Produkcja budowlano-montażowa pozostaje słaba i nie ma szans na odbicie w tym roku (opinia)
Produkcja budowlano-montażowa pozostaje słaba i nie ma szans na odbicie w tym roku - oceniają analitycy.
BANK POCZTOWY (email)
"Sytuacja w budownictwie pozostaje trudna. Recesja utrzymuje się i do końca br. raczej nie ma szans, aby pojawiły się tu wzrosty. Dopiero przyszły rok powinien przynieść poprawę, w ślad za realnym napływem do gospodarki funduszy z KPO i perspektywy unijnej 2021-2027, które aktualnie są kontraktowane. Ujemne dynamiki w sektorze budowlanym będą przekładać się na dynamikę inwestycji. W czwartym kwartale br. będzie ona prawdopodobnie słabsza niż w trzecim kwartale. To oczywiście negatywnie wpływać będzie na tempo wzrostu PKB.
Słaba sytuacja sektora budowlanego może być dla RPP jednym z argumentów za obniżką stóp procentowych na posiedzeniu w marcu 2025 r".
ING BANK (email)
"Budownictwo nadal w recesji. W październiku -9,6 proc. rdr, po spadku o 9,0 proc. rdr miesiąc wcześniej. Spadek pogłębił się pomimo korzystniejszego układu kalendarza i ma szeroko zakrojony charakter. W 2024 beneficjenci (z różnych sektorów) dostaną tylko około 15-20 mld z KPO, w 2025 przynajmniej 60 mld plus środki spójności, co przyniesie ożywienie. W mieszkaniówce na razie zastój i nadpodaż mieszkań".
PEKAO SA, Platforma X
"Serię publikacji danych makro za październik zaczynamy nietypowo, bo od budownictwa. Wynik? Rozczarowujący. Produkcja spadła o prawie 10 proc. rdr i jej poziom jest najniższy od sierpnia 2021 r. Inwestycji w PL będzie mnóstwo w najbliższych latach, ale po prostu nie w 2024".
mBank, Platforma X
"W produkcji budowlanej wciąż zima. W październiku odnotowaliśmy spadek o 9,6 proc. rdr, wyraźnie poniżej konsensusu zakładającego zniżkę o 7 proc. rdr. Jeśli gdzieś szukać ożywienia inwestycji na przyszły roku, to na razie nie wygląda na to, żeby był to sektor budowlany".
-----------------------------------------------
GUS podał, że produkcja budowlano-montażowa w październiku rdr spadła o 9,6 proc., a mdm wzrosła o 1,9 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej rdr o 6,8 proc. i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca o 5,0 proc.
map/ gor/