DZIEŃ NA GPW: Sesja bez wyraźnego kierunku; rynek obawia się o wynik wyborów w USA

Sesja na GPW przebiega bez wyraźnego kierunku. Silne są spółki energetyczne, ale spadają niemal wszystkie banki notowane w WIG20. Zdaniem analityków, do czasu wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych na warszawskiej giełdzie będzie panować niepewność, możliwe jest także testowanie przez WIG20 poziomu ok. 2.200 pkt.

Ok. godz. 15:10 WIG20 spada o 0,03 proc. do 2.244,9 pkt. WIG idzie w dół o 0,02 proc. do 80.837,7 pkt., mWIG40 zyskuje 0,04 proc. i wynosi 6.079 pkt., a sWIG80 spada o 0,7 proc. do 23.634,3 pkt.

"Przełamaliśmy w ostatnich dniach istotne wsparcie na poziomie 2.250 pkt. Do minimów sprzed kilku miesięcy jeszcze brakuje, ale nastroje pogarszają się. Być może będziemy testować dołek z sierpnia, który znajduje się na ok. 2.200 pkt." - powiedział PAP Biznes Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities.

Jego zdaniem, w ostatnim czasie warszawska giełda pozostaje pod silnym wpływem trendu umacniania się dolara oraz wydarzeń w Stanach Zjednoczonych, gdzie rośnie prawdopodobieństwo wyboru Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich.

"Od początku października widzimy ruch osłabiający na naszej walucie, co nie sprzyja notowaniom akcji. Ostatnie dane makroekonomiczne z USA pokazały, że gospodarka tam jest silna i podwyżki stóp procentowych będą raczej wolniejsze niż wcześniej zakładano. Przekłada się to na siłę dolara i na słabość rynków wschodzących" - powiedział.

"Na tym tle, w koszyku rynków wschodzących wyróżniamy się negatywnie. Wytłumaczeniem jest rosnące prawdopodobieństwo zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach. Wskazują na to najnowsze sondaże, choć nadal notowania są pół na pół dla obu kandydatów, natomiast w zakładach bukmacherskich prawdopodobieństwo wygranej Trumpa przekracza już 60 proc." - dodał.

Jego zdaniem, zwycięstwo Donalda Trumpa rodziłoby obawy o wzrost ceł, tymczasem w ostatnim czasie eksport dóbr przemysłowych z Europy do Stanów Zjednoczonych wzrósł.

"Kolejna kwestia dotyczy rozstrzygnięcia wojny na Ukrainie. Mogą pojawić się obawy, że Republikanie będą chcieli szybko wyjść z Ukrainy lub ograniczyć wydatki związane z tą wojną. Rośnie ryzyko, że sytuacja w Ukrainie zmieni się na naszą niekorzyść po zmianie władzy" - powiedział.

"Mimo to obstawiałbym, że te wszystkie ryzyka zostały już uwzględnione w cenach i niezależnie od wyniku wyborów, powinno po nich przyjść odbicie. Jedna sesja po wyborach może być dynamiczna, ale to powinien być punkt przegięcia. Gdyby natomiast okazało się, że wygrali Demokraci, to odbicie mogłoby być mocniejsze" - dodał.

W piątek na GPW panują mieszane nastroje. Po negatywnym otwarciu, główne indeksy na krótko wyszły na plus, natomiast po południu znajdują się w okolicach poziomów odniesienia.

Najsilniejsze są spółki z segmentu energetycznego. Od rana liderem wzrostów wśród blue chipów jest PGE, który obecnie zwyżkuje o ponad 3 proc.

Kurs PGE idzie do góry trzeci raz z kolei, jednak w tym tygodniu podczas jednej sesji zanotował wyraźną zniżkę, zatem bilans poprzednich czterech dni jest ujemny i wynosi niemal 3 proc.

W podobnej skali co PGE rośnie Tauron. Enea zyskuje w granicach 1,5 proc.

PGE GiEK poinformowała, że największe spółki energetyczne w Polsce i związki zawodowe podpisały porozumienie o warunkach zatrudnienia pracowników w związku z wydzieleniem z grup energetycznych aktywów zasilanych węglem brunatnym. Ma ono obowiązywać do czasu zawarcia umowy społecznej.

Budimex, który w czwartek był jednym z liderów wzrostów, obecnie lekko zyskuje. Spółka traciła wcześniej przez pięć dni z rzędu. Bilans tego tygodnia jest dla spółki jak na razie ujemny - od poniedziałku do czwartku jej akcje straciły na wartości 4,5 proc.

Kurs Pepco rośnie pierwszy raz od 10 dni. W ciągu dziewięciu poprzednich sesji akcje Pepco zniżkowały o ponad 13 proc.

Większość dużych banków spada, zarówno tych zaliczanych do blue chipów, jak i notowanych w mWIG40 i sWIG80. Najmocniej, ponad 1 proc., idą w dół akcje Aliora i Pekao. Na plusie znajdują się tylko trzy banki spoza WIG20: BNP Paribas Bank Polska, ING BSK i Handlowy. mBank notowany jest w okolicach poziomu odniesienia.

Branżowy indeks WIG Banki idzie w dół od początku tego tygodnia. Od poniedziałku do czwartku stracił ponad 3 proc., natomiast w piątek jego wartość spada o 0,3 proc.

Spadki pogłębia Grupa Kęty, która traci ok. 2 proc. Spółka w czwartek zniżkowała ponad 10 proc. po tym, jak opublikowała wyniki za trzeci kwartał 2024 r., które okazały się słabsze wobec wyników wstępnych. W tym tygodniu Kęty tylko podczas jednej sesji zanotowały niewielki wzrost. W sumie, w ciągu czterech poprzednich sesji kurs spółki zniżkował o ok. 11,5 proc.

Kurs LPP lekko zniżkuje, po pozytywnych zamknięciach w czwartek i w środę. Spółka traciła jednak na początku tego tygodnia. W sumie, przez cztery poprzednie sesje kurs LPP obniżył się o 2,5 proc.

Rośnie kurs Żabki, po kilku dniach spadków i lekkim odreagowaniu w czwartek. Skala wzrostu jednak maleje od rana i obecnie wynosi niecałe 0,5 proc. Od dnia debiutu, czyli od 17 października do chwili obecnej spółka straciła ponad 10 proc.

Żabka notuje największe obroty wśród spółek giełdowych. Wynoszą one 56 mln zł.(PAP Biznes)

pam/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana