Rozporządzenie MKiŚ i MP o jakości paliw w Dzienniku Ustaw
Rozporządzenie zaostrzające wymagania jakościowe dla paliw stałych, w tym dla węgla opałowego, spalanych w gospodarstwach domowych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Był to warunek wypłaty pełnej transzy z KPO.
W poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz potwierdziła, że rozporządzenie o jakości paliw stałych jest warunkiem wypłaty pełnej transzy z KPO - we wrześniu Polska złożyła 2. i 3. wniosek o płatność z KPO opiewający na ok. 40 mld zł.
Datą graniczną na porozumienie między resortami klimatu i przemysłu był 15 listopada.
Producenci i sprzedawcy paliw stałych sprzeciwiali się zaostrzaniu wymagań jakościowych dla paliw stałych, w tym dla węgla opałowego, spalanych w gospodarstwach domowych. Po opublikowaniu pierwszej wersji projektu sprzeciwiała się temu też minister przemysłu Marzena Czarnecka.
Ostatecznie w rozporządzeniu znalazły się kompromisowe daty graniczne spełniania zaostrzonych norm paliw stałych do użytku gospodarstwa domowych, a rozporządzenie zostało podpisane przez szefowe obu resortów: przemysłu i klimatu.
Te daty to 30 czerwca 2027 r. na stosowanie wymagań jakościowych dla paliw stałych otrzymywanych w procesie przeróbki termicznej węgla brunatnego; 30 czerwca 2029 r. na stosowania wymagań jakościowych dla węgla miał oraz 30 czerwca 2031 r. na stosowanie wymagań jakościowych dla paliw węgiel kostka, węgiel orzech, węgiel groszek.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia, czyli od 4 listopada.
MKiŚ opublikował pierwszą wersję projektu rozporządzenia zaostrzającego wymagania jakościowe dla węgla opałowego dla gospodarstw domowych pod koniec kwietnia - zgodnie z nim zmiany miały wchodzić w życie stopniowo do 2029 r.
MKiŚ planował wcześniej, że przyjmie rozporządzenie w lipcu - resort podkreślał, że jego przyjęcie jest kamieniem milowym KPO i warunkuje wypłatę transzy środków. (PAP Biznes)
jz/ asa/