Obowiązek złożenia informacji IFT-2R – o czym należy pamiętać w 2025 r. (MediaRoom)

Płatnikom pozostało już niewiele czasu na przygotowanie i złożenie informacji IFT-2R. Aleksandra Skierś, Tax Consultant w RSM Poland podpowiada, na co należy zwrócić uwagę podczas sporządzania informacji.
Formularz IFT-2R – podstawowe informacje
Informację IFT-2R sporządzają osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności na rzecz podatników CIT nieposiadających siedziby lub zarządu na terytorium RP. Szczegóły określone zostały w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 278, dalej jako: „ustawa o CIT”). Analogicznie sprawa wygląda w przypadku dokonywania wypłat na rzecz podatników PIT, nieposiadających miejsca zamieszkania w Polsce.
Ustawowy termin na złożenie informacji za 2024 upływa do końca trzeciego miesiąca następującego po roku podatkowym płatnika – oznacza to, że dla większości płatników, których rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, termin upływa 31 marca 2025 r.
Informację składa się elektronicznie do wyspecjalizowanego w podatku u źródła Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie. Równocześnie płatnicy mają też obowiązek przekazać informację swoim kontrahentom – podatnikom podatku u źródła (WHT).
Tytuły płatności podlegające opodatkowaniu u źródła
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, ryczałtowemu opodatkowaniu w wysokości 20% podlegają przychody:
-
z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how);
-
z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej;
-
z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.
Ponadto ryczałtowemu opodatkowaniu w wysokości 10% podlegają zasadniczo przychody z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej.
Podatek u źródła w wysokości 19% obowiązuje w przypadku uzyskiwania przychodów z dywidend i oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 22 ust. 1 ustawy o CIT).
Płatności zwolnione z podatku u źródła
Mogłoby się wydawać, że skoro termin na złożenie deklaracji rocznej CIT-10Z już upłynął (z końcem stycznia – dla płatników, których rok podatkowy zakończył się 31 grudnia 2024 r.), to kwestie podatku u źródła za ubiegły rok podatkowy powinny być już w przedsiębiorstwach wyjaśnione, a sporządzenie informacji IFT-2R potraktowano jako formalność. W praktyce jednak często okazuje się, że w spółkach pozostają niedomknięte sprawy związane z ustaleniem, czy dane płatności podlegają opodatkowaniu u źródła oraz czy mogą skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania. Wątpliwości związane są też często z ustaleniem, czy konieczne jest opodatkowanie ich podstawową stawką wynikającą z ustawy o CIT.
Należy pamiętać o tym, że w informacji IFT-2R wykazuje się nie tylko płatności podlegające opodatkowaniu podatkiem u źródła, od których zapłacono podatek, lecz także płatności zwolnione z opodatkowania – zarówno te zwolnione na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, jak i na podstawie ustawy o CIT. Jest to zasadnicza różnica między deklaracją CIT-10Z a informacją IFT-2R.
Analizując płatności pod kątem WHT, należy jednak wziąć także pod uwagę zapisy właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej między Polską a krajem siedziby kontrahenta.
Umowy te przewidują bowiem niższe, niż wynikające z ustawy o CIT, stawki WHT, np. 5 lub 15% z tytułu należności licencyjnych (m.in. licencje za korzystanie/używanie praw autorskich, używanie urządzenia przemysłowego – w tym pojazdów samochodowych/naczep oraz know-how), odsetek czy dywidend.
Do płatności z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze zazwyczaj stosuje się zapisy w zakresie opodatkowania zysków przedsiębiorstw – tym samym płatności podlegają opodatkowaniu w państwie rezydencji podatnika oraz zwolnieniu z opodatkowania u źródła, pod pewnymi określonymi w ustawie o CIT warunkami.
Podatnicy mają też możliwość skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy o CIT. Dotyczy ono wynagrodzenia m.in. z odsetek, praw autorskich lub praw pokrewnych (np. licencji), z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego oraz know-how. Zwolnienie wynika z implementacji Dyrektywy 2003/49/WE („Interest-Royalties Directive”). Dotyczy sytuacji, gdzie mamy do czynienia z dwiema spółkami powiązanymi, tzn. takimi, które posiadają co najmniej 25% udziałów w kapitale drugiej i spółki te są położone na terytorium UE lub EOG.
Płatności na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu dywidend mogą natomiast skorzystać ze zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, który stanowi implementację Dyrektywy 90/435/EWG („Parent-Subsidiary Directive”).
Warunki skorzystania z preferencji
Zasadniczym warunkiem możliwości skorzystania ze zwolnień (lub zastosowania niższej stawki WHT, wynikającej z UPO) jest certyfikat rezydencji kontrahenta, ważny na dzień dokonania płatności. Dlatego otrzymując go, należy dokładnie zweryfikować, czy potwierdza on rezydencję podatkową w okresie, w którym dokonano wypłaty należności.
Płatnik jest obowiązany także do dochowania należytej staranności przy weryfikowaniu możliwości skorzystania przez podatnika ze zwolnienia. Przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter, skalę działalności prowadzonej przez płatnika oraz powiązania płatnika z podatnikiem (art. 26 ust. 1 ustawy o CIT).
Przepisy ustawy o CIT nie definiują pojęcia należytej staranności i nie precyzują warunków, jakimi należy się kierować przy ocenie charakteru oraz skali działalności płatnika. Szczegółowość analizy i zakres weryfikowanych dokumentów będzie więc m.in. od powiązań płatnika z podatnikiem oraz od kwoty dokonanych wypłat.
Najczęściej wskazuje się, że płatnik jednak powinien zgromadzić przynajmniej oświadczenie, że podmiot otrzymujący należności posiada status rzeczywistego właściciela, a także aktualny odpis z rejestru handlowego oraz sprawozdanie finansowe kontrahenta, potwierdzające prowadzenie przez niego rzeczywistej działalności.
W przypadku korzystania ze zwolnienia w zakresie odsetek i należności licencyjnych z art. 21 ust. 3 ustawy o CIT, a także zwolnienia w zakresie dywidend na podstawie przepisów z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, płatnik powinien także uzyskać pisemne oświadczenie kontrahenta, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki do zastosowania zwolnienia (dotyczy m.in. oświadczenia o braku korzystania ze zwolnień podatkowych oraz spełnienia warunków powiązania kapitałowego).
Brak spełnienia powyższych przesłanek oznacza konieczność opodatkowania należności podstawową stawką WHT. Jeśli płatnik dojdzie do tego wniosku dopiero przy sporządzaniu informacji IFT-2R, może być konieczne zapłacenie podatku u źródła wraz z odsetkami i skorygowanie złożonej już deklaracji CIT-10Z.
Płatnicy, którzy uzyskali wcześniej opinię o stosowaniu preferencji lub złożyli oświadczenie WH-OSC, także są zobligowani do wykazania płatności w IFT-2R. Należy wskazać je w odpowiedniej sekcji – E-K, jeżeli stawka podatku lub zwolnienie wynika z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub L-O, jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie znajduje zastosowania (występuje zwolnienie lub podstawowa stawka wynikające z ustawy o CIT).
Spółki transparentne podatkowo
Dokonując wypłaty na rzecz zagranicznego kontrahenta trzeba także upewnić się, czy jest on podatnikiem podatku dochodowego w kraju rezydencji podatkowej. W przypadku spółek transparentnych, w których opodatkowanie odbywa się na poziomie wspólników, organy podatkowe wymagają certyfikatu rezydencji dla każdego z jej wspólników. Wówczas nie jest konieczne sporządzenie informacji IFT-2R dla spółki, do której wypłacono należność, ale IFT-1R na rzecz każdego ze wspólników (osób fizycznych) tej spółki.
Aspekty techniczne informacji IFT-2R
Przejście przez kwestie merytoryczne związane z analizą przedmiotu świadczenia, weryfikacją kontrahenta oraz zebraniem właściwych dokumentów stanowi fundamentalną część prawidłowego zaraportowania płatności w informacji IFT-2R.
Nie można jednak zbagatelizować takich kwestii, jak prawidłowe przeliczenie kwoty dochodu na PLN, przy zastosowaniu kursu średniego NBP sprzed dnia dokonania płatności. To istotne, ponieważ w kalkulacjach często przedsiębiorcy posługują się kursami faktycznie zastosowanymi.
W sytuacji, gdy płatnik nie dokonuje potrącenia z należności wypłacanej kontrahentowi, np. ze względu na postanowienia umowne, musi dokonać ubruttowienia należności. W takiej sytuacji wypłacone wynagrodzenie należy potraktować jako wartość netto. Ubruttowienie sprowadza się do podzielenia należności netto przez odpowiedni ułamek, obliczany jako 1 minus stawka podatku u źródła.
Płatnik musi też być w stanie wskazać kwoty dochodu i podatku dla poszczególnych miesięcy w roku podatkowym.
Wypełnienie IFT-2R umożliwia formularz elektroniczny na stronie Ministerstwa Finansów. Po wypełnieniu wszystkich danych można wyeksportować plik xml i go zachować lub od razu złożyć go do urzędu. Przy późniejszym importowaniu pliku xml w celu dokonania wysyłki, warto upewnić się, czy wszystkie odpowiednie pola są zaznaczone.
Elementarną kwestią, która niekiedy umyka płatnikom, jest posiadanie pełnomocnictwa UPL-1 przez osobę, która ma złożyć elektronicznie informację IFT-2R. Zarejestrowanie UPL-1 w urzędzie może potrwać do kilku dni roboczych, więc nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Co istotne, nie sporządza się oddzielnego pełnomocnictwa do składania informacji IFT – jeżeli płatnik ma już złożone pełnomocnictwa UPL-1 w urzędzie, np. w celu wysyłki deklaracji VAT lub CIT-8, może posłużyć się nimi.
Obowiązek złożenia informacji IFT-2R – zaufaj doświadczonym ekspertom
Praktyka wskazuje na rosnące trudności w prawidłowym rozliczaniu podatku u źródła w odniesieniu do wybranych usług (m.in. licencji do oprogramowania, usług w chmurze i hostingu, a także wypłat na rzecz podmiotów holdingowych). Nie można również zapominać o konieczności należytej weryfikacji odbiorców płatności w celu ustalenia możliwości zastosowania obniżonych stawek podatku lub zwolnień, co również okazuje się być zagadnieniem problematycznym.
W obliczu tych złożonych kwestii i zbliżających się terminów, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia doświadczonych doradców, którzy chętnie pomogą w złożeniu formularza IFT-2R oraz zweryfikowaniu wszelkich należności wypłacanych na rzecz osób zagranicznych, zapewniając tym samym bezpieczeństwo i prawidłowość rozliczeń.
RSM Poland wspiera klientów kompleksowo, oferując nie tylko profesjonalne doradztwo podatkowe - https://www.rsmpoland.pl/pl/uslugi/doradztwo-podatkowe, ale również wsparcie w zakresie innych usług - https://www.rsmpoland.pl/pl/uslugi. Dzięki temu mogą oni skutecznie rozpocząć lub kontynuować prowadzenie biznesu w Polsce oraz wszędzie tam, gdzie chcą rozwijać swój potencjał. Wspólnie z ekspertami działającymi w ramach sieci RSM na całym świecie, RSM Poland stara się uświadamiać i wskazywać obszary ryzyka oraz proponować rozwiązania, które pozwolą na minimalizację zagrożeń. Jest zaufanym partnerem w biznesie, oferującym pomoc w realizacji celów biznesowych w najbardziej efektywny i bezpieczny sposób.
Więcej na: rsmpoland.pl
Źródło informacji: RSM Poland
UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.