DZIEŃ NA GPW: Poniedziałkowa sesja może rozpocząć się neutralnie

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie może rozpocząć się neutralnie - oceniają analitycy.


"Nieco zaskakujący wydaje się nam natomiast fakt, że w godzinach porannych rynek w Szanghaju wyraźnie rośnie, a w Hong Kongu traci mniej niż 0,5 proc. Sobotnie wystąpienie ministra finansów Chin, Lan Fo’ana, okazało się w naszej ocenie wydmuszką, nie przynosząc niemal żadnych informacji o nowej stymulacji fiskalnej w zakresie wsparcia gospodarstw domowych, konkretnych kwot dotyczących nowych programów i skupiając się na problemach lokalnych samorządów" - napisał w porannym raporcie Kamil Cisowski, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego Domu Inwestycyjnego Xelion.

"Notowania kontraktów futures na amerykańskie i europejskie giełdy są neutralne, spodziewamy się spokojnego dnia, którego najciekawszym punktem będą wystąpienia N. Kashkari’ego i C. Wallera z FOMC. W USA będziemy dziś mieli obchody Dnia Kolumba, ale NYSE i NASDAQ będą otwarte" - dodał.

ZWRÓĆ UWAGĘ (informacje opublikowane po zamknięciu notowań na GPW):

• Orange - jak poinformował PAP Biznes Jacek Kunicki, członek zarządu Orange Polska, priorytety Orange w Polsce to rozbudowa sieci 5G i budowa sieci światłowodowych w ramach projektów z dofinansowaniem ze środków UE. Na te cele chce do 2026 roku przeznaczyć ok. 1 mld zł. Spółka zgodnie z raportem SGH jest największym zagranicznym inwestorem w Polsce.

• Studenac - jak poinformował chorwacki portal gospodarczy Seebiz, sieć handlowa Studenac rusza z ofertą na giełdach w Warszawie i Zagrzebiu zaraz po zakończeniu IPO Żabki. Według nieoficjalnych informacji spółka chce wejść na giełdę w drugiej połowie października, zaraz po zakończeniu oferty Żabki.

• PKO TFI - jak poinformował PAP Biznes prezes PKO TFI Rafał Madej, PKO TFI chce istotnie zwiększyć swój udział rynkowy w ciągu najbliższych trzech lat z 21 proc. obecnie. Ocenia, że otoczenie będzie sprzyjające dla konkurencji funduszy dłużnych z ofertą coraz mniej atrakcyjnych depozytów bankowych.

• Comarch - wzywający po zakończeniu wezwania na Comarch będą w posiadaniu ponad 95 proc. głosów w spółce i zamierzają ogłosić przymusowy wykup akcji, a następnie wycofać akcje spółki z obrotu na GPW. Wezwanie stanowi etap planowanej długoterminowej wspólnej inwestycji CVC oraz Rodziny Filipiak, w wyniku której ostatecznie podmioty kontrolowane przez fundusz CVC Capital Partners Fund IX staną się akcjonariuszami większościowymi spółki.

• Atal - spółka w trzecim kwartale 2024 roku przekazała łącznie 806 lokali mieszkalnych i usługowych. Łączne wydania za okres trzech kwartałów 2024 r. kształtują się na poziomie 2021 lokali.

• Grupa Azoty - grupa zawarła w imieniu własnym oraz wybranych spółek z grupy kapitałowej aneks do porozumienia z 2 lutego. Zgodnie z aneksem okres obowiązywania porozumienia został wydłużony do 29 listopada 2024 roku.

POLITYKA:

• We wtorek na posiedzeniu rządu przedstawię strategię migracyjną; jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu - zapowiedział podczas sobotniej konwencji KO premier Donald Tusk. Oświadczył, że rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, jak pakt migracyjny.

• Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz p.o. prezesa Suwerennej Polski Patryk Jaki podpisali w sobotę 10-punktową deklarację ideową w związku z połączeniem ugrupowań.

• Jak poinformowała w niedzielę agencja AFP, wiceprezydent USA Kamala Harris oskarżyła byłego prezydenta Donalda Trumpa o brak transparentności w kwestii jego stanu zdrowia po opublikowaniu własnego raportu medycznego, wskazując na prawie 20-letnią różnicę wieku kandydatów na nowego prezydenta USA.

RYNKI AKCJI:

• W Azji na giełdach indeksy przeważnie zwyżkują. Chociaż briefing Ministerstwa Finansów Chin rozczarował inwestorów, to wskaźniki na tym rynku idą mocno w górę. Na rynku walutowym dolar jest mocniejszy do euro i JPY - podają maklerzy.

• Przed rozpoczęciem sesji w Europie kontrakty na Stoxx 50 zwyżkują o 0,04 proc., na FTSE 100 są niżej o 0,16 proc., na CAC 40 są na plusie o 0,07 proc., a na DAX idą wyżej o 0,16 proc.

• Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,05 proc. do -0,11 proc.

• Główne indeksy giełdowe w Europie zwyżkowały na koniec sesji w piątek, podobnie jak indeksy w USA. Inwestorzy wyceniali szansę na obniżkę stóp procentowych przez EBC w nadchodzącym tygodniu. Dolar osłabia się.

• Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,63 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,75 proc., francuski CAC 40 zyskał 0,54 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,18 proc.

• Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Swój nowy rekord wszech czasów ustanowił Dow Jones, a S&P 500 po raz pierwszy zamknął sesję powyżej poziomu 5.800 punktów.

• Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,97 proc., do 42.863,86 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,61 proc. i wyniósł 5.815,03 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,33 proc. do poziomu 18.342,94 pkt.

• Na zamknięciu piątkowej sesji WIG20 poszedł w górę o 1,11 proc. do 2.333,75 pkt., mWIG40 zwyżkował o 0,85 proc. do 6.184,24 pkt., a sWIG80 poszedł w górę o 0,40 proc. i wyniósł 23.982,03 pkt. WIG zwyżkował o 1,0 proc. do 83.455,17 pkt. (PAP Biznes)

alk/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5554 0,40%
1 EUR 4,2668 -0,15%
1 GBP 5,1448 -0,08%
100 JPY 2,6287 0,41%
1 USD 4,1219 0,50%

Powiązane