Glapiński prawdopodobnie będzie wezwany przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej

Przesłuchania świadków przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej mają potrwać jeszcze co najmniej kilka miesięcy, najprawdopodobniej wezwany zostanie również prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński - powiedział w środę PAP członek komisji Maciej Wróbel (KO).

Na środę Komisja zaplanowała przesłuchania sześciorga kolejnych świadków.

"Przesłuchania świadków przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) w sprawie wstępnego wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy" - powiedział Maciej Wróbel.

Jak poinformował, w ostatniej kolejności wezwani mają być przedstawiciele NBP, w tym najprawdopodobniej sam prezes Glapiński.

"O tym oczywiście zadecyduje przewodniczący komisji (Zdzisław Gawlik z KO - PAP), ale nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej" - dodał Wróbel.

Pod koniec maja wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa Narodowego Banku Polskiego złożyło 191 posłów koalicji rządzącej. Zarzucono w nim prezesowi NBP naruszenie konstytucji i ustaw, m.in. poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w latach 2020-2021, prowadzenie tego skupu bez "należytego upoważnienia" od Rady Polityki Pieniężnej i poprzez uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP. W ocenie członków zarządu NBP, wniosek ten jest próbą złamania niezależności polskiego banku centralnego.

W połowie września komisja ustaliła harmonogram prac nad wstępnym wnioskiem o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego. Lista świadków do przesłuchania liczyła wstępnie ponad 60 nazwisk. W harmonogramie nie było jednak punktu dotyczącego przesłuchania prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Komisja po przeprowadzeniu postępowania przedstawi Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.

Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. prezesa Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy (230) ustawowej liczby posłów.

Uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy. Wiosną Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy w tej sprawie.

NBP uznaje zarzuty z wniosku o TS za całkowicie bezpodstawne i uważa, że postępowanie może sparaliżować prace banku centralnego. W związku z czynnościami w tej sprawie NBP złożył do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika. (PAP)

gkc/ mmu/ lm/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6161 0,19%
1 EUR 4,3191 0,00%
1 GBP 5,2168 0,76%
100 JPY 2,6481 -0,15%
1 USD 3,9964 0,37%