Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 26-27 lipca
Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 26-27 lipca.
WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------
Prezydent Donald Trump poinformował w niedzielę, że Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie handlowe z Unią Europejską po kluczowej rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na kilka dni przed terminem wprowadzenia ceł 1 sierpnia.
Unia Europejska w ramach porozumienia handlowego z USA zakupi amerykański sprzęt wojskowy wart setki miliardów dolarów - zapowiedział prezydent Donald Trump. UE zgodziła się też zakupić amerykańską energię za 750 miliardów dolarów i zainwestować w USA dodatkowe 600 miliardów dolarów ponad obecny poziom.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po uzgodnieniu z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem umowy handlowej pomiędzy UE a USA ogłosiła, że zgodnie z nią 15-proc. stawka celna obejmie przeważającą część eksportu unijnego do Stanów Zjednoczonych, m.in. przemysł samochodowy, półprzewodnikowy i farmaceutyczny.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że w handlu pomiędzy USA a UE obowiązywać będzie zerowa stawka celna m.in. na samoloty, niektóre chemikalia, leki generyczne i produkty rolne. Potwierdziła, że UE zobowiązała się do zakupu LNG z USA.
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas obchodów 130-lecia ruchu ludowego ogłosił strategię wielkich inwestycji narodowych. Wskazuje również na potrzebę zjednoczenia w rozwoju przemysłu zbrojeniowego.
Zygmunt Solorz jest zaniepokojony spadkiem kursu akcji Cyfrowego Polsatu i zmniejszeniem kapitalizacji rynkowej o setki milionów złotych. Wobec osób, które - w jego opinii - ponoszą za to odpowiedzialność, podejmowane są działania prawne - poinformował Radosław L. Kwaśnicki, prawnik Zygmunta Solorza.
Odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 4,7 pkt. proc. i wyniósł 56,1 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł o 3,8 proc. do 21,2 proc. - wynika z cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów.
Polacy są zdania, że najwięcej na rozwoju AI zyskają big techy (58 proc. wskazań), a najmniej organizacje pozarządowe (12 proc.) - wynika z badania Autopay. 38 proc. Polaków odrzuca możliwość skorzystania z usług finansowych wspieranych przez AI, a co czwarta osoba zdecydowałoby się na to.
W ciągu ostatnich 5 lat koszt budowy domu jednorodzinnego wzrósł o połowę - wynika z raportu portalu Extradom.pl. W ocenie ekspertów można się spodziewać wzrostu również w kolejnych kwartałach, ale jego tempo ma być mniejsze i zbliżone do inflacji.
Wody Polskie planują uwzględnić wszystkie rekomendacje Najwyższej Izby Kontroli w trzeciej aktualizacji planu gospodarowania wodami na lata 2028 - 2033 - przekazała PAP rzeczniczka prasowa Wód Polskich Karolina Gaweł. To odniesienie do raportu NIK stwierdzającego zły stan wód w Polsce.
Węgry nie poprą nowego budżetu Unii Europejskiej, dopóki Bruksela nie odblokuje wszystkich wstrzymanych im funduszy - zapowiedział w sobotę węgierski premier Viktor Orban.
Premier Chin Li Qiang, przemawiając w sobotę na Światowej Konferencji Sztucznej Inteligencji w Szanghaju, ogłosił zamiar powołania międzynarodowej organizacji wspierającej globalną współpracę w dziedzinie sztucznej inteligencji. W ocenie agencji Reutera Pekin próbuje pozycjonować się jako alternatywa dla USA w tej dziedzinie.
WYDARZENIA Z KRAJU-----------------
Proces przygotowania państwa, służb i inspekcji jest na dobrym poziomie - powiedział w niedzielę wieczorem wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w związku z sytuacją pogodową i napływem niżu genueńskiego nad terytorium Polski.
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS uzyskałoby 28 proc. głosów, KO - 24 proc., a Konfederacja - 14 proc. – wynika z sondażu Ipsos dla TVP Info. Do Sejmu weszłaby także partia Razem i Lewica - po 6 proc. głosów oraz Polska 2050 i Konfederacja Korony Polskiej - po 5 proc. głosów.
Niepoważne zachowanie albo niepoważne słowa mogą zrodzić bardzo poważne konsekwencje - powiedział premier Donald Tusk w sobotę, odnosząc się do słów marszałka Szymona Hołowni o „zamachu stanu”. Mówił też, że koalicja rządząca jest „niepokojąco różnorodna w opiniach i działaniach”.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podkreślił w sobotę, że sformułowania „zamach stanu” użył nie w znaczeniu prawnym, tylko w znaczeniu politycznej diagnozy. Zaapelował do obu stron politycznego sporu, by „nie doszukiwać się spisków tam, gdzie ich nie ma” oraz by nie podważać werdyktu wyborczego.
Koalicja, rząd to jedna drużyna i każdy może się w niej odnaleźć, tylko trzeba zrozumieć, że gramy do jednej bramki - powiedział w niedzielę wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas obchodów 130-lecia ruchu ludowego.
WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył, z okazji rocznicy podpisania porozumienia rozejmowego kończącego Wojnę Koreańską z lat 1950-53, że jego kraj odniesie zwycięstwo w "konfrontacji z imperializmem i USA" - poinformowała w niedzielę oficjalna agencja prasowa KCNA.
Ukraina musi zachować niezależne organy antykorupcyjne - oświadczyła w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Szefowa KE określiła rozmowę z ukraińskim przywódcą jako „dobrą”.
Izraelskie wojsko zapowiedziało w niedzielę dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w działaniach zbrojnych na niektórych obszarach w Strefie Gazy. Decyzja ta została ogłoszona po tym, gdy armia poinformowała o wznowieniu zrzutów z pomocą humanitarną nad palestyńską półenklawą i ustanowieniu „korytarzy humanitarnych” dla konwojów ONZ.
Władze Tajlandii i Kambodży w niedzielę, w czwartym dniu konfliktu zbrojnego na ich granicy, zasygnalizowały gotowość przystąpienia do negocjacji na temat rozejmu - podała agencja AP. Z przedstawicielami obu państw rozmawiał w sobotę prezydent USA Donald Trump. Kilka godzin później doszło jednak do ponownych walk.
Oczekuje się, że pierwsze wybory parlamentarne w Syrii od obalenia reżimu Baszara al-Asada odbędą się we wrześniu - przekazał w niedziele agencji SANA urzędnik odpowiedzialny za proces wyborczy Mohamed Taha. Dodał, że mogą się one odbyć między 15 a 20 września.
Paramilitarna organizacja Siły Szybkiego Wsparcia (RSF), która walczy z armią sudańską od 2022 roku, poinformowała w sobotę o utworzeniu alternatywnego rządu. Według agencji Reutera ta decyzja może doprowadzić do jeszcze większego rozłamu w kraju. (PAP Biznes)
pr/