DZIEŃ NA GPW: Główne indeksy z małymi zmianami; rosną spółki energetyczne

Główne indeksy warszawskiej giełdy rozpoczęły sesję niewielkimi spadkami, jednak dwie godziny później większość z nich lekko zwyżkuje. Spadki pogłębia Grupa Kęty, zniżkują kursy ponad połowy banków, zarówno tych zaliczanych do blue chipów, jak i notowanych w mWIG40 i sWIG80. Dobrze radzą sobie spółki energetyczne, zwyżkują też niektóre spółki z branży nieruchomości.

Ok. godz. 11.40 WIG20 rośnie o 0,02 proc. do 2.245,9 pkt. WIG idzie w górę o 0,05 proc. do 80.860,5 pkt., mWIG40 zyskuje o 0,3 proc. i wynosi 6.097,1 pkt., a sWIG80 spada o 0,3 proc. do 23.714 pkt.

Kursy większości spółek notowanych w WIG20 rosną. Spadają natomiast m. in. Kęty i JSW.

Grupa Kęty zniżkuje o niemal 2 proc. Spółka w czwartek straciła ponad 10 proc. po tym, jak opublikowała wyniki za trzeci kwartał 2024 r., które okazały się słabsze wobec wyników wstępnych. W tym tygodniu Kęty tylko podczas jednej sesji zanotowały niewielki wzrost. W sumie, w ciągu czterech poprzednich sesji kurs spółki zniżkował o ok. 11,5 proc.

JSW traci ponad 1 proc., po czterech dniach wzrostów, podczas których zyskała 5,4 proc.

LPP lekko zniżkuje po pozytywnych zamknięciach w czwartek i w środę. Spółka traciła jednak na początku tego tygodnia. W sumie, przez cztery poprzednie sesje kurs LPP obniżył się o 2,5 proc.

Większość banków spada, zarówno tych zaliczanych do blue chipów, jak i te notowanych w mWIG40 i sWIG80. Najmocniej, ponad 1 proc., idą w dół akcje Aliora. Na plusie znajdują się: BNP Paribas Bank Polska, ING BSK i PKO BP.

Branżowy indeks WIG Banki idzie w dół od początku tego tygodnia. Od poniedziałku do czwartku stracił ponad 3 proc., natomiast w piątek jego wartość spada o 0,06 proc.

BNP Paribas Bank Polska podał, że uzyskał zgodę od RN na emisję obligacji kapitałowych. Łączna wartość nominalna planowanej w czwartym kwartale 2024 r. emisji obligacji będzie nie większa niż 150 mln euro.

Budimex, który w czwartek był jednym z liderów wzrostów, obecnie lekko zyskuje. Spółka traciła wcześniej przez pięć dni z rzędu. Bilans tego tygodnia jest dla spółki jak na razie ujemny - od poniedziałku do czwartku jej akcje straciły na wartości 4,5 proc.

Wśród blue chipów liderem wzrostów jest PGE, ze zwyżką o ponad 2 proc. Cyfrowy Polsat zyskuje w granicach 1 proc.

Kurs PGE idzie do góry trzeci raz z kolei. Jednak w tym tygodniu podczas jednej sesji zanotował wyraźną zniżkę, zatem bilans poprzednich czterech dni jest ujemny i wynosi niemal 3 proc.

Jeszcze lepiej niż PGE radzi sobie Tauron, którego kurs idzie do góry o niemal 3 proc. Enea rośnie o niemal 1 proc.

Jak wynika z danych PSE, produkcja energii elektrycznej w Polsce we wrześniu wyniosła 13.222 GWh, co oznacza wzrost o 2,18 proc. rdr. W okresie styczeń-wrzesień wzrost wyniósł 3,42 proc. rdr.

Podobnie jak PGE, po raz trzeci rośnie PZU, natomiast licząc okres od poniedziałku do czwartku kurs spółki spadł o ok. 1,5 proc.

Kurs Pepco rośnie pierwszy raz od 10 dni. W ciągu dziewięciu poprzednich sesji akcje Pepco zniżkowały o ponad 13 proc.

Rośnie kurs Żabki, po kilku dniach spadków i lekkim odreagowaniu w czwartek. Akcje spółki drożeją o ponad 1 proc., jednak nadal kosztują mniej niż 20 zł. Od dnia debiutu, czyli od 17 października do chwili obecnej spółka straciła ponad 10 proc.

Dobrze radzi sobie segment deweloperski. Subindeks WIG Nieruchomości jest drugim najsilniejszych wśród branżowych wskaźników, m. in. dzięki ok. 2-proc. zwyżkom: Develii i GTC. Nieznacznie zyskują Archicom i Dom Development, natomiast zniżkują akcje MLP Group.(PAP Biznes)

pam/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana