DZIEŃ NA RYNKACH: Europejskie giełdy kończą tydzień głównie na minusie

Na zakończenie sesji w piątek główne europejskie indeksy przeważnie zniżkowały. Na brak pewności inwestorów wpłynęły gorsze od oczekiwań wyniki finansowe spółek starego kontynentu i różne oczekiwania co do wysokości nadchodzącej obniżki stóp procentowych przez EBC. Dolar i ropa umacniają się.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,01 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,02 proc., francuski CAC 40 stracił 0,09 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,23 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,04 proc.

Według Andrzeja Szczepaniaka, wiceprezesa ds. ekonomii europejskiej w Nomura, kolejna negatywna niespodzianka inflacyjna w przyszłym tygodniu zwiększy ryzyko obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny o 50 punktów bazowych w grudniu.

"Jeśli chodzi o wrześniowy odczyt inflacji, który spłoszył EBC, to wyraźnie zaskoczył on bank negatywnie. EBC spodziewał się 2 proc. do 2,2 proc., a wyszło 1,7 proc." - powiedział Szczepaniak w rozmowie z CNBC.

Szczepaniak prognozuje, że inflacja w październikowym odczycie wyniesie 2 proc., podczas gdy konsensus oczekiwań analityków wynosi 1,9 proc., a oczekiwania samego EBC wynoszą około 2,2 proc.

"Od teraz do grudniowego posiedzenia EBC będzie miał również dane o PKB, listopadowe dane o inflacji i listopadowy PMI. Jeśli wszystkie te dane wykażą pogorszenie lub słabszą inflację, znacznie słabszą w porównaniu z oczekiwaniami analityków i EBC, z pewnością zwiększy to ryzyko cięcia o 50 punktów bazowych" - dodał.

Dane o wzroście gospodarczym w strefie euro zostaną opublikowane 30 października, a wstępny odczyt październikowej inflacji 31 października.

Wyniki spółek okazały się mieszane - wiele banków pobiło oczekiwania, ale w innych sektorach nastroje inwestorów pozostały ostrożne.

Akcje Mercedesa spadły o 1,46 proc. po tym, jak producent samochodów odnotował 64 procentowy spadek zysku operacyjnego w swoim głównym dziale samochodów, obwiniając „słabsze warunki makroekonomiczne i ostrą konkurencję, głównie w Azji”.

Valeo straciło 8,52 proc. Dostawca motoryzacyjny po raz drugi w tym roku obniżył swoje roczne prognozy sprzedaży.

Akcje Electrolux spadły o 14,17 proc. po tym, jak spółka nie spełniła oczekiwań dotyczących zysków w trzecim kwartale z powodu strat w USA i rosnącej konkurencji ze strony Chin.

Signify wzrosło o 10,1 proc. - kwartalny raport finansowy spółki był w dużej mierze zgodny z oczekiwaniami, a inwestorów zadowoliły środki obniżające koszty.

Hexagon wzrosło o 3,8 proc. po tym, jak szwedzka grupa technologii przemysłowych poinformowała, że rozważa wydzielenie swojego biznesu Asset Lifecycle Intelligence.

"Oczekiwania były raczej niskie przed sezonem wyników finansowych, ale z tych raportów wynika, że gospodarka europejska słabnie” – powiedziała Daniela Hathorn, starsza analityczka rynkowa w CapitalCom.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 0,5 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,20 proc., a Nasdaq Comp. zyskuje 1,18 proc. Zarówno S&P 500, jak i Nasdaq Comp. osiągnęły w piątek rekordowo wysokie poziomy.

Akcje Tapsetry rosną o 14 proc., a Mohawk Industries spadają o 11,5 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 18,83 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb. do 4,20 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 6 pb. do 4,47 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +14 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -42 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 3 pb. do 2,29 proc.

WALUTY

Dolar umacnia się o 0,1 proc. wobec koszyka walut do 104,16 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,04 proc. do 1,0822.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,11 proc. do 151,99.

Kurs funta zwyżkuje o 0,08 proc. wobec dolara do 1,2983.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad zwyżkują o 2,15 proc. do 71,69 USD za baryłkę, a grudniowe futures na Brent rosną o 2,02 proc. do 75,88 USD/b.

Srebro zwyżkuje o 0,95 proc. do 34,12 USD za uncję, a złoto rośnie o 0,13 proc. do 2.752 USD za uncję. (PAP Biznes)

mik/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana