Projekt ustawy o systemach AI trafił do konsultacji społecznych - MC

pap_20241001_108.jpg

Projekt ustawy o systemach AI trafił do konsultacji społecznych - poinformował w środę wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski na konferencji prasowej. Projekt zakłada m.in. powołanie Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji.

"Projekt ustawy wyślemy także do naszych partnerów europejskich, do innych państw członkowskich w ramach dobrych praktyk - żeby inne państwa również mogły korzystać z naszych polskich rozwiązań i wdrażać je w swoich państwach" - powiedział wiceminister Dariusz Standerski.

"Projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji wdraża europejskie przepisy i w ramach tych europejskich przepisów chcieliśmy położyć szczególny nacisk na ich sprawne wdrożenie, tak, żeby usprawnić i uelastycznić wdrażanie sztucznej inteligencji w Polsce, żeby przepisy i regulacje nie były ograniczeniem, a okazją do upowszechniania wykorzystania AI w Polsce" - dodał.

Wskazał, że ministerstwo cyfryzacji chce dzięki projektowi ustawy i innym działaniom ministerstwa, żeby coraz więcej polskich firm i instytucji mogło korzystać z AI, a także, żeby obywatele, konsumenci mogli korzystać z technologii, które zwiększą produktywność i poprawią usługi.

"Proponujemy w ustawie o systemach sztucznej inteligencji powołanie Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji, czyli elastycznego, sprawnego organu, który będzie się skupiał nie tylko na nadzorze rynku, ale także będzie się skupiał na wspieraniu rozwoju sztucznej inteligencji" - powiedział Dariusz Standerski.

Podał, że ministerstwo proponuje, żeby członkami komisji byli przedstawiciele: ministra cyfryzacji, KPRM, prezesa UODO, prezesa UOKIK, KNF, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, KRRiT, a także prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

"Chcemy, żeby w pracach komisji brały też udział związki zawodowe, a także przedstawiciele związków pracodawców. Proponujemy powołanie Rady Społecznej, która będzie złożona z przedstawicieli organizacji pozarządowych, żeby perspektywa społeczeństwa obywatelskiego była silnie reprezentowana w ramach prac rady" - powiedział wiceminister.

"Chcemy zaproponować także publikowanie dobrych praktyk, czyli rekomendacji wykorzystania sztucznej inteligencji, tak, żeby zarówno przedsiębiorcy, jak i organizacje pozarządowe, instytucje miały informacje jak bezpiecznie korzystać z AI" - dodał.

Na konferencji podano, że pozostałe kluczowe rozwiązania, które zawarte są w projekcie ustawy to publikowane przez Komisję Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji interpretacje generalne i indywidualne dla firm.

"Dobrze wiemy jak te technologie szybko się zmieniają (...). Dlatego proponujemy wprowadzenie interpretacji tak, żeby każda firma, która chce wprowadzić system sztucznej inteligencji bądź chce wypuścić na rynek nowe narzędzie oparte o AI, mogła wcześniej otrzymać potwierdzenie od komisji, że rozwiązanie, które chce wprowadzić jest bezpiecznie, zgodnie z Aktem o AI" - powiedział Dariusz Standerski.

Wśród rozwiązań w projekcie ustawy znajdują się też: coroczna informacja o mocach obliczeniowych i energii na potrzeby AI oraz wydawanie rekomendacji najlepszych praktyk wykorzystywania AI.

"Odnośnie corocznych informacji o mocach obliczeniowych i energii na potrzeby AI to będzie to zobowiązanie dla Ministra Cyfryzacji. Widzimy, że do rozwoju potrzebujemy nie tylko regulacji, ale też konkretnych inwestycji i dobrej infrastruktury - a żeby wiedzieć jakie konkretne inwestycje są potrzebne musimy sprawdzać obecny stan, ile mamy mocny obliczeniowych, ile wykorzystujemy mocy na jeden projekt AI i o ile wzrośnie zużycie energii elektrycznej, gdy będziemy upowszechniać AI w Polsce" - powiedział wiceminister.

Wskazał, że od dziś rozpoczną się także rzetelne i długie konsultacje społeczne.

"Chciałbym, żeby projekt stanowił prostą i elastyczną procedurę" - powiedział. (PAP Biznes)

alk/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5688 0,32%
1 EUR 4,2931 0,04%
1 GBP 5,1510 0,44%
100 JPY 2,6377 0,53%
1 USD 3,9348 0,13%