MOL miał w III kw. 2024 r. 847 mln USD oczyszczonej EBITDA (opis)

Oczyszczony wynik EBITDA grupy MOL w trzecim kwartale 2024 r. wyniósł 847 mln USD, w porównaniu do 976 mln USD rok wcześniej - podał MOL w prezentacji.


W trzecim kwartale 2024 r. EBITDA segmentu Upstream wyniosła 279 mln USD (wobec 195 mln USD rok wcześniej), segmentu Downstream 300 mln USD, w porównaniu do 469 mln USD przed rokiem, działu detalicznego (consumer services) 249 mln USD (250 mln USD rok wcześniej). EBITDA segmentu gospodarki o obiegu zamkniętym wyniosła 16 mln USD.

Narastająco po trzech kwartałach 2024 r. oczyszczona EBITDA wyniosła 2.391 mld USD, a zysk przed opodatkowaniem 1.419 mln USD. Prognoza grupy na 2024 r. zakłada ok. 3 mld USD oczyszczonej EBITDA oraz 1,6 mld USD zysku przed opodatkowaniem.

CAPEX organiczny po pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 r. wyniósł 1.086 mln USD. Całoroczna prognoza zakłada 1,7 mld USD.

Grupa podniosła całoroczną prognozę produkcji ropy naftowej i gazu do poziomu 92-94 mboepd. Za pierwsze trzy kwartały poziom wyniósł średnio powyżej 93 mboepd.

Całoroczna prognoza przetwórstwa ropy wynosi 11,5 mln ton. Po trzech kwartałach poziom wyniósł 8,25 mln ton.

"We wrześniu zamknęliśmy niejednoznaczny kwartał. Wobec bardzo wymagających warunków makro i otoczenia fiskalnego, nasz segment rafineryjno-petrochemiczny przyniósł słabszy wynik. Zrównoważył go jednak segment wydobywczy, dzięki wysokim poziomom produkcji – jest to szczególnie istotne, z uwagi na fakt, że udało nam się z sukcesem wykorzystać potencjał naszych dojrzałych aktywów na Węgrzech" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Zsolt Hernádi, prezes i CEO grupy.

Prezes wskazał, że bardzo dobrze poradził sobie też segment detaliczny, utrzymując zeszłoroczny wynik, pomimo znacząco niższej liczby stacji.

"Rosnący poziom zbiórki opakowań daje nam z kolei pozytywny sygnał w kontekście biznesu gospodarowania odpadami. Strategiczna decyzja o wejściu w segment gospodarki obiegu zamkniętego okazuje się trafiona. Dostrzegamy tu ogromny potencjał do dalszego rozwoju" - powiedział.

"Po raz kolejny sprawdził się nasz zintegrowany model biznesowy oraz mocna pozycja w regionie, pozwalając na utrzymanie stabilności finansowej i bezpieczeństwa energetycznego. Poza tym, stale rozwijamy nasz strategiczny program inwestycyjny, ze szczególnym uwzględnieniem projektów wzmacniających możliwości w zakresie inteligentnej transformacji. Cieszę się również z naszych kolejnych partnerstw w Azerbejdżanie i Turcji i mam nadzieję na dalszy ich rozwój w przyszłości" - dodał Zsolt Hernádi.

W komunikacie poinformowano, że segment wydobywczy (Upstream) przyniósł stabilne wyniki przy zwiększonej produkcji w trzecim kwartale br. na poziomie 96,2 mboepd (+4,1 mboepd w porównaniu do drugiego kwartału). Różnica wynika przede wszystkim z gwałtownego wzrostu produkcji gazu ziemnego w Kazachstanie oraz działań optymalizujących produkcję na Węgrzech. Dział ten zdołał utrzymać jednostkowy koszt produkcji na poziomie 5,9 USD/boe.

"Segment rafineryjno-petrochemiczny (Downstream) ucierpiał w ostatnim kwartale na skutek znaczących przestojów, utrzymujących przerób ropy poniżej zeszłorocznych poziomów, przy makroekonomicznej presji na marże. Te, wzrosły nieco w petrochemii przy nieco lepszym otoczeniu celowym w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym" - napisano w komunikacie.

Wskazano, że segment detaliczny (Usług konsumenckich) przyniósł wynik na niezmienionym poziomie w stosunku do ubiegłego roku, pomimo zmniejszonej o 5 proc. liczbie stacji w sieci. Dodano, że pozytywnie na wyniki wpłynął poziom sprzedaży paliw oraz przesunięcie popytu w kierunku produktów premium o wyższej marży.

Jak podano, usługi z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego zanotowały rosnący udział w wynikach ogółem i zostały dodatkowo wzmocnione przez dwie akwizycje, mające na celu wzmocnienie możliwości recyklingu opakowań PET. System kaucyjny z dniem 1 lipca objął całe terytorium Węgier, wykorzystując około 3.500 automatów dostępnych w sieciach handlowych, które na koniec kwartału przyjmowały codziennie ok. 6 mln opakowań po napojach.

Mol poinformował, że na wyniki segmentu gazowego wpłynęło niższe zapotrzebowanie na transgraniczne możliwości przesyłowe. (PAP Biznes)

doa/ alk/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6959 0,45%
1 EUR 4,3430 -0,09%
1 GBP 5,2240 0,05%
100 JPY 2,7023 0,95%
1 USD 4,1752 1,02%