Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 12-13 lipca
Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 12-13 lipca.
WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------
Prezydent USA Donald Trump ogłosił w sobotę na swojej platformie społecznościowej Truth Social, że 1 sierpnia nałoży 30-procentowe cła na dobra importowane z Unii Europejskiej i Meksyku.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w niedzielę, że Unia Europejska przedłuży zawieszenie środków odwetowych wobec Stanów Zjednoczonych do początku sierpnia. Pierwotnie miały one wejść w życie w nocy z poniedziałku na wtorek.
Podejmiemy wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony interesów Unii Europejskiej – oświadczyła w sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, komentując zapowiedź wprowadzenia przez USA 30-procentowych ceł na import z UE. Nie wykluczyła przy tym zastosowania „proporcjonalnych środków zaradczych”.
Prezydent Francji Emmanuel Macron odniósł się w sobotę do zapowiedzi nałożenia przez administrację Donalda Trumpa od 1 sierpnia 30-procentowych ceł na import z UE i zażądał przyspieszenia działań odwetowych Wspólnoty; wyraził też „bardzo głęboką dezaprobatę” dla tej inicjatywy prezydenta USA.
Minister finansów Niemiec Lars Klingbeil oświadczył, że Unia Europejska będzie musiała podjąć zdecydowane działania przeciwko Stanom Zjednoczonym, jeśli negocjacje w sprawie ceł nie przyniosą rezultatu.
Meksykańskie ministerstwo gospodarki poinformowało w sobotę, że pracuje nad wypracowaniem alternatywy dla 30 proc. ceł amerykańskich, zanim wejdą one w życie 1 sierpnia.
Szef doradców ekonomicznych Białego Domu Kevin Hassett oznajmił w niedzielę, że prezydent ma prawo nałożyć 50-proc. cła na Brazylię, jeśli uważa, że stanowi ona zagrożenie dla USA. Donald Trump napisał w liście do brazylijskiego prezydenta, że cła są odpowiedzią na postępowanie ws. Jaira Bolsonaro.
Bruksela chce wprowadzić nowy podatek dla firm, których roczny obrót netto przekracza 50 milionów euro w ramach wysiłków mających na celu wygenerowanie nowych źródeł finansowania wspólnego budżetu Unii Europejskiej - poinformował "Financial Times".
Ryanair negocjuje z kilkoma polskimi lotniskami ws. zwiększenia liczby lotów i pasażerów - poinformował PAP dyrektor generalny linii Michael O’Leary. Dodał, że od 1 sierpnia przewoźnik będzie umożliwiał wniesienie na pokład samolotu większego darmowego bagażu podręcznego.
Słowacja chce do wtorku osiągnąć porozumienie z Komisją Europejską w sprawie odchodzenia od importu rosyjskiego gazu ziemnego do końca 2027 roku - powiedział w sobotę premier Robert Fico. Zagroził, że jeśli do porozumienia nie dojdzie, będzie nadal blokował 18. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji.
Francja wszczęła śledztwo karne w sprawie należącej do Elona Muska platformy X w związku z podejrzeniem manipulowania przez tę firmę algorytmami w celu „zagranicznej ingerencji” – poinformował portal Politico.
Unia Europejska i Indonezja zawarły w niedzielę porozumienie polityczne, dotyczące przyszłej umowy o wolnym handlu – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po spotkaniu z prezydentem Indonezji Prabowo Subianto w Brukseli.
Peter Magyar, lider będącej główną siłą opozycyjną na Węgrzech partii TISZA, zapowiedział w sobotę program węgierskiego „Nowego Ładu”, który w przypadku wygrania przez opozycję przyszłorocznych wyborów ożywi gospodarkę kraju dzięki inwestycjom i przewidywalnej polityce.
WYDARZENIA Z KRAJU-----------------
We wsi Zielony Dąb na Wołyniu upamiętniono w sobotę Polaków, pomordowanych w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich. W ich intencji biskupi rzymskokatoliccy odprawili mszę polową, w której uczestniczyli polscy i ukraińscy mieszkańcy tych terenów oraz polscy dyplomaci.
Senator Wadim Tyszkiewicz poinformował PAP, że trwają prace nad utworzeniem nowej partii politycznej, która ma być alternatywą dla ugrupowań znajdujących się obecnie w parlamencie. Mamy sztab, nazwę i gotowy program - przekazał PAP senator. Do 28 lipca złożymy dokumenty niezbędne do rejestracji - dodał.
Po wyborach parlamentarnych w 2023 r. zarówno w partii jak i w strukturze klubu PiS nastąpiła zmiana pokoleniowa, która odbywa się w sposób spokojny, ewolucyjny, nie na zasadzie „szarpanin” w ugrupowaniu - podkreślają w rozmowie z PAP politycy Prawa i Sprawiedliwości.
Funkcjonariusze Straży Granicznej we współpracy z ełcką policją zatrzymali w niedzielę na polsko-litewskiej granicy kobietę, która przewoziła dwóch nielegalnych migrantów - poinformowała na platformie X SG. Wcześniej zatrzymano trzech kurierów, którzy przewozili czterech nielegalnych migrantów.
WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w niedzielę, że jej funkcjonariusze w ramach operacji specjalnej zlikwidowali agentów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, którzy w czwartek w Kijowie dokonali zabójstwa pułkownika SBU Iwana Woronycza.
Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un powiedział odwiedzającemu ten kraj szefowi MSZ Rosji Siergiejowi Ławrowowi, że Pjongjang jest gotów „bezwarunkowo poprzeć” działania Moskwy dotyczące konfliktu z Ukrainą - podała w niedzielę północnokoreańska agencja prasowa KCNA.
Astronauci misji Ax-4, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, pożegnali się w niedzielę z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. ISS to przykład pięknej współpracy międzynarodowej - powiedział w trakcie pożegnania polski astronauta. W poniedziałek kapsuła Dragon ruszy w drogę powrotną na Ziemię.
Minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi zapowiedział, że jego kraj zgodzi się na wznowienie rozmów nuklearnych ze Stanami Zjednoczonymi, jeśli dostanie gwarancje, że nie będzie więcej atakowany – poinformowały irańskie media państwowe.
Iran planuje współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) pomimo ograniczeń nałożonych przez parlament - poinformował w sobotę irański minister spraw zagranicznych Abbas Aragczi. Podkreślił jednak, że dostęp do zbombardowanych obiektów nuklearnych stwarza problemy z bezpieczeństwem.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), organ nadzorujący ONZ ds. energetyki jądrowej, poinformowała w niedzielę, że w sobotę późnym wieczorem w ukraińskiej elektrowni jądrowej w Zaporożu, okupowanej przez siły rosyjskie, odnotowała odgłosy setki strzałów z broni ręcznej.
Czołowa organizacja przestępcza Ameryki Południowej, PCC (Primeiro Comando da Capital), prowadzi wzmożoną aktywność na terenie Portugalii - przekazał prokurator Lincoln Gakiya. Kraj ten, jak dodał, stał się bazą dla brazylijskiej mafii w celu prowadzenia operacji w UE.
Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w amerykańskim stanie Teksas wzrosła w sobotę do 129; zaginionych jest 170 osób - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.
Co najmniej połowa ankietowanych z czterech najludniejszych krajów UE - Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii - popiera ponowne przystąpienie Wielkiej Brytanii do UE - wynika z sondażu YouGov opublikowanego w niedzielę przez dziennik „Guardian”. Za powrotem do UE jest 54 proc. Brytyjczyków.
Prezydent USA Donald Trump zaapelował do swych zwolenników, by nie atakowali jego administracji w związku ze sprawą seksualnego przestępcy Jeffreya Epsteina po ogłoszeniu przez prokuraturę, że nie ma dowodów, by istniała lista jego klientów i by szantażował on ważne osobistości – podał portal France24. (PAP Biznes)
pr/