Digitalizacja priorytetem dla firm z branży finansowej

86 proc. firm z branży finansowej w Polsce twierdzi, że proces digitalizacji ich organizacji posiada wysoki lub bardzo wysoki priorytet - wynika z badania EY Cyfrowa Transformacja 2024. Dodano, że w kwestii digitalizacji najważniejszym priorytetem dla firm jest obsługa klienta.

Jak poinformowano w opublikowanej w poniedziałek informacji, dla 86 proc. przedstawicieli sektora finansowego proces digitalizacji ich przedsiębiorstwa stanowi "przynajmniej wysoki" priorytet. Wskazano, że jest to wynik bardzo zbliżony do średniej ze wszystkich kluczowych kategorii rynku (84 proc.).

Większe różnice, jak poinformowano, zaczynają pojawiać się w obszarach planowania oraz inwestycji. 46 proc. ankietowanych firm z sektora finansowego wprowadza zmiany zgodnie z ustaloną wcześniej strategią cyfryzacji poszczególnych zasobów lub procesów.

"Dla porównania średni wynik dla gospodarki to 39 proc., czyli aż o 7 pkt. proc. mniej" - zaznaczono.

Podkreślono, że równocześnie jedynie 6 proc. przedsiębiorstw z branży finansowej przeznacza na cyfrową transformację poniżej 3 proc. przychodu (średnia to 10 proc.). Największy odsetek – 63 proc. - mieści się w przedziale od 4 do 10 proc. To rezultat o 6 pkt. proc. wyższy od ogółu.

W publikacji podano, że większe nakłady inwestycyjne mogą wprost wynikać ze specyfiki branży, cechującej się nie tylko wysoką innowacyjnością, ale również konkurencyjnością i efektywnością kosztową. 39 proc. przedstawicieli sektora finansowego jako główną motywację do wdrożenia digitalizacji wskazało konkurencję (10 pkt. proc. więcej od rynkowej średniej). Z kolei dla połowy firm (50 proc.) z branży finansowej jest nią zmniejszenie kosztów. W tym przypadku różnica wynosi 15 pkt. procentowych.

Z badania wynika, że w obszarze priorytetów cyfrowej transformacji firmy w Polsce są zgodne, niezależnie od sektora. Najważniejsza jest dla nich obsługa klienta (48 proc. - sektor finansowy, 47 proc. - rynkowa średnia) i sprzedaż (odpowiednio 42 proc. i 43 proc.).

"Różnice uwypuklają się w innych kategoriach. Branża finansowa wysoko wartościuje również wpływ digitalizacji na obszar księgowości (32 proc. vs. 26 proc.) oraz administracji (25 proc. vs. 20 proc.)" - podano.

W informacji przekazano, że sektor finansowy cechuje się wyższym, ogólnym zaawansowaniem w wykorzystaniu rozwiązań technologicznych w zakresie obsługi klienta. W efekcie w najbliższych 12 miesiącach częściej od przedsiębiorstw z innych sektorów (30 proc. vs. 21 proc.) zamierza zwiększać budżety w obszarze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Podkreślono, że 40 proc. firm z sektora finansowego zadeklarowało, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy zaniechało realizacji wcześniej zaplanowanego projektu transformacyjnego na rzecz implementacji działań opartych na sztucznej inteligencji. Dla ogółu gospodarki ten odsetek wynosi 34 proc.

29 proc. firm jako główną barierę dla transformacji cyfrowej wskazało konieczność posiadania odpowiednich kompetencji ludzkich. To o 7 pkt. proc. więcej niż w przypadku średniej dla wszystkich kluczowych gałęzi gospodarki.

Z kolei 31 proc. wskazało, że w perspektywie 12 miesięcy na szkolenie pracowników z kompetencji cyfrowych "przeznaczony zostanie najmniejszy budżet". W przypadku średniej dla rynku ten odsetek wyniósł o 10 pkt. proc. mniej (21 proc.).

Badanie zostało wykonane metodą CATI i CAWI w pierwszym kwartale 2024 roku na próbie 494 średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce z sektorów produkcyjnego, finansowego, logistycznego oraz handlowego. Odsetek respondentów z branży finansowej wynosił 22 proc.

EY to firma zajmująca się usługami audytorskimi, doradztwem podatkowym, biznesowym oraz strategicznym i transakcyjnym. (PAP)

fos/ malk/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana