W SGH powstaje Międzykolegialne Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami (MediaRoom)
Międzykolegialne Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami (CBnRG) jest jednostką organizacyjną odpowiedzialną za inicjowanie i rozwijanie aktywności pracowników naukowych, prowadzących badania w zakresie przemian rodzin, generacji oraz kształtowania kapitału ludzkiego. „Tworząc Centrum chcemy pomóc badaczom korzystać z potencjału międzynarodowych badań nad rodzinami i pokoleniami prowadzonymi przez Szkołę Główną Handlową (SGH)” – przekonuje dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektorka ds. nauki i profesor SGH.
Międzykolegialne Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami SGH jest międzywydziałową jednostką organizacyjną, powołaną w ramach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, odpowiedzialną za promowanie aktywności naukowej badaczy prowadzących badania w zakresie przemian rodzin, generacji oraz kształtowania kapitału ludzkiego, w szczególności we współpracy w ramach europejskich infrastruktur badawczych. Projekty realizowane w ramach Centrum mają dostarczyć informacji o starzeniu się ludności, relacjach międzypokoleniowych, zmianach w rodzinach oraz uwarunkowaniach zdrowia i zabezpieczenia społecznego.
„Międzykolegialne Centra pozwalają SGH integrować zespół w ramach całej uczelni, a także wspierać rozwój współpracy z innymi jednostkami, zarówno w kraju, jak i na świecie. Doświadczenia powołanego kilka lat temu, opartego na podobnych zasadach, AI Lab pokazują, że pozwala to zarówno na lepsze wykorzystanie naszego potencjału, a także prowadzenie interdyscyplinarnych badań” - podkreśla prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak.
Do statutowych zadań Centrum należy m.in.: prowadzenie wszechstronnych, zaawansowanych metodologicznie, innowacyjnych badań nad przemianami demograficznymi i społecznymi; organizacja seminariów i konferencji w celu komunikacji wyników badań realizowanych w centrum oraz podnoszenia kompetencji pracowników, doktorantów i studentów; pozyskiwanie finansowania zewnętrznego na realizację zadań CBnRG ze środków publicznych oraz komercyjnych, krajowych i międzynarodowych; a także prowadzenie w Polsce badań w ramach europejskich konsorcjów infrastruktur badawczych (ERIC) oraz konsorcjów wpisanych na polskie i europejskie mapy drogowe infrastruktur badawczych.
Centrum stanowić będzie również zaplecze do działań Polskiej Infrastruktury Badań nad Rodziną, Generacjami i Kapitałem Ludzkim, stanowiącej część Polskiej Mapy Infrastruktur Badawczych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
„W ramach Centrum chcemy promować i rozwijać badania społeczne poświęcone przemianom rodzin i pokoleń, co w dobie wyzwań wynikających z zachodzących zmian demograficznych, jest potrzebne dla wspierania i rozwijania polityk publicznych w Polsce i w Europie” - informuje prorektorka SGH ds. nauki Agnieszka Chłoń-Domińczak.
SGH uczestniczy w trzech konsorcjach europejskich, które zajmują się badaniami rodzin i pokoleń. Są to: Badania Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych (SHARE - Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe), badania Generacje i Rodziny (GGP Generations and Gender Programme), a także badania GUIDE (Growing-Up in Digital Europe).
Współpraca z europejskimi infrastrukturami badawczymi oraz krajowymi i zagranicznymi ośrodkami ma przyczyniać się do lepszego zrozumienia procesów społeczno-demograficznych.
„W europejskich badaniach monitorujemy w czasie trzy pokolenia. Gromadzimy dane i ułatwiamy wykorzystanie ich przez badaczy z różnych jednostek w swojej pracy i w publikacjach” - podsumowuje prorektorka ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Promocja Międzykolegialnego Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami jest finansowana ze środków Regionalnej Inicjatywy Doskonałości (RID).
Źródło informacji: PAP MediaRoom
UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.