DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach kolejna sesja ze spadkami indeksów
Na europejskich giełdach główne indeksy spadają trzeci dzień z rzędu. Inwestorzy analizują dane kwartalne spółek, a te w wielu wypadkach rozczarowują. Gracze ograniczają zakłady na obniżki stóp procentowych przez Fed i czekają na wybory prezydenckie w USA. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro. Tanieje ropa naftowa, bitcoin i złoto - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 traci 0,59 proc.
FTSE 100 zniżkuje o 0,56 proc.
CAC 40 jest niżej o 0,55 proc.
DAX idzie w dół o 0,60 proc.
AB InBev spada o 4 proc., a BNP Paribas zniżkuje o 7,5 proc. po publikacji raportów finansowych tych spółek za III kw.
Societe Generale drożeje o 11 proc. Wyniki spółki za III kw. przekroczyły rynkowy konsensus.
Europejskie giełdy są na dobrej drodze do odnotowania największego miesięcznego spadku od roku z powodu obaw o hamowanie wzrostu gospodarczego, a także o słaby popyt i spory handlowe Europy z kluczowym partnerem - Chinami.
Alberto Tocchio, zarządzający portfelem w Kairos Partners, wskazuje, że rynki akcji czeka korekta w czasie sezonu wyników kwartalnych spółek i przed wyborami prezydenckimi w USA.
"Nie chcę brzmieć pesymistycznie, bo gospodarka USA jest nadal silna i +zdrowa+, ale w krótkiej perspektywie byłbym ostrożniejszy, bo to, co się wydarzy w ciągu najbliższych kilku dni, będzie miało fundamentalne znaczenie dla zrozumienia zmian na rynkach w kolejnych miesiącach" - mówi Tocchio.
Analitycy wskazują, że solidne dane makro docierające z amerykańskiej gospodarki "utrudniają" ocenę nadchodzących obniżek stóp procentowych przez Fed.
Tarderzy ograniczają zakłady na obniżki kosztu pieniądza w USA po tym, jak podano, że Produkt Krajowy Brutto w trzecim kwartale wzrósł o 2,8 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału, wspomagany przez przyspieszenie zakupów w gospodarstwach domowych i wzroście wydatków na obronę.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 152,16 za 1 USD, wyżej o 0,8 proc.
Euro jest po 1,0856 USD, bez zmian.
Rentowność 10-letnich obligacji UST wynosi 4,28 proc., w dół o 2 pb.
Bitcoin kosztuje 72.236,35 USD za token, niżej o 0,8 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.783,04 USD za uncję, w dół o 0,2 proc.
Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,34 proc. do 68,38 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkuje o 0,34 proc. do 72,30 USD. (PAP Biznes)
aj/ osz/