Profil:
PGE SAPGE ma umowę z Gaz-Systemem ws. przyłączenia do sieci bloku parowo-gazowego w Rybniku
PGE i Gaz-System podpisały umowę w sprawie budowy gazociągu przyłączeniowego oraz budowy stacji gazowej dla bloku parowo-gazowego w Rybniku - poinformowała w poniedziałek PGE. Dodała, że planowany termin rozpoczęcia dostaw gazu do elektrowni to drugi kwartał 2026 r.
Polska Grupa Energetyczna (PGE) poinformowała w poniedziałek, że spółka Rybnik 2050, należąca do Grupy PGE, oraz spółka Gaz-System podpisały umowę na przyłączenie bloku gazowo-parowego w Rybniku do gazowej sieci przesyłowej. Jak wskazała, harmonogram projektu zakłada uruchomienie bloku gazowo-parowego w grudniu 2026 r.
"W ramach umowy planowane jest przyłączenie do sieci przesyłowej Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System urządzeń i instalacji nowego bloku gazowo-parowego w Rybniku" - podała spółka. Dodała, że umowa obejmuje także budowę gazociągu przyłączeniowego oraz budowę stacji gazowej.
PGE przekazała też, że obecnie na terenie budowy realizowane są prace z zakresu robót fundamentowych głównych budynków technologicznych: maszynowni turbozespołu gazowego, parowego oraz kotła odzysknicowego, a także obiektów gospodarek towarzyszących, m.in.: budynek elektryczny, stacja uzdatniania wody i stanowiska transformatorów blokowych.
"Rozpoczęto prace związane z montażem konstrukcji stalowej budynku turbiny gazowej, a także zakończono budowę pylonu komunikacyjnego o wysokości 54 m. Trwają także intensywne prace związane z przygotowaniem prac w zakresie budowy układu wody chłodzącej" - wskazała spółka.
Jak przekazała, budowa idzie zgodnie z założonym harmonogramem, a niektóre kamienie milowe związane z pracami budowlanymi zostały zakończone znacznie przed wymaganym terminem.
Zgodnie z planami PGE zamówiony w lutym ub. roku blok energetyczny 882 MW w Rybniku ma być gotowy pod koniec 2026 r. 15 marca br. PGE poinformowała o otrzymaniu decyzji o pozwoleniu na jego budowę. W grudniu 2022 r. blok w Rybniku uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r. PGE zaznaczyła, że wskaźnik emisyjności nowego bloku to 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co oznacza, że jest on trzykrotnie niższy niż dla bloków węglowych klasy 200 MW.
Umowy na budowę gazociągów Racibórz – Rybnik o długości 38,7 km oraz Kędzierzyn Koźle – Racibórz o długości 37 km Gaz-System podpisał na początku stycznia br. Wykonawcą pierwszego z nich została spółka ZRUG, drugiego - konsorcjum spółek z grupy Romgos.(PAP)
ab/ pad/ gor/