Wrzesień przyniósł słabsze od oczekiwań wyniki z przemysłu i budownictwa, nie widać oznak ożywienia (opinia)

przemysl.jpg

Wrzesień przyniósł słabsze od oczekiwań wyniki z przemysłu i budownictwa. W przemyśle dominują raczej pesymistyczne nastroje m. in. ze względu na słabość segmentu eksportowego i wpływ mocniejszego złotego - wskazują ekonomiści w komentarzach po danych GUS. Budownictwo od początku roku jest pod negatywnym wpływem okresu przejściowego między unijnymi perspektywami finansowymi.

PKO BP (X):

"Wrzesień przyniósł słabsze od oczekiwań wyniki z przemysłu i budownictwa. Produkcja przemysłowa spadła o 0,3 proc. rdr, po spadku o 1,2 proc. rdr w sierpniu. W dalszym ciągu w przemyśle dominują raczej pesymistyczne sygnały (m. in. słabość segmentu eksportowego i wpływ mocniejszego PLN), które stopniowo powinny jednak ustępować.

Budownictwo od początku roku jest pod negatywnym wpływem okresu przejściowego między unijnymi perspektywami finansowymi, spadku inwestycji prywatnych i dekoniunktury w budownictwie mieszkaniowym - we wrześniu produkcja budowlana spadła o 9 proc. rdr vs 9,6 proc. rdr w sierpniu. Wrześniowe dane, w przeciwieństwie do poprzednich miesięcy, nie były zaburzone przez efekty kalendarzowe".

ING (X):

"Ożywienie w polskim przemyśle zatrzymało się, produkcja przemysłowa we wrześniu spadła -0,3 proc. rdr, w ujęciu odsezonowanym nawet nieznacznie spadła. Uważamy, że to przejściowa słabość. Sama krajowa konsumpcja to za mało, aby gospodarka mogła rosnąć. Ale impuls inwestycyjny, związany ze środkami z UE powoli rozkręca się, w tym roku beneficjenci otrzymają ok. 20 mld z KPO, w 2025 60 mld plus fundusze strukturalne. Niemiecki przemysł samochodowo drgnął w sierpniu i kontynuuje wzrost we wrześniu. Cały 3kw24 raczej słaby w przemyśle, ale czekamy na poprawę".

BANK PEKAO (X):

"Produkcja przemysłowa lekko przyspieszyła we wrześniu do -0,3 proc. rdr z -1,2 proc. za sprawą ustąpienia negatywnego efektu dni roboczych. Bez większych zmian w dotychczasowych tendencjach - widać słabość branż eksportowych bez szans na silniejsze odbicie przy słabym popycie zza granicy. Dynamika produkcji SA pozostaje w trendzie bocznym".

MBANK (X):

"Produkcja przemysłowa spadła 0,3 proc. rdr, aczkolwiek sierpień został zrewidowany w górę (mniejszy spadek). Patrząc na cały rok w dalszym ciągu trudno znaleźć tutaj oznaki ożywienia (trend boczny).

Z kolei produkcja budowlana obniżyła się aż o 9 proc. rdr, choć wynik ten był i tak nieco powyżej oczekiwań (-9,5 proc. rdr). Podtrzymujemy zdanie, że za ożywieniem na tym polu przyjdzie nam poczekać do 2025, kiedy ruszy finansowanie projektów infrastrukturalnych ze środków UE".

POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY (X):

"Przez następne trzy miesiące produkcja będzie spadać po wyłączeniu czynników sezonowych. W październiku pomoże dodatnia różnica dni kalendarzowych, co pozwoli osiągnąć wzrost (ok. 0,5 proc.). Natomiast wyniki dalej zaniżać będzie kondycja eksporterów, głównie z uwagi na zapaść w niemieckiej gospodarce. Konsensus prognoz wskazuje, że w IV kw. tempo wzrostu PKB Niemiec odbije z 0,0 do 0,5 proc. rdr. Jednak silniejsza odbudowa aktywności nastąpi raczej dopiero w 2025 r. Dopiero wtedy zobaczymy poprawę sytuacji polskich firm.

Równolegle poznaliśmy dane dot. cen producentów. Te obniżyły się we wrześniu o 6,3 proc. rdr. Dane Eurostatu wskazują, że Polska jest jedyną spośród dużych gospodarek, gdzie koszty produkcji wyraźnie spadają. W przypadku większości gospodarek obserwujemy ok 1 proc. wzrost cen dóbr trwałych oraz nieco silniejszy 2 proc. wzrost cen dóbr kapitałowych. Spadki cen w Polsce utrzymają się do końca roku – w grudniu wskaźnik PPI powinien oscylować blisko -3,5 proc.".

*********

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2024 r. spadła o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,0 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji we wrześniu o 0,2 proc. rdr i wzrostu o 10,0 proc. mdm.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, we wrześniu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,4 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,2 proc. niższym w porównaniu z sierpniem br.

Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu rdr spadła o 9 proc., a mdm wzrosła o 12 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej rdr o 9,5 proc. i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca o 10,9 proc.

Z kolei ceny produkcji przemysłowej we wrześniu 2024 r. spadły rdr o 6,3 proc., w ujęciu miesięcznym spadły o 0,5 proc. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym spadły we wrześniu o 5,7 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,3 proc. (PAP Biznes)

pat/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6438 -0,06%
1 EUR 4,3450 0,02%
1 GBP 5,2188 0,24%
100 JPY 2,6433 0,36%
1 USD 4,0230 -0,22%