El-Kajo z grupy Mo-Bruk w '24 przetworzy ok. 60 tys. ton odpadów; możliwa rozbudowa zakładu

El-Kajo, z grupy Mo-Bruk, zakłada, że w 2024 r. przetworzy ok. 60 tys. ton odpadów, w tym 15 tys. ton odpadów niebezpiecznych, a w przyszłym roku możliwe jest podwojenie poziomu odpadów niebezpiecznych - poinformował prezes Kazimierz Jasiński. Mo-Bruk rozważa rozbudowę zakładu El-Kajo w Bydgoszczy.

"Nasze pozwolenie zintegrowane opiewa na 220 tys. ton. W tym roku przetworzymy 60 tys. ton (...) – mamy 15 tys. ton odpadów niebezpiecznych i 45 tys. odpadów innych niż niebezpieczne. (...) W 2025 r. będzie podwojenie tych odpadów niebezpiecznych” – powiedział prezes El-Kajo Kazimierz Jasiński podczas konferencji.

"Szacujemy, że w przyszłym roku będzie to 30-35 tys. ton odpadów niebezpiecznych i 100 tys. ton odpadów innych niż niebezpieczne” – dodał.

Jak poinformował, spółka startuje także w kolejnych przetargach na umowy na 160 tys. ton odpadów i to są głównie umowy na rok, dwa lata.

Prezes Mo-Bruku Henryk Siodmok ocenił, że trzeci kwartał nie pokaże jeszcze możliwości El-Kajo.

"Myślę, że po trzecim kwartale ani El-Kajo, ani Mo-Bruk nie pokazały jeszcze co potrafią. W El-Kajo były opóźnienia w dostawach, w Mo-Bruku modernizacja i czwarty kwartał będzie lepszym kwartałem. W El-Kajo mamy ambicję mieć bardzo dobrą EBITDA, jest na to szansa” – powiedział.

Jak poinformował prezes El-Kajo, firma przymierza się do pozyskiwania odpadów z zagranicy tak jak grupa Mo-Bruk, ale nie wie, czy będzie to konieczne.

"Chcielibyśmy pozyskiwać odpady z zagranicy, ale nie wiem, czy będzie to konieczne, bo może nasze pozwolenie będzie wypełnione i będziemy musieli myśleć o rozbudowie zakładu, by zwiększyć to pozwolenie” – powiedział.

Grupa rozważa możliwość rozbudowy zakładu w Bydgoszczy.

"Jest możliwość zakupu działek – 17 ha, gdzie Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny to udostępnia i to kwestia dalszych planów, ale szukając naszej działki patrzyliśmy na możliwość dalszej rozbudowy w razie potrzeb” – powiedział prezes El-Kajo Kazimierz Jasiński.

Obecne możliwości przerobu zakładu El-Kajo w skali roku to 220 tys. ton, a powierzchnia zakładu to 3,3 ha.

Łączne moce przetwórcze grupy Mo-Bruk po akwizycji w segmencie zestalania i stabilizacji to 390 tys. ton. W 2025 r. moce będą wynosić 500 tys. ton.

Jak wskazał Jasiński, pozytywnie na działalność może wpłynąć to, że od 2025 r. w przetargach na realizację dróg firmy będą otrzymywały dodatkową punktację za wykorzystywanie kruszyw recyklingowych, takich jak produkowane przez grupę Mo-Bruk.

Mo-Bruk objął udziały w El-Kajo w 2023 r. El Kajo działa na rynku przetwarzania i utylizacji odpadów. Zajmuje się także produkcją i sprzedażą materiałów budowlanych oraz prefabrykatów betonowych. (PAP Biznes)

doa/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6164 -0,29%
1 EUR 4,3443 -0,20%
1 GBP 5,1715 -0,56%
100 JPY 2,6250 -0,02%
1 USD 3,9869 -0,47%