Cięcie laserem czy tradycyjne metody obróbki? Porównanie technologii (MediaRoom)
Dynamiczny rozwój technologiczny znacząco ułatwia wykonywanie wielu czynności. Jednocześnie dostępność coraz większej ilości metod i możliwości coraz częściej nasuwa pytania o to, która z nich jest najlepsza i najskuteczniejsza. Nie inaczej jest w przypadku sposobów cięcia materiałów. Tradycyjna obróbka kontra laserowe cięcie – sprawdź, którą metodę wybrać.
Czym wyróżnia się technologia cięcia laserem?
Cięcie laserem polega na wykorzystaniu technologii termicznej, w której wykorzystywana jest wiązka lasera. W wyniku użycia wiązki światła laserowego materiał, na który pada, ulega stopieniu. Z naukowe punktu widzenia proces ten można wytłumaczyć następująco: wiązka laserowa o odpowiednio wysokiej mocy kierowana jest na powierzchnię materiału, następnie elektrony materiału, wprawione w ruch, doprowadzają do stopienia w wyniku podniesionej energii cieplnej. Materiał ulega odparowaniu przez osłabienie wiązań cząsteczkowych.
Cięcie laserem (https://ciecielaser.pl/) wyróżnia bardzo wysoka precyzja. Technologia termiczna wykorzystywana w tego typu cięciach pozwala na dokładność nawet do ułamków milimetrów. W przypadku tradycyjnych metod obróbki dojście do aż tak wysokiej precyzji nie jest możliwe. To właśnie w związku z tym technologia cięcia laserowego znajduje powszechne wykorzystanie – w zależności od metody: spalania, stapiania lub sublimacji, świetnie sprawdza się na różnych materiałach – od tworzyw sztucznych przez skóry, po ceramikę, a także metale.
Zalety cięcia laserowego w porównaniu do tradycyjnych metod
W porównaniu z tradycyjnymi metodami cięcia laserem są znacznie dokładniejsze, bardziej precyzyjne i detaliczne, wykonywane wręcz z aptekarską dokładnością co do części milimetra. Skoncentrowany strumień lasera o odpowiedniej mocy jest w stanie wykonywać drobiazgowe cięcia, które w metodach tradycyjnych – mechanicznych, wodnych i plazmowych, nie są możliwe do osiągnięcia.
Bardzo wysoka precyzja, którą umożliwia cięcie laserem, niesie za sobą inne zalety, takie jak na przykład zachowanie równych krawędzi, bez konieczności dodatkowej obróbki. W przypadku metod tradycyjnych, po wykonaniu cięcia, taka obróbka jest potrzebna, by zniwelować powstałe nierówności czy odkształcenia. Przy cięciu laserem nie trzeba się o to martwić. To zatem także oszczędność czasu i większa efektywność pracy. Znacznie większa szybkość cięcia w porównaniu z tradycyjnymi metodami to zawsze większa wydajność i zyski.
Powtarzalność i automatyzacja procesu cięcia to kolejne aspekty, które znacząco przyspieszają pracę, a także zmniejszają koszty. Wartość ta może być wykorzystywana w licznych branżach, bo cięcie laserowe jest bardzo wszechstronną metodą – przydaje się w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie może być używana do produkcji części samochodowych, w elektronice, gdzie potrzebne są niewielkie i bardzo precyzyjne elementy, ale też na przykład w przemyśle odzieżowym, bo laser nadaje się co cięcia tkanin.
Cięcia laserowe to także bezpieczeństwo pracy ze względu na bezkontaktowy proces, ale też bezpieczeństwo dla środowiska – mniej odpadów i opcja recyklingu czynią tę metodę bardziej ekologiczną niż tradycyjna obróbka.
Wycinanie laserowe a precyzja i różnorodność materiałów
Wspomniana już bardzo wysoka precyzja cięcia laserem sprawia, że jest on chętnie wykorzystywany w różnych branżach, takich jak choćby elektronika i moda. Cięcia laserowe są powszechne w wielu branżach i nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę zalety oferowane przez tę metodę. Różnorodność materiałów, które można ciąć za pomocą technologii laserowej, czyni z niej niewątpliwie wiodący sposób obróbki – między innymi od tkanin, tworzyw sztucznych, przez drewno, szkło, papier, po różnego rodzaju metale.
Dzięki temu, że technologia laserowa jest tak elastyczna, ułatwia ona pracę ze względu na brak konieczności wykorzystania większej ilości narzędzi – podczas produkcji za pomocą lasera można dokonać cięć różnych materiałów. Nie potrzeba dodatkowych maszyn, a także czasu na ich uruchomienie i obsługę. Laser wykona pracę znacznie szybciej i łatwiej ze względu na uniwersalność i wszechstronność zastosowań.
Koszty i efektywność technologii cięcia laserowego
Cięcie laserem nie tylko usprawnia pracę, ale też obniża koszty. Oczywiście na początek trzeba wziąć pod uwagę koszty samej wycinarki laserowej, a także jej eksploatacji. Jednakże uwzględniając wszelkie zalety cięcia laserem, wysoką automatyzację, wszechstronność i powtarzalność, tego typu inwestycja okaże się bardzo korzystna w perspektywie przyszłości. W porównaniu z tradycyjnymi metodami przy cięciu laserem w dłuższej perspektywie czasu znacznie spadają koszty produkcji, gdyż praca jest wykonywana szybciej, nie wymaga większej liczby maszyn i pracowników czy dodatkowej obróbki.
Precyzja cięć przyczynia się także do oszczędności materiałów i zmniejszenia ilości odpadów. Kiedy ciecie można wykonać z tak dużą dokładnością i pełną kontrolą, można w pełni zmaksymalizować wykorzystanie surowca – a każdy arkusz materiału wykorzystany całkowicie to także oszczędność pieniędzy.
Kiedy wybrać cięcie laserowe zamiast tradycyjnych metod?
Cięcie laserowe sprawdzi się jako korzystna alternatywa niemal we wszystkich branżach. Wysoka precyzja czyni tę metodę bardzo przydatną i atrakcyjną. Cecha ta jest ważna w szczególności, kiedy potrzebne jest wykonanie małych, skomplikowanych części, często o niełatwym kształcie. Dlatego cięcie laserem sprawdza się w czasie produkcji elementów do sprzętu elektronicznego, gdzie tego typu precyzja jest absolutnie niezbędna.
Więcej na: ciecielaser.pl
Źródło informacji: MARBO Ulikowski
UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.