Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 23-24 listopada
Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty-niedzieli, 23-24 listopada.
WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------
Spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, w których Polenergia ma 50 proc. udziałów, rozwijające projekty morskich farm wiatrowych, zawarły z duńską spółką Danske Commodities umowy sprzedaży energii elektrycznej - podała Polenergia w komunikacie.
W związku z pożarem wstrzymano prace w pokładach 501 i 510 kopalni węgla kamiennego Staszic w Katowicach – poinformowała PAP w sobotę Polska Grupa Górnicza.
Lotnisko Kraków Airport, jako pierwszy port regionalny w Polsce przekroczyło w sobotę poziom 10 mln pasażerów obsłużonych w ciągu roku. Według zapowiedzi, cały ten rok krakowski port lotniczy zakończy rekordowym wynikiem ok. 11 mln obsłużonych osób.
Składka zdrowotna nie jest podatkiem, więc nie ma konieczności publikowania przepisów zmieniających składkę przed końcem listopada – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Liczba pasażerów na kolei w perspektywie roku 2030 może się zwiększyć do 500 mln - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w najbliższych miesiącach pasażerowie powinni odczuć pierwsze efekty działań, które spowodują, że koleją będzie się podróżować szybciej.
Strona niemiecka nie jest zainteresowana tematem budowy Kolei Dużych Prędkości (KDP) z Berlina do Poznania - powiedział PAP wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Ocenił, że na razie nasi sąsiedzi wolą się skupić na rozwiązaniu problemów z własną siecią kolejową.
Państwa rozwijające się będą otrzymywać 300 mld dolarów rocznie od krajów bogatszych na przeciwdziałanie zmianom klimatu - uzgodnili negocjatorzy na szczycie klimatycznym COP29 w Baku w nocy z soboty na niedzielę. Oznacza to wzrost o 200 mld USD w stosunku do obecnego wsparcia. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła, że porozumienie osiągnięte w niedzielę na szczycie klimatycznym COP29 w Baku oznacza nową erę. Zapowiedziała, że UE pozostanie liderem czystej transformacji. Wynik szczytu skrytykowały kraje rozwijające się i organizacje klimatyczne.
Donald Trump wysunął kandydaturę miliardera Scotta Bessenta na stanowisko sekretarza skarbu w nowej administracji USA - kluczową funkcję w zakresie polityki gospodarczej i fiskalnej. Prezydent-elekt komplementował go za silne poparcie dla agendy "America First”.
Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty; przeznaczy na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 mld dol.
Protest aktywistów klimatycznych uniemożliwił w niedzielę rano wpłynięcie statku do portu Newcastle w Australii – podała agencja Reutera. Australijska stacja ABC przekazała, że ruch w największym porcie węglowym świata został wstrzymany na kilka godzin.
WYDARZENIA Z KRAJU-----------------
Rafał Trzaskowski wygrał prawybory i został kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta; w prawyborach uzyskał 74,75 proc. głosów. Radosława Sikorskiego poparło 25,25 proc. głosujących. Wyniki ogłosił w sobotę premier Donald Tusk.
PiS udziela poparcia Karolowi Nawrockiemu, szefowi IPN, jako kandydatowi na prezydenta - poinformował w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Prawdopodobnie w połowie grudnia przedstawimy naszą kandydatkę na prezydenta - zapowiedział w niedzielę europoseł, lider Nowej Lewicy Robert Biedroń.
Podczas zatrzymania agresywnego mężczyzny z maczetą jeden z funkcjonariuszy użył broni służbowej na skutek czego ranny został inny policjant. Funkcjonariusz zmarł w szpitalu - poinformowały służby prasowe warszawskiej policji. Do zdarzenia doszło w sobotę przy Inżynierskiej w Warszawie.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji nową wersję projektu ustawy, reformującej szpitalnictwo. Nie ma w nim już limitu minimum 400 porodów. Ministra zdrowia zapewniła, że wykreślono także przepisy, które mogły być odczytywane jako zapowiedź prywatyzacji szpitali.
WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------
84 osoby zginęły w wyniku sobotnich ataków sił izraelskich na Liban – poinformowało w niedzielę libańskie ministerstwo zdrowia.
Kontrolę nad obszarem na południu Libanu powinna przejąć libańska armia; w tym celu jesteśmy gotowi przekazać 200 mln euro libańskim siłom zbrojnym - oświadczył w niedzielę w Bejrucie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Wezwał do zawarcia rozejmu zgodnie z propozycją USA.
W pobliżu ambasady Izraela w stolicy Jordanii, Ammanie, doszło w niedzielę nad ranem do strzelaniny. Policja zabiła napastnika, a trzech funkcjonariuszy zostało rannych – podała oficjalna jordańska agencja prasowa Petra.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu zwleka w sprawie negocjacji z palestyńskim Hamasem, oczekując lepszych warunków przyszłego porozumienia od prezydenta elekta USA Donalda Trumpa - powiadomił w niedzielę portal Times of Israel, powołując się na negocjatorów znających szczegóły rozmów.
Iran planuje przeprowadzenie rozmów na temat swojego programu nuklearnego z Wielką Brytanią, Francją, Niemcami oraz Unią Europejską - podała w niedzielę agencja Kyodo, powołując się na źródła dyplomatyczne w Teheranie.
Rosja werbuje jemeńskich bojowników Huti na wojnę z Ukrainą, obiecując im pracę i obywatelstwo, a następnie zmuszając do służby w armii i wysyłając na front - poinformował w niedzielę brytyjski dziennik "Financial Times".
Ukraina zmaga się z falą rosyjskich ataków rakietowych; w jednej trzeciej spośród tych uderzeń wykorzystywane są północnokoreańskie pociski, które mogą latać tylko dlatego, że opierają się na zachodnich podzespołach, uzyskanych mimo sankcji - poinformowała CNN za źródłami w ukraińskiej armii.
Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę umożliwiającą umorzenie mężczyznom walczącym na Ukrainie i ich żonom zaległych kredytów do wysokości 10 mln rubli (92 tys. euro) – poinformowała agencja Reutera.
Dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich „Południe” gen. Giennadij Anaszkin został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy – podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych.
W trwających od czwartku starciach między sunnitami i szyitami w północno-zachodnim Pakistanie zginęły 82 osoby, a 156 zostało rannych; w niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała w niedzielę agencja AFP.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformowało w niedzielę biuro prasowe tureckiego przywódcy. Erdogan zapewnił, że Ankara będzie działać na rzecz pokoju.
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte spotkał się na Florydzie z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Omówili szereg zagadnień związanych z bezpieczeństwem globalnym, które dotyczą Sojuszu – poinformowała w sobotę rano rzeczniczka NATO Farah Dakhlallah. Nie podała żadnych dalszych szczegółów.
Prezydent elekt Donald Trump przedstawił w sobotę swoją bliską współpracowniczkę, Brooke Rollins, jako kandydatkę na stanowisko sekretarza rolnictwa. Jeśli jej kandydaturę zatwierdzi kontrolowany przez Republikanów Senat, pokieruje ona resortem zatrudniającym w całym kraju 100 tysięcy osób.
Prezydent elekt USA Donald Trump planuje mianować Richarda Grenella, szefa wywiadu z czasu jego pierwszej kadencji i znanego krytyka szybkiego przystąpienia Ukrainy do NATO, swoim specjalnym przedstawicielem ds. "konfliktu rosyjsko-ukraińskiego" - poinformowała agencja Reutera.
Ekipa prezydenta elektra Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena w celu osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją - oświadczył w telewizji Fox News Michael Waltz, nominowany przez Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.
Około 50 proc. terytorium Kuby zostało pozbawione dostaw prądu w efekcie kryzysu energetycznego panującego na wyspie - przekazało w sobotni wieczór czasu lokalnego kubańskie Radio Marti. Na Kubę przybyły dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tys. ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media precyzując, że choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, to za jego wysłaniem stoi Rosja.
Dziesiątki tysięcy domów, gospodarstw rolnych i firm w Irlandii zostało w sobotę pozbawionych prądu z powodu cyklonu Bert; w Wielkiej Brytanii wichura i silne opady doprowadziły do zamknięcia niektórych linii kolejowych oraz dróg - powiadomiła agencja Reutera. (PAP Biznes)
pel/