana na styczeń 2025 r. likwidacja przesunie się na kwiecień.
WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------
Wiceprezydent USA Kamala Harris oskarżyła byłego prezydenta Donalda Trumpa o brak transparentności w kwestii jego stanu zdrowia po opublikowaniu własnego raportu medycznego, wskazując na prawie 20-letnią różnicę wieku kandydatów na nowego prezydenta USA - poinformowała w niedzielę agencja AFP.
Rosyjska baza naftowa w Teodozji na Krymie uległa niemal całkowitemu zniszczeniu po skutecznym ukraińskim ataku 7 października – powiadomiły media, powołując się na grupę ukraińskich analityków OSINT-Cyberboroshno.
Premier Islandii Bjarni Benediktsson z Partii Niepodległości zapowiedział w niedzielę dymisję swojego gabinetu i rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych na dzień 30 listopada.
Rząd Francji chce złożyć w parlamencie projekt nowej ustawy o imigracji - poinformowała w niedzielę rzeczniczka rządu Maud Bregeon. Poprzednia ustawa została uchwalona w 2023 roku po burzliwych debatach, a Rada Konstytucyjna uchyliła jej najostrzejsze zapisy.
W najnowszym sondażu ogólnokrajowym NBC News Kamala Harris i Donald Trump otrzymali jednakowe poparcie wyborców zarejestrowanych - po 48 proc. Pozostałe 4 proc. ankietowanych jest niezdecydowanych lub twierdzi, że nie zagłosowałoby na żadne z nich.
Rząd Iranu jest niezwykle zaniepokojony i angażuje się w pilne wysiłki dyplomatyczne z krajami Bliskiego Wschodu, aby ocenić, czy uda im się zmniejszyć skalę reakcji Izraela na atak rakietowy z początku bieżącego miesiąca - poinformowała stacja CNN, powołując się na źródła bliskie sprawie.
Podczas piątego i pierwszego w pełni udanego lotu testowego rakiety Starship firmy SpaceX po raz pierwszy mechaniczne ramiona wieży startowej przechwyciły precyzyjnie boostera Super Heavy, który wyniósł drugi człon statku. Starship wylądowała zgodnie z planem na wodach Oceanu Indyjskiego.
Armia Tajwanu została w niedzielę postawiona w stan gotowości po tym, gdy na południu wyspy wykryto obecność chińskiego lotniskowca - ogłosiło w komunikacie prasowym tajwańskie ministerstwo obrony. (PAP Biznes)
pr/