Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 22-23 lutego

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty-niedzieli, 22-23 lutego.


WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------

94-letni prezes zarządu Berkshire Hathaway Warren Buffett sprzedał w czwartym kwartale 2024 roku akcje o wartości ponad 134 mld USD i zwiększył zapasy gotówki do rekordowych 334 mld USD, ale nie wyjaśnił w corocznym liście, dlaczego coraz bardziej zamyka swoje pozycje.

Wiceminister w KPRM Ignacy Niemczycki powiedział PAP, że deregulacyjnym wysiłkom Polski sprzyja debata na temat konkurencyjności w UE. Przyznał jednak, iż inne kraje obawiają się m.in. obniżenia standardów czy mniejszej ochrony pracowników. Nie wszystko zależy więc od nas - powiedział.

Zróbmy najpierw porządną termomodernizację, a dopiero potem przejdźmy do wdrażania systemu ETS2 - zaapelował sekretarz stanu w KPRM Ignacy Niemczycki. Ocenił również, że w sprawie zakazu wprowadzania na unijny rynek nowych samochodów spalinowych od 2035 r. piłka "wciąż jest w grze", a jej wynik - "niejasny".

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział w sobotę w Tomaszowie Mazowieckim, że wystąpi z inicjatywą usprawnienia procesów inwestycyjnych, w tym budowlanych. Na konferencji prasowej z prezydentem Marcinem Witko poinformował, że miasto dostało 16 mln zł dotacji na budownictwo społeczne.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę w mediach społecznościowych, że chciałby, aby miliarder Elon Musk, którego postawił na czele Departamentu Wydajności Państwa (DOGE) "bardziej agresywnie" wdrażał program reform i cięcia wydatków.

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze w sobotę "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 mld dolarów dochodów z eksploatacji surowców.

Partnerstwo gospodarcze USA z Ukrainą, w tym umowa o minerałach, będzie jasnym sygnałem dla Rosji, że Waszyngton inwestuje w wolną i suwerenną Ukrainę – napisał w sobotę w brytyjskim dzienniku "Financial Times" amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent.

Drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) z powodzeniem zaatakowały podstację zasilającą przepompownię ropy Nowowieliczkowskaja w Kraju Krasnodarskim w Rosji, po czym stacja pomp naftowych wstrzymała pracę - przekazały w sobotę źródła w Siłach Obronnych dla portalu Ukrainska Prawda.

Należąca do SpaceX rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą; a SpaceX współpracuje z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków. Powodem upadku w Polsce była usterka - poinformowała w sobotę firma SpaceX w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.

Polska kupiła Starlinki, które przekazała Ukrainie. Płacimy i dalej będziemy płacić abonament za internet satelitarny dla Ukrainy - poinformował w sobotę we wpisie na platformie X wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

W poniedziałek, w trzecią rocznicę wybuchu na pełną skalę wojny na Ukrainie, Wielka Brytania ogłosi największy od początku rosyjskiej inwazji pakiet sankcji przeciwko Moskwie – zapowiedział w niedzielę w komunikacie szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy.

Przywódca Rosji Władimir Putin mianował Kiriłła Dmitrijewa swoim specjalnym przedstawicielem ds. współpracy gospodarczej i inwestycyjnej z zagranicą, w tym z USA - podał w niedzielę rosyjski portal RBK. Dmitrijew brał udział w rozmowach delegacji Rosji i USA w Rijadzie.

WYDARZENIA Z KRAJU-----------------

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że odwiedzi Polskę - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z amerykańskim przywódcą. Zaznaczył, że termin wizyty zależy od kalendarza prezydenta USA.

Nie ma żadnej obawy, żeby amerykańska obecność w Polsce miała się zmniejszać; Donald Trump potwierdził, że przewiduje raczej umacnianie obecności armii amerykańskiej, jeżeli chodzi o Polskę - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem USA.

Ukraina jest w stanie bronić się sama z europejskim wsparciem do końca roku i Władimir Putin musi to wziąć pod uwagę - powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla CNN. Dodał, że ukraińska armia jest najlepszą gwarancją bezpieczeństwa dla tego kraju.

Dzisiaj nie sposób nie mówić przede wszystkim o bezpieczeństwie - powiedział podczas spotkania w Płońsku (woj. mazowieckie) Rafał Trzaskowski. Kandydat KO w wyborach prezydenckich mówił m.in. o stanie polskiej armii i pomysłach na budowanie relacji w kontekście wojny w Ukrainie.

Nie wyobrażam sobie, abym wysłał polskie wojsko na Ukrainę; jeśli byłaby wola, to wysłałbym do pomocy w odbudowie ukraińskiego potencjału polskich przedsiębiorców – mówił w sobotę w Świnoujściu popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen, którego konwencja prezydencka odbyła się w sobotę w Bełchatowie (łódzkie), krytykował rząd za politykę wobec Ukraińców. Wezwał do nierealizowania celów polityki klimatycznej UE oraz wprowadzenia niskich i prostych podatków. Zapowiedział wetowanie większej ilości ustaw.

Europa musi się obudzić i wziąć odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo – powiedział w sobotę kandydat na prezydenta, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wyraził nadzieję, że poniedziałkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przyniesie konkretne odpowiedzi na temat polityki USA wobec Ukrainy.

49 proc. Polaków nie zgodziłoby się na zamknięcie granic przed kolejnymi ukraińskimi uchodźcami; zdecydowana większość (74 proc.) opowiada się natomiast za powrotem do ojczyzny ukraińskich mężczyzn, by tam mogli walczyć z Rosją - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla Radia Zet.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Chadecki blok CDU/CSU zwyciężył w niedzielnych przedterminowych wyborach do niemieckiego Bundestagu, uzyskując 29 proc. głosów - wynika z sondażu exit poll dla publicznego nadawcy ARD. Chadecy wyprzedzili skrajnie prawicową Alternatywę dla Niemiec (AfD) - 19,5 proc. i socjaldemokratyczną SPD - 16 proc. Na kolejnych miejscach znaleźli się Zieloni - 13,5 proc. i Lewica - 8,5 proc.

Friedrich Merz, lider chadeckiego bloku CDU/CSU, który według pierwszych prognoz zwyciężył w niedzielnych wyborach do Bundestagu, zapowiedział gotowość do rozmów koalicyjnych. Najważniejszą rzeczą jest jak najszybsze przywrócenie zdolnego do działania rządu w Niemczech - podkreślił w Berlinie Merz.

Po pierwszych prognozach po wyborach do Bundestagu sekretarz frakcji parlamentarnej CDU/CSU w Bundestagu Thorsten Frei postrzega utworzenie stabilnego rządu jako "ogromne wyzwanie". Warunki do utworzenia stabilnego rządu nie są idealne - powiedział Frei stacji ZDF.

Papież Franciszek nadal jest w stanie krytycznym, ale od soboty nie miał następnego kryzysu oddechowego - poinformował w niedzielę Watykan w biuletynie medycznym w dziesiątym dniu jego pobytu w szpitalu. Badania wykazały lekką początkową niewydolność nerek, która jest pod kontrolą.

W przededniu trzeciej rocznicy inwazji Rosja przeprowadziła największy jak dotąd atak dronami na Ukrainę, używając 267 maszyn, a w ciągu tygodnia – 1150 dronów szturmowych, ponad 1400 bomb kierowanych i 35 pocisków różnych typów - przekazał w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przypomniał w niedzielę o "pilnej potrzebie sprawiedliwego, trwałego i wszechstronnego pokoju – takiego, który w pełni podtrzyma suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach".

Stany Zjednoczone chcą, by Ukraina dała coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożył amerykański rząd - powiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump podczas wystąpienia na konferencji CPAC. Ocenił, że działania jego poprzednika Joe Bidena były głupie.

Pracownicy agencji federalnych w USA muszą do końca poniedziałku złożyć sprawozdanie ze swojej pracy w minionym tygodniu; brak odpowiedzi będzie traktowana jako rezygnacja - oznajmił w sobotę miliarder Elon Musk, kierujący Departamentem ds. Wydajności Państwa (DOGE). W niedzielę urzędnicy otrzymali e-maile z instrukcjami.

Kilka tysięcy osób zebrało się na wiecu w Pradze w przeddzień trzeciej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę. Prezydent Czech Petr Pavel powiedział, że nie ma żadnych wątpliwości, kto jest agresorem w tej wojnie. Pośrednio skrytykował prezydenta USA Donalda Trumpa.

91 proc. Ukraińców sprzeciwia się prowadzeniu negocjacji przez USA i Rosję bez udziału Kijowa w sprawie zakończenia wojny - wynika z sondażu niezależnej ukraińskiej grupy socjologicznej Rating.

Ukraina musi być w centrum negocjacji na temat zakończenia wojny – ocenił w sobotę premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Dodał, że w przyszłym tygodniu podniesie tę kwestię na spotkaniu z Donaldem Trumpem.

Będziemy kontynuować rozwój naszych zdolności bojowych, aby odpowiedzieć na szybkie zmiany, które zachodzą na świecie - powiedział w niedzielę przywódca Rosji Władimir Putin w przemówieniu z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny.

Wiceminister Rosji Siergiej Riabkow poinformował w sobotę, że drugie spotkanie przedstawicieli USA i Rosja powinno odbyć się w ciągu najbliższych dwóch tygodni - podał Reuters za mediami rosyjskimi.

Premier Benjamin Netanjahu ogłosił w niedzielę, że Izrael jest gotowy, by w każdej chwili wznowić walki z Hamasem w Strefie Gazy. Wysłannik prezydenta Donalda Trumpa na Bliski Wschód Steve Witkoff powiedział, że USA będą dążyć do przedłużenia trwającego rozejmu i wdrożenia jego drugiej fazy.

W Austrii liderzy trzech partii centrowych (OeVP, SPOe i NEOS) oświadczyli w sobotę, że osiągną porozumienie w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego bez skrajnie prawicowej FPOe, która wygrała ubiegłoroczne wybory parlamentarne. Deklaracja nastąpiła po nieudanej próbie FPOe utworzenia koalicji rządowej.

Izrael zawiesił decyzję o zwolnieniu ponad 600 palestyńskich więźniów, którzy mieli zostać wypuszczeni w sobotę w zamian za sześciu zakładników przekazanych przez Hamas – ogłosiło w niedzielę nad ranem biuro premiera Benjamina Netanjahu, oskarżając Hamas o łamanie umowy.

Tysiące ludzi wyszło w sobotę na ulice Bukaresztu, aby okazać poparcie dla Calina Georgescu, skrajnie prawicowego populisty, który zdobył najwięcej głosów w pierwszej turze zeszłorocznych wyborów prezydenckich w Rumunii, unieważnionych na dwa dni przed drugą turą głosowania.

Estonia zamierza poruszyć w poniedziałek na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli kwestię wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy. „Nadszedł czas, aby zrobić kolejny krok” – powiedział szef estońskiego MSZ Margus Tsahkna agencji Reutera.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha wyraził przekonanie, że jego kraj może uzyskać „sprawiedliwy i rozsądny pokój” jeszcze w tym roku. Dyplomata wystąpił w niedzielę na forum „Ukraina. Rok 2025", poświęconym trzeciej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę.

Walka z UE, przyszłość Ukrainy, rola prezydenta USA Donalda Trumpa i zapowiedzi reform były głównymi tematami sobotniego wystąpienia premiera Węgier Viktora Orbana. Nie zabrakło gróźb pod adresem mniejszości. Przed wiosenną sesją parlamentu szef rządu tradycyjne podsumował miniony rok. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4239 -0,21%
1 EUR 4,1664 -0,24%
1 GBP 5,0307 -0,20%
100 JPY 2,6620 0,64%
1 USD 3,9879 -0,37%